Egyre fittebbek a százéves németek
Egyszerre több krónikus betegségben szenvednek, de elégedettebbek, testileg és szellemileg frissebbek és önállóbak a száz éven felüli németek, mint a kétezres évek elején voltak – derül ki egy pénteken bemutatott felmérésből.
A heidelbergi egyetem gerontológiai intézetének szakértői a 2000/2001-es állapotokat felmérő kutatás után másodszor végezték el a száz éven felüli német nemzedék helyzetét vizsgáló reprezentatív felmérést, és arra jutottak, hogy alig tíz év alatt több mint a duplájára emelkedett, 6 ezerről 13 ezerre nőtt a korosztály létszáma.
A százévesek generációjában jelenleg egy főre átlagosan négy krónikus betegség jut. A többségnek nem jó a látása és a hallása, kétharmaduk mozgási problémákkal és egyensúlyzavarral is küszködik. Ugyanakkor az első felmérés óta növekedett azoknak az aránya, akik önállóan intézik a pénzügyeiket, és egy sor egyéb teendőt, például a főzést, tisztálkodást is többen tudják egyedül végezni.
A többség – 54 százalék – nem idős otthonban, hanem a saját lakásában él. Harminc százalékuk egyszemélyes háztartásban, ami több mint a kétszerese a 2001-ben regisztrált 14 százaléknak. Az egyedülállók háromnegyedének ugyan segítenek rokonok, elsősorban a gyerekek, akik rendszerint 70-80 évesek, de a heidelbergi kutatók olyan családokkal is találkoztak, amelyekben a száz éven felüli szülő gondoskodik idős, ápolásra szoruló gyermekéről.
A teljesen fitt száz éven felüli németek aránya nem változott az ezredforduló óta, továbbra is csak a korosztály 20 százaléka nem szorul semmilyen ápolási szolgáltatásra. Ugyanakkor ötből négyen elégedettek a helyzetükkel, és csak 10 százalék érzi azt, hogy már nem akar sokáig élni. Az életükkel elégedettek aránya nagyjából megegyezik a középkorúak körében mért értékkel, és meghaladja a 60 és 80 év közötti nemzedék elégedettségi szintjét. „Gyakori, hogy a testi és szellemi képességek jelentősen csökkennek, mire az ember betölti a százat, de ebben a korosztályban sokan úgy vannak vele, hogy kiélveznek minden pillanatot és hálásak az életért” – mondta Daniela Jopp kutatásvezető.
Hozzászólás zárolva.