Facebook hozzászólás
127

Túletted magad? Ez segít!

Az ünnepi időszakban különösen sokan hajlamosak a túlevésre, túl sok édesség és alkohol fogyasztására, ráadásul sokak esetében a napi rutin sem sokkal egészségesebb… Ha a túlevés nem is egészséges, néha mindenkivel megesik. Káros hatásai viszont csökkenthetők!

A túlevés nem csak az ünnepek alatt probléma, bár akkor még fokozottabb lehet a veszélye. Most ugyan már túl vagyunk a karácsonyon, de előttünk vannak még a farsangi fánkok… Sokan az evéssel az érzelmi vágyaikat (éhségüket) csillapítják, mert végül a lelki éhség valódi éhségként nyilvánul meg.

Kép: Bonduelle

Az étel azonban csak rövid távú megoldást nyújt, miközben a lelki éhség egyre tovább növekszik. Mivel a valódi ok nem talál megoldásra, újabb és újabb adagokat kívánnak, és ez vezet a túlzott mértékű táplálékbevitelhez. A másik probléma, hogy a pillanatnyi „éhség” csökkentő hatása miatt végül látszólag mindenre gyógyír lehet az evés. Eszünk, ha megbántanak, ha szomorúak, ha fáradtak vagyunk, de akkor is, ha csak unatkozunk. Az ünnepi túlevésre is azok hajlamosabbak, akik az evést a mindennapjaikban is lelki problémáik elnyomására használják. Így mondhatnánk azt is, hogy öndiagnózisra is alkalmas ennek megfigyelése, és az ünnepi pihenés során és után érdemes elgondolkoznunk valódi problémáinkon, főként kapcsolataink minőségén. Ez az időszak alkalmas arra is, hogy kapcsolatainkat felfrissítsük, mert nemcsak a szeretet, hanem a megbocsátás ideje is ez.

A gyors fogyókúrák csak kövérebbé tesznek
Az emberek többsége szeretne fogyni, minél gyorsabban, annál jobb! Vajon tudják, hogy a villámdiéták döntő része elhízáshoz és kövérséghez vezet? Ugyanis a gyors súlyvesztés nemcsak egészségtelen, de szinte biztosan beindít egy ördögi kört és jojó-effektushoz vezet. De hogyan is működik ez a folyamat?

Az ünnepek alatt nemcsak többet eszünk, de többfélét is

Olyan ételeket fogyasztunk, amelyeket a mindennapokban nem, vagy csak ritkán. Általában több helyen is megfordulhatunk, ahol többféleképpen készül még ugyanaz az étel is. Ha valamihez nem vagyunk hozzászokva, az emésztési zavarokhoz vezethet. E mellett rejtett ételintoleranciák vagy akár -allergiák is felszínre kerülhetnek. Ezek a folyamatok a bélrendszer teljes egészére kihatnak. A gyomor szintjén a reflux okozhat panaszt, melynek súlyossága függ az édességek, alkohol és zsíros ételek fogyasztásától. A zsíros ételek fokozott epeürülést okoznak, ami az epés panaszok gyakoriságát és súlyosságát növelheti. A bélflóra egyensúlyának felborulása a teljes hasra kiterjedő panaszokat okozhat, fokozott gázosodás, hasi fájdalom, görcshajlam vagy hasmenés, esetleg székrekedés képében. A bélflóra egyensúlya meghatározza védekező képességünket is, így a januári járványok legalább annyira felelőssé tehetők azokért, mint a hideg idő. Az étkezési kilengéseket nem lehet elkerülni, nem is kell, hiszen ez most lelki egyensúlyunkhoz is szükséges lehet.

A kedvezőtlen hatásokat azonban ellensúlyozhatjuk étrend-kiegészítőkkel.

  • Érdemes probiotikum-készítményeket fogyasztani. Ezek tartalmazzák a bélrendszerünk számára jó baktériumokat, melyek bevitelével ellensúlyozhatjuk a diétahiba miatti rossz bacik túlburjánzását.
  • Tartsunk magunknál sok összetevős emésztőenzimet is, amiből akár kettőt is érdemes bevenni, még a nagyobb étkezések előtt. Étkezés után is érdemes próbálkozni velük, de ne várjuk meg a panaszokat.
  • Ha tudjuk, hogy alkoholt fogyasztunk, érdemes valamilyen homoktövist vagy máriatövist tartalmazó étrend-kiegészítőt fogyasztani, ami nemcsak segíti a májat az alkohol lebontásában, de védi is azt az alkohol okozta károsító hatásoktól.

Dr. Gulyás Tamás

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!