Facebook hozzászólás
362

Fesztivál veszélyek – az alkohol csak az egyik

A közhiedelemmel ellentétben a Magyarországon évente lebonyolított több ezer rendezvényen és nyári fesztiválokon nem csak az alkoholfogyasztás növelheti a balesetek előfordulásának esélyét, de a mentőszolgálat szerint a tömeg, a meleg és az önfeledt szórakozás is jelentősen megnövelik a baleseti és az egyéb egészségügyi kockázatot.

Kép:Sziget Fesztivál/BaloghZoltán

Becslések szerint Magyarországon évente már mintegy 4 millió ember fordul meg a különféle rendezvényeken. A nyári időszakban is egymást érik a zenei és gasztronómiai fesztiválok, kulturális és sportesemények, megtelnek a strandok és a szórakozóhelyek. Az Országos Mentőszolgálat kollégáinak tapasztalatai szerint ugyanakkor a nyári bulizáshoz igen sokféle orvosi kockázat kapcsolódik. „A fesztiválokon és rendezvényeken nem csak, sőt, nem elsősorban az alkoholfogyasztás vagy a drogok okozhatnak egészségügyi vészhelyzetet, a napszúrástól az égési sérüléseken át a csonttörésig, vagy a darázscsípés okozta fulladásig szinte minden előfordulhat, és a tapasztalataink szerint sajnos elő is fordul” – hangsúlyozza Győrfi Pál az Országos Mentőszolgálat, kommunikációs és pr igazgatója.

Ilyen rendezvények szervezésénél ezért fontos lenne a biztonsági előkészületek mellett gondoskodni a szórakozni vágyók balesetbiztosításáról is, ám ezt sok szervező sajnos nem teszi meg. A Generali tapasztalatai szerint rendezvényekre vonatkozó balesetbiztosítást legtöbbször sportversenyekre, céges csapatépítő tréningekre, táborokra, különböző fesztiválokra kötnek, míg a kalandparkok és strandfürdők jellemzően a belépőjegybe épített biztosítást választják.

A nyári rendezvények szervezői körültekintő és alapos előkészületekkel, illetve balesetbiztosítás megkötésével, míg a látogatók néhány egyszerű tanács betartásával tehetnek a biztonságos szórakozásért:

  • aki valamilyen krónikus betegségben szenved, ne felejtse otthon a gyógyszereit.
  • a kánikulában védjük fejünket, bőrünket a közvetlen sugárzástól, a színpadok közelében pedig védjük füleinket a zajártalomtól.
  • a nagy meleg elleni védekezésben fontos a megfelelő folyadékpótlás, de lehetőleg ne cukros üdítőitalt, hanem ásványvizet vagy teát kortyolgassunk. A hőség idején könnyű, szellős ruházat ajánlott.
  • ájulásos rosszullét esetén legjobb, ha hűvös, árnyékos helyen lefektetjük a segítségre szorulót, hiszen így az átmeneti vérkeringési zavar hamar rendeződhet.
  • a vízparton enyhülést keresők fokozottan ügyeljenek, hogy a bányatavak, a természetes vizek a kiszámíthatatlan vízmélység, az esetleges örvények miatt veszélyt jelenthetnek.
  • felhevült testtel ne ugorjunk vízbe, fejesugrás előtt ellenőrizzük a vízmélységet! A hőség az elfogyasztott alkohol hatását felerősíti, így fürdőzés közben fulladásveszélyt okozhat.
  • a fesztiválokon jól szervezett elsősegélynyújtó rendszer működik, ha baj van, értesítsük őket, ebben a helyi biztonsági szolgálat is segítségünkre lehet.

Amennyiben a rendezvényen baleset ér bennünket, és az eseményre kötöttek kollektív balesetbiztosítást, azonnal keressük fel a rendezvény szervezőjét, és kérjünk baleseti jegyzőkönyvet. Gondosan őrizzük meg a jegyet, bérletet illetve az egyéb, részvételi jogot igazoló dokumentumot. Az ellátást követően pedig a balesettel kapcsolatos orvosi, egészségügyi dokumentumokra (pl. csonttörést igazoló lelet, kórházi zárójelentés) is szükség lesz a kártérítéshez.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!