Hogyan lehet megelőzni és kezelni a krónikus betegségeket?
Februárban ismét hazánkba látogatott a rendszerszemléletű medicina európai hírű szakértője, a Quintess Egészségközpont nemzetközi orvos-igazgatója, Dr Filippo Ongaro. Segítségével ezúttal arra kerestük a választ, hogy hogyan előzhetjük meg, illetve ismerhetjük fel a különböző krónikus betegségek mögött megbúvó közös okokat, illetve milyen korszerű gyógyítási megoldások állnak a rendelkezésünkre.
Képzelje el a következő szituációt!
Ön sikeres ember és ez nem véletlen, hiszen mindig keményen dolgozott. Ha tartani akarja a lépést az egója támasztotta követelésekkel, persze a testét is is állandóan edzenie kell, ezért minden reggel ötkor ébred, és futás után még egy kicsit súlyzózik is. Sosem aludt sokat, napi négy óra bőven elég, így is jó az állóképessége. Egy ideje észrevette, hogy a hasa körül felgyülemlett egy kis háj, ezért a kalóriabevitelt a minimálisra csökkentette. Ma nem érzi valami jól magát, de hát szólít a kötelesség, és még egy fél óra taposás is belefér. Kicsit erősebben pedálozik, aztán egyszer csak fájdalmat érez a válladban, a karjában, de ilyen kicsiséggel nem foglalkozik, biztos csak rossz pózban aludt az éjjel. De a fájdalom nemhogy múlna, egyre élesebb. Végül a kórházban tér magához. Fogalma sincs, mennyi időt töltött öntudatlanul, és azt mondják, infarktusa volt… Vajon miért épp Önnel kellett mindennek megtörténnie, amikor mindig odafigyelt arra, hogy karbantartsa a testét?
I
lyen és hasonló esetek sajnos bármikor megtörténhetnek. Dr Filippo Ongaro, a rendszerszemléletű medicina európai hírű szakértője, a Quintess Egészségközpont nemzetközi orvos-igazgatója praxisában előfordult példák segítségével azt is megtudhatjuk, hogyan lehet megelőzni, illetve kezelni a krónikus betegségeket.
1) Hihetetlen, de pusztán táplálkozásunk átalakításával is jótékony hatásokat érhetünk el egész szervezetünkben
Amikor Simone először keresett fel, ötvenhárom éves volt, de már évtizedek óta rosszul táplálkozott, keveset aludt és sokat dolgozott. Az utóbbi években aztán egyik csapás után jött a másik. Megnőtt a vérnyomása (először csak az alsó érték, később a felső is) és a koleszterinszintje, majd a vércukorszintje is (6,55 mmol/l). Ráadásul Simone egy hosszú és kimerítő depressziós időszak kellős közepén volt. A vizsgálatokból kiderült, hogy a hormonháztartása is rendetlenkedik, de azt viszonylag
könnyen korrigálni lehetett. A legnagyobb változást azonban táplálkozási szokásainak megváltoztatása eredményezte. Első lépésként kiiktattuk étrendjéből a cukrot, amelyet Simone igen nagy menynyiségben fogyasztott, különösen feketekávéban. A finomított szénhidrátokat lecseréltük teljes kiőrlésűekre, a zöldségek és hüvelyesek arányát pedig megnöveltük. Végül a tejet is száműztük, amit Simone (téves elképzelések alapján) azért fogyasztott, hogy semlegesítse vele a gyomorsavát. Mindössze 8 hét elteltével, az új táplálkozási szokásoknak köszönhetően, Simonét mintha kicserélték volna. 7 kg-ot fogyott, és derékkörfogata 2 számmal kisebb lett. A vérnyomása, hála a rendszeres fizikai aktivitásnak lement a normális szintre, vércukorszintje pedig 5,27 mmol/l-es szintre állt be.
Hozzászólás zárolva.