Az anyatej mégsem nyújt védelmet?
Az allergiára hajlamos csecsemők számára hat hónapos korig kizárólagos anyatejes táplálás javasolt – olvasható a hazai szakmai ajánlásokban. Egy, az elmúlt hetekben napvilágra került kutatás szerint azonban az anyatej mégsem nyújt védelmet az ekcéma kialakulása ellen. Dr. Polgár Marianne, a Budai Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus főorvosának segítségét kértük az ellentmondás tisztázásához.
Ajánlás kontra kutatás
A British Journal of Dermatology folyóiratban került közlésre a King’s College London kutatóinak beszámolója, mely szerint nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a gyermek legalább 4 hónapos koráig tartó anyatejes táplálása csökkentené a későbbiekben megjelenő ekcéma gyakoriságát. A vizsgálat során több mint 50 ezer, 8 és 12 év közötti gyermek adatainak elemzése során jutottak arra a következtetésre, hogy a szoptatás nem nyújt védelmet az ekcéma ellen. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása ezzel szemben a 6 hónapos korig tartó kizárólagos anyatejes táplálást támogatja, mint az ekcéma megelőzésének lehetséges módját.
Értékes összetevők
A hazai szakmai szervezetek ajánlásai is a gyermek fél éves koráig tartó kizárólagos szoptatást javasolják. Az anyatejet a természet alkotta, ennél fogva a legtökéletesebb táplálék a csecsemő számára. Az anyatejben lévő immunanyagok számos betegséggel szemben jelentenek védelmet a csecsemő számára, ezért nem lehet a kérdést egyetlen kórképre, az ekcémára leszűkíteni – magyarázza a főorvosnő. Ezek között az anyatejben lévő fontos és immunológiailag aktív anyagok között újonnan felismert jelentősége van az anyatejben található több, mint 130 laktózból származtatható oligoszacharidoknak, melyek egy része prebiotikumnak tekinthető. A prebiotikumok fokozzák a bélben a probiotikumok termelődését és megtelepedését. Az így kialakult egészséges bélflóra védelmet jelent számos betegséggel szemben. Fertőzéses megbetegedések esetén az elfogyasztott pre- és probiotikum kiszorítja a bélben levő kórokozó baktériumokat, gombákat, gátolja a vírusok káros hatását. Hasmenéses betegségek alatt vagy után adva segít a normál bélflóra helyreállításában. Tudományos vizsgálatok igazolják a probiotikumok – és ma már a prebiotikumok szerepét – az allergia megelőzésében is.
Az anyatej és az allergia megelőzés
Az anyatejes táplálásnak döntő szerepe van az immunrendszer szabályozásában. A T-helper (Th) sejtek feladata az immunválasz irányítása. A Th2 sejtek irányítása alá többek közt az IgE (vagyis az allergiát okozó) antitesteket termelő immunsejtek tartoznak.
A Th1 sejtek irányítása alá tartozó immunsejtek között vannak azok, amelyek a szervezet természetes védelmet szolgálják és lehetővé teszik az alkalmazkodást a külső környezethez, beleértve a csecsemő és gyermekkorban bevezetésre kerülő új táplálékokat is. A születés után az újszülött immunrendszerében aktívabbak a Th2 sejtek, és gátoltak a Th1 sejtek. Az immunrendszer érése hosszú folyamat és ezt a kutatások alapján az anyatej segítheti a megfelelő irányba terelni. A Lancet és a Pediatric Allergy and Immunology folyóiratokban korábban megjelent vizsgálatok alapján az atópiás, vagyis allergiára hajlamos családok gyermekeiben anyatejtáplálás esetén, vagy probiotikumok adásával szignifikánsan kevesebb volt az ekcéma előfordulása. Ennek magyarázata, hogy az allergénnel történő találkozás esetén az anyatej védőanyagai és a probiotikumok hatására Th1 sejtes immunválasz alakul ki, elnyomva a Th2 immunválaszt.
Hozzászólás zárolva.