Minden porcikádat megmozgatja: sífutás sí és hó nélkül
Az öregedésgátlás, a zsírégetés és az ízületek karbantartásának egyik legkiválóbb módja a nordic walking, magyarul északi sétálás. Igaz, városban még mindig kicsit furcsállva néznek arra, aki a testmozgás e formájával tartja karban magát, de ez ne rettentsen vissza senkit! Ez az egyáltalán nem költséges, szabad levegőn végezhető sport a szervezet szinte minden porcikáját átmozgatja.
Az északi sétát bármely évszakban, bárhol és bárki végezheti – idősebbek, túlsúlyosak is –, de talán azok számára, akik semmilyen téli sportágat nem űznek, de szeretnének, a mostani hó és hideg nélküli tél is ösztönző lehet, hogy megpróbálkozzanak vele. Ráadásul családi programnak is kiváló!
Az északi sétálás tökéletes zsírégető, átlagos tempóval egy óra alatt 400 kalóriát vesztünk, míg hagyományos sétával legfeljebb 280 kalóriát tudunk elégetni. A nordic walking megfelelő intenzitású mozgásfajta a zsírégetéshez, ehhez ugyanis az egyik nagyon fontos feltétel a mozgás időtartamán túl (legalább 30 perc, ideális esetben két óra) az úgynevezett zsírégető, 120–150 percenkénti pulzusszám tartása. A mozgás fortélyainak elsajátításához igénybe vehetjük edző segítségét, de az interneten is akad számos oktatófilm, ahonnan elleshetjük a profi mozgássort. Érdemes, mert szakértők szerint a tökéletesen végzett északi séta közel hatszáz izmunk kilencven százalékát keményen megdolgoztatja, így a kezdetekkor számítsunk izomlázra.
A dinamikus karmunkával, speciális lépéstechnikával végzett északi séta lényege a botok használatában rejlik, de nagyon fontos a megfelelő járástechnika megtanulása is. A mozgássor alkalmas az ülőmunka hátrányos következményeinek mérséklésére, ugyanis a botok használatával megnyúlnak a lépések, a térd- és csípőízületek terhelése pedig csökken, miközben a felsőtest, a kar és a váll intenzíven dolgozik. A kedvező hatás már az első alkalmak után megmutatkozik: csökken a nyak-, a hát- és a derékfájás, fokozódik a vérkeringés. A speciális technikának köszönhetően viszont a gyaloglás negatív hatásai nem érvényesülnek: megfelelően végzett lépések során a sarok érintkezik először a talajjal, a térd soha nincs teljesen nyújtva, a karok viszont mindig a test mellett, nyújtottan mozognak, miközben a tenyér folyamatosan nyit és zár.
Északi sétáláshoz bármilyen szabadidős, sportra alkalmas ruházat és cipő megfelel, a boton viszont nem érdemes spórolni, mert szinte teljesen ettől függ, hogy mennyire lesz élvezetes és hasznos a séta. A bot tulajdonképpen a kézfej meghosszabbítása, ezért mérete és anyaga is fontos. Aki viszonylag intenzív mozgást szeretne végezni, az a testmagasságát 0,66-tal megszorozva kapja meg a bot kiválasztásához kiindulásul szolgáló méretet. Kezdőknek és gyengébb kondiban lévőknek inkább rövidebb, a „profiknak” pedig hosszabb botot javasolnak. A 80 százalékban karbonból, 20 százalékban alumíniumból készült pálcák pedig már kellően stabilak, ugyanakkor megfelelő mértékben védik az ízületeket. A bot markolata is fontos: ergonomikusan kell a tenyérbe simulnia úgy, hogy a rögzítő pántok segítségével akár nyitott tenyérrel is használni tudjuk.
Hozzászólás zárolva.