Ellenálljunk-e a rablónak?
Egyre több rablás borzolja a közvélemény idegeit. Különösen a nők és idős emberek esélytelenek a fegyveres rablókkal szemben. Ugyanakkor az Őrmester Kft. szakemberi szerint azért van mit tenni.
De az én idegeimet azok a közbiztonsági és vagyonvédelmi szakértők is borzolják, akik folyamatosan azt sulykolják az állampolgárokba, hogy nehogy véletlenül ellenálljanak a bűnözőknek. Az vitán felül áll, hogy az életünk és testi épségünk megóvása mindennél fontosabb. De szerintem taktikailag öngól annak túlhangsúlyozása, hogy senki se álljon ellen. Ezeket az intelmeket ugyanis a primitív bűnözők majdhogynem bátorításként élik meg. Ezt a kérdést szerintem az állampolgárokra kell bízni, – mindenki el tudja dönteni, hogy az adott helyzetben szembe száll -e a bűnözővel vagy sem. Nyilvánvaló, hogy egy gyenge fizikumú, fegyvertelen és előképzettséggel nem rendelkező nő ne próbáljon ellenállni egy erős testalkatú, fegyveres támadóval szemben.
Nem tartom szerencsésnek, ha a bűnözők képességeit eleve túlértékeljük, és szinte szuggeráljuk az állampolgárokba, hogy semmi esélyük sincs. Mindig felháborítanak az eleve elrendelést sugalmazó vélemények, és kommentek: „Akit ki akarnak rabolni, azt előbb-utóbb ki is fogják!” Ezzel szemben az az igazság, hogy a bűnözők semmiféle földöntúli képességgel sem rendelkeznek, sőt, többnyire butábbak az átlagnál. Közöttük is van tehetséges és tehetségtelen is. A fegyveres támadót is zavarba lehet hozni, ha például nyugodtak maradunk, és nagyon lelassulunk, hogy időt nyerjünk. Látszólag nem állunk ellen, csak még egyszer megkérdezzük, hogy mit is akar tulajdonképpen és lehetőleg igyekszünk szóval tartani. A legprofibb bűnöző is versenyben van az idővel, és minden (elvesztegetett) másodpercben idegesebbé válik. Ez lehet ez egyik nyerő taktika a bolti eladók részéről. Remek illusztráció erre a legfrissebb fehérvári fegyveres rablás, ahol a két eladó hölgy ösztönösen vagy tudatosan, de láthatóan igyekezett időt húzni. Hidegvérüket megőrizve társalogtak és „értetlenkedve” hozták láthatóan zavarba a rablót, aki az időhúzást megelégelve maga volt kénytelen belenyúlni a pénztárgépbe. Nagymértékben csökkentené a bűnözői vakmerőséget, és elszántságot hazánkban is, ha esetenként a rablók emberükre akadnának.
Nem baj, ha tudják a bolt tulajdonosok, és a rablók is, hogy a papírpénzeket meg lehet jelölni speciális vegytintával, amit csak UV lámpával lehet láthatóvá tenni. Az így megjelölt bankjegyeket a későbbiek során sokkal egyértelműben lehet beazonosítani. Amennyiben a bankjegyek meg vannak jelölve nyomkövető jeladóval az a legbiztonságosabb megoldás. A jeladóval megjelölt előzetesen preparált pénzköteget eleve be lehet készíteni a pénztári pult alá, és a rabló érkezésekor azonnal átadni. Ezt a módszert egyébiránt elsődlegesen a bankszektorban használják, de adott esetben kisebb üzletekben is be lehet vetni, megfelelő körültekintéssel.
A biztonsági cégeknek nagyobb figyelmet kell arra helyezni, hogy a kamera rendszerek sokkal használhatóbb felvételeket készítsenek. Nem sokat érnek ugyanis azok a felvételek, amelyeken a bűnözők arca gyakorlatilag felismerhetetlen. Ma már lehetséges úgy telepíteni kisméretű kamerákat, hogy azok pont a rabló arcát vegyék. De le kell számolni azokkal az illúziókkal, hogy a kamerarendszerek önmagukban megakadályozzák a rablásokat!
Különösen az egyszemélyes boltok eladó személyzetének szakirányú krízis helyzet kezelési képzését tartom egyre szükségesebbnek. A bűnügyi jelentések alapján ugyanis manapság már nem egy rendkívüli hír fegyveres rablók felbukkanása kisebb üzletekben. Rengeteg olyan taktikai és pszichológiai trükk elsajátítható, amellyel a bűnözők magabiztossága csökkenthető, sőt akár zavarba is hozhatók.
Nagyon jó lenne, ha végre nemcsak az üzlettulajdonosok és eladók járnának pórul.
Kincs István
A teljes cikk a http://steve4security12.blog.hu oldalon olvasható!
Hozzászólás zárolva.