Van, amikor nem dobban a szív…
100 ezerszer dobban meg a szívünk naponta. Néha azonban előfordulhat, hogy egy-egy szívverés kimarad. Ez olyan egyszerű okok miatt is megtörténhet, mint a túlzott stressz vagy koffeinfogyasztás, de az elmaradt dobbanás alacsony vérnyomásról és szívbetegségről is árulkodhat. Honnan tudom, hogy mikor kell egy kimaradt szívverést komolyan venni?
Lassú vagy gyors
A szívritmuszavarnak két fajtáját különböztetjük meg: a bradycardia lassú, a tachycardia gyors szívverést jelent.
A bradycardia, melyet előidézhet operáció, gyógyszer vagy szívkárosodás, fáradtságot, szédülést, feledékenységet és ájulást eredményez. Ha krónikussá válik, szükség lehet orvosi beavatkozásra. Ebben az esetben a pacemaker a legmegfelelőbb megoldás. A pacemaker működését ma már külső, számítógépes távvezérléssel is lehet szabályozni. „Van RAM-juk, ROM-juk, épphogy csak egy billentyűzet hiányzik” – viccelődik Charles Love kardiológus.
A tachycardia szívroham vagy más szívkárosodás, továbbá operáció következtében alakulhat ki. Van, aki tachycardiára való hajlammal születik. A rendellenesség általában orvosolható gyógyszerek segítségével, melyek lelassítják a szívet. Komolyabb esetekben beültethető egy apró, elektronikus készülék, amely ellenőrzi a szív ritmusát, és apró lökésekkel szabályozza a szervet, ha az egyenetlenül működik.
Egy átlag 70 éves ember szíve 2,5 milliárd dobbanást tudhat maga mögött. Ahhoz azonban, hogy testünk motorja elérje ezt a számot, vigyáznunk kell az elkallódott szívverésekkel!
Forrás: Skipping a Beat, http://medicalcenter.osu.edu/patientcare/hospitalsandservices/publications/?ID=345
Hozzászólás zárolva.