Már megint hullik a hajam! Mitől?
Ismert anekdoták szólnak arról, hogy nagy stresszhelyzetben egyesek egy éjszaka alatt megőszültek, illetve valamilyen stresszes helyzetben figyeltek fel a fokozott hajhullásra. Ha feltűnően megnő a kihullott szálak száma és nem nő normálisan újra a haj, már kóros hátteret érdemes feltételezni.
Időről időre sokan tapasztalják a hajhullást, amely szerencsés esetben néhány hét vagy hónap alatt abbamarad, de akár tartósan is fennállhat. A jelenség hátterében számos tényező állhat, köztük akár hormonális eredetű is. A témáról dr. Görömbey Zoltán, az Oxygen Medical endokrinológusa beszélt.
Ami természetes, és ami nem
Napi 40-60 szál haj elvesztése természetes jelenség. Ha ehhez képest feltűnően megnő a kihullott szálak száma és nem nő normálisan újra a haj, már kóros hátteret érdemes feltételezni. A hajhullás lehet foltos vagy szétszórt. Az első esetben a szervezet védekezési rendszere valamilyen tévedés miatt a hajhagymák ellen fordul. Ennek hátterében gyakran áll egyfajta góc (akár egy mandulagyulladás), és ha ezt sikerül kideríteni és például antibiotikummal kezelni, a hajhullás megállhat. Diffúz hajhullásról beszélünk, amikor a haj az egész fejbőrön megritkul. Átmenetileg diffúz hajhullás alakulhat ki szülés után, fertőző betegség, vagy vashiányos állapot, nem megfelelő táplálkozás, vegetarianizmus esetén. Mindkét típusú hajhullás vezethet marandó kopaszsághoz, ha elpusztulnak a szűrtüszők és a bennük található hajszemölcsök.
A stressz önmagában is ront a helyzeten
Ismert anekdoták szólnak arról, hogy nagy stresszhelyzetben egyesek egy éjszaka alatt megőszültek, illetve valamilyen stresszes helyzetben figyeltek fel a fokozott hajhullásra. Tény, hogy az alkalmanként átélt és a krónikus, hosszú ideje fennálló stressz egyaránt okoz immunológiai és hormonális eltéréseket a szervezetben. Stresszhelyzetben olyan fehérjék képződnek („stressz fehérjék”és antitestek) amelyek károsíthatják a szervezet saját sejtjeit, és autoimmun betegséget is kiválthatnak. Az autoimmun folyamat egyrészt károsíthatja a pajzsmirigyet és csökkent működést eredményezhet – melynek egyik tünete a hajhullás -, másrészt az antitestek közvetlenül is károsíthatják a hajhagymákat.
– A pajzsmirigyhormon szintjének csökkenése természetesen más tüneteket is okoz, még ha gyakran ezek nem is feltűnőek, mint például a fáradékonyság, vagy a koncentrációs zavarok. Komolyabb esetekben azonban az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, csökkenhet a teherbíró képesség, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó, a bőr hideggé, szárazzá, és durvább tapintatúvá válhat. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. – ismerteti dr. Görömbey Zoltán, az Oxygen Medical endokrinológusa.
Az alulműködés (hypothyreosis) vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is. Pánikra azonban semmi ok, ez a probléma nagyon jól kezelhető pajzsmirigyhormon-pótlással.
Hozzászólás zárolva.