Hajhullás atkától!
Legyengült immunrendszer vagy hormonális problémák hatására a megváltozott fejbőr állapota ideális feltételeket biztosít egy bizonyos atka megtelepedésének, ami aztán a hajszálak elvesztését okozza.
Élősködők a fejbőrön
A pontos szakmai nevén „demodex folliculorum” egy apró, nyolclábú, 0,1–0,4 milliméter hosszúságú atka, amely beépül a hajtüszőkbe, és elszívja a táplálékot, ezzel a haj szerkezetének károsodását okozza. Végső soron ritkuló, egészségtelen hajat, hajvesztést és gyulladást okoz a környező szövetekben – magyarázza Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. A demodex teljes életciklusát a gazdaszervezeten élősködve tölti el. Igen gyorsan szaporodik, egy alkalommal 12–14 petét rak le a hajtüszőkben és a faggyúmirigyekben.
Az arc és a szemek is fertőződhetnek
Az atkák növekedése következtében a pórusok eltömődnek, és fertőzés alakul ki a környékükön. Teljesen kifejlődve az atkák elhagyják a fészküket, párosodnak, és új tüszőben rakják le a petéiket, mely ciklus 14–28 nap között zajlik le. Napközben az atkák a tüszőkben maradva annak fehérjéit, táplálékait eszik, éjjelenként a fejbőrön párkereső útra szélednek, és intenzív mozgásukkal irritálják az idegvégződéseket, ami a fejbőrön viszkető érzést okoz. Ráadásul az atkákon számos baktérium is lehet, ami további fertőzésforrást és károsodást okozhat. A fejbőrön kívül a szemhéjakon, szempillákon, az arcon is megtelepednek, és idült gyulladást, esetleg bőrdaganatot („basaliomát”) okozhatnak.
Érintkezéssel terjed
Ez az atka testi kontaktus útján jut el az egyik gazdaszervezetről a másikra. Leggyakrabban éjszaka történik a fertőzés, amikor az alvás időszakában párnánkra kerülve, lassan mozogva a mellettünk fekvő házastársat fertőzhetik. A másik gyakori ok a közös fésűhasználat lehet. Hazai adatok szerint a fertőzöttek aránya eléri, illetve meghaladja a 40%-ot.
Diagnózis és gyógyítás
A diagnózis a klinikai tünetek mellett a fejbőr váladékának mikroszkópos vizsgálatából áll. Jóllehet ez az eljárás viszonylag egyszerű, annál nehezebb a gyógyítás, ugyanis a demodex nagyon ellenálló különböző vegyszerekre és gyógyszerekre egyaránt. A kezelésnek több formája lehetséges, melyek közül az ivermectin és a metronidazol, illetve ezek kombinációja kecsegtet eredménnyel. Kedvező eredményt írtak le a TTO (teafaolaj) tartalmú samponról is.
Megelőzés: a kiváltó okok kezelése
Az atka általában valamilyen endokrinológiai vagy immunológiai ok miatt legyengített szervezetet támad meg. Autoimmun folyamatok, pajzsmirigybetegség, hormonális változások pedig külön-külön és együttesen is eredményezhetik a bőr és ezen belül a hajhagymák ellenálló képességének csökkenését. Ezáltal ördögi kör alakulhat ki. A pajzsmirigy autoimmun gyulladásában szenvedő egyén vérében csökken a hormonok szintje, a megjelenő antitestek károsítják a hajhagymákat, amelyek ellenálló képessége tovább romlik. Tehát ezért fontos, hogy kiderítsük azokat a kiváltó okokat, amelyek a fertőzéshez vezethetnek. Ennek érdekében érdemes a szervezet hormonális státuszát (pajzsmirigybetegségek), a női és férfihormonok szintjét, az immunológiai státuszt (van-e immunhiányos állapot, van-e autoimmun betegség), a nyomelemek és vitaminok (D-vitamin) szintjét is vizsgálni.
A megfelelő immun- és endokrinegyensúly, a stressz feldolgozása kellő védelmet jelent a fertőzéssel szemben.
Forrás: www.endokrinkozpont.hu
Hozzászólás zárolva.