A bőrbetegség nem más, mint a lélek hangos kiáltása
A pszichoszomatika – azaz a testi tünetek lelki hátterével foglalkozó tudomány – szerint bőrünk, mint érzékszerveink egyike, nem csupán a külvilág információit hivatott közvetíteni számunkra. Lelki problémáink, tudatalattink üzeneteit is kommunikálja a külvilág felé, különféle bőrtünetek, -betegségek formájában…
A bőr határterületet képez belsőnk és a rajtunk kívülálló, ám tőlünk nem független világ között. A kettő kapcsolatában keletkezett nehézségek megmutatkoznak a bőrfelületen. Kalmár Jánostól, a pszichoszomatika szakértőjétől megtudhattuk, hogy a különféle lelki problémák milyen formában és mekkora intenzitással követelhetnek figyelmet maguknak testünk felszínén.
Kortünetek
– Gyermekkorban leggyakrabban horzsolások, hegek formájában jelentkeznek a bőrtünetek, amik az élethez, illetve a pillanatnyi helyzethez való alkalmazkodással kapcsolatos nehézségeket szimbolizálják. A sérülések megmutatják, meddig mehetünk el a világban, hol vannak azok a határok, amiket nem szabad átlépnünk. Az, hogy a gyerek a különböző erősségű sérülésekre, milyen intenzitással reagál, jelzi a belső érzékenységét is.
– Serdülőkorban elsősorban pattanások formájában törnek felszínre a kikívánkozó erők, a szabadságvágy, a fékezhetetlenség. A tinédzser ki akar bújni a bőréből, amit a bőrön keletkezett kis kráterekből való kitörések szimbolizálnak. A feszültségek és az éntudat ilyen formában jutnak felszínre.
ÉRDEMES TUDNI! A bőrtünetek összességében, kortól függetlenül, általában arra hívják fel a figyelmet, hogy többet kell foglalkoznunk magunkkal, mert valami felszínre került nem hagyja többé elnyomni magát. A tudatalatti probléma – ami legtöbbször önmegtagadással és elfojtásokkal van összefüggésben – láthatóvá válik, és kikényszeríti a figyelmet.
Segélykiáltás, azaz sömör
A bőrtünetek jelzik, hogy az ember tudat alatt nem képes saját maga számára megfelelően kommunikálni a külső impulzusokat, kapcsolatokat. Hámlással, a bőr „vedlésével” járó betegségek, mint amilyen például a pszoriázis (pikkelysömör), többnyire abból adódhatnak, hogy az illető irreálisan fejlett kritikai érzékének köszönhetően nem tud megfelelni saját ideájának, saját magával szemben támasztott elvárásainak. Örökké elégedetlen. Gyakran a bűntudat és a megbánás jelei is megmutatkozhatnak hámlásos típusú bőrproblémákban, mert az ember igyekszik megszabadulni attól, ami volt, új bőrbe akar bújni. Amennyiben a folyamat lélektanilag fájdalmas, akkor az érzet kihat a testre is. A viszketés – mint a fájdalom legalsó foka – mindig előjele a probléma súlyosbodásának. A rendkívül fájdalmas betegségek közé tartozik az övsömör, ami a lélek hangos kiáltása az illető kapcsolatainak „húsbamaró” nehézségeiről.
Hozzászólás zárolva.