Lehet védekezni a pletyka ellen?
Az egyetlen hatásos ellenszere az elhallgatás. Ha az érintett egyáltalán nem próbálja magyarázni, cáfolni, megerősíteni, akkor elsorvad. Ezt a „no comment” taktikát a politikusok is jól megtanultak, ezért fullad ki a legtöbb botrány anélkül, hogy kiderülne, mi is történt valójában.
Szvetelszky Zsuzsanna szociológus mégis erre a lehetetlen feladatra vállalkozott, amikor a pletyka áramlásának jellemzőit, a pletykálók által szőtt hálók kibogozhatatlan szövevényét kezdte kutatni.
Hogyan jutott egyáltalán eszébe, hogy ezzel a témával foglalkozzon?
Először az internet szociálpszichológiájával kezdtem foglalkozni így akadtam rá az internet-pletykára, és arra gondoltam, mennyivel érdekesebb ennél az igazi pletyka. Hiszen ahhoz, hogy igazán jól kibeszéljünk valakit, szükség van a személyes kapcsolatra. Ez egyszerűen élőszavas műfaj, és az is marad. Szakirodalmat alig találtam róla, és rá kellett jönnöm, hogy talán épp azért, mert a pletyka mindenhol jelen van, és teljesen ellenőrizhetetlen. Néhány tanulmány ugyan született róla, de soha nem határozták meg a mibenlétét, gyakran összekeverték pl. a csevegéssel, ami egészen más, sokkal ártatlanabb műfaj. A másik nagyon fontos dolog, amire rájöttem, hogy mivel társas emberi tevékenységről van szó, jól meg kell figyelni. Csakhogy a pletyka nem olyan, hogy kívülállóként lehetne tanulmányozni. Alaposan el kell merülni benne, hallgatni kell a pletykákat, továbbadni, cáfolni, egy igazi csoport elismert pletykafészkévé válni. A monográfiámban vállaltam is, hogy mintegy húsz évig voltam tudatos részese ennek a játéknak.
A hallottak és megfigyeltek alapján milyen következtetésre jutott, mi a pletyka definíciója?
Ismerhető szereplőkről szóló, nem publikus információ, aminek a legfőbb jellegzetessége a terjedés. Az ismerhető azt jelenti, hogy nem hollywoodi sztárokról, politikusokról, közszereplőkről szól, hanem olyan emberekről, akik a mi ismeretségi köreinkbe tartoznak. Nem publikus, tehát nyilvánosan már nem mernénk elmondani, legfeljebb két-három emberrel beszéljük meg, és a bizalmunkért cserébe ők is megosztanak velünk néhány új pletykát. Amit nyilvánosan vállalunk, az már nem pletyka – legyen szó akármekkora szenzációról – hanem botrány. A terjedés pedig alapfeltétele és lételeme a pletykának, attól az, ami, hogy egyre több ember adja tovább, hálókat tart egyben, és minden továbbmondásnál változik.
Hozzászólás zárolva.