7 tény az influenzáról – mit tegyünk, hogy kivédjük?
Újra támad az influenza! A minden évben jelentkező járvány ellen nemcsak lehet, de érdemes is védekezni, és az sem árt, ha eloszlatunk néhány tévhitet.
Vírus okozza
Az influenzát A, B és C típusú influenzavírusok okozzák, amelyek közül az A-vírus áll a világjárványok – az úgynevezett pandémiák – mögött, a B csak kisebb csoportok megbetegedését okozza, míg a C csak ritka, egyedi esetekért felelős. Mivel az influenzát – a náthához hasonlóan – vírusok okozzák, az antibiotikumok általában nem segítenek a kezelésében. Ha viszont például a nátha szövődményeként melléküreg-gyulladás vagy középfülgyulladás jelentkezik, ezekre javasolható az antibiotikumos kezelés.
Komolyabb szövődményekkel járhat,
mint a nátha
Míg a nátha néhány nap alatt elmúlik, és többnyire nem veszélyes, addig az influenza szövődményei – főleg kisgyermekeknél, időseknél és krónikus betegségben szenvedőknél –súlyosabb betegségeket okozhatnak. Ezek között leggyakoribb a különböző baktériumok okozta tüdőgyulladás.
Tipikus tünetekkel jár
Az influenza néhány óra alatt ledönti az embert a lábáról, és a klasszikus náthatünetek mellé komolyabb panaszok is csatlakoznak, mint a láz, a hidegrázás, a kimerültség, az izomfájdalom és a fejfájás. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha olyan súlyos tünetek jelentkeznek, mint véres vagy elszíneződött köpet, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, elkékülés, megváltozott tudatállapot, csökkenő vérnyomás. Gyerekeknél figyelnünk kell, ha lelassulnak, egyre aluszékonyabbá válnak, ha felgyorsul és nehezítetté válik a légzésük. Az influenzás beteg lassan gyógyul, maga a betegség nagyjából 10 napig tart, de a kimerültség még 2-3 hétig érezhető.
Télen alakul ki a járvány
A nátha és az influenza leginkább télen jelentkezik, amikor a fűtött lakások száraz levegője szárítja az orrüreg nyálkahártyáját, ezáltal megkönnyíti a vírusok bejutását a szervezetbe. Ráadásul ilyenkor az emberek többet vannak együtt egy légtérben, ami szintén növeli a fertőzés veszélyét.
Körültekintéssel megelőzhető
Kritikus időszakokban érdemes megfogadni Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető szakasszisztensének tanácsait. Ezek:
– zsebkendőbe tüsszentsünk, így távol tarthatjuk a vírusokat a kezünktől,
– minél gyakrabban mossunk kezet, és lehetőleg ne nyúljunk az arcunkhoz,
– gyakran szellőztessünk, így kevesebb vírus marad a légtérben,
– kerüljük a szoros kapcsolatot a betegekkel, ha kell, viseljünk maszkot!
Fontos az ágynyugalom
Ha megbetegszünk, fontos az ágynyugalom, a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, és segíthetnek a különböző C-vitamin-tartalmú készítmények. Az influenzával járó láz csillapításának veszélytelenebb módja a hideg vizes lepedőbe beburkolás és a hűtőfürdő (ilyenkor fokozatosan hűtjük le a langyos vizet). Ha gyógyszereket is alkalmazunk, erről kérjük az orvos, a gyógyszerész tanácsát, ugyanis a különböző szerek sokszor ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, így ha nem figyelünk, túladagolás is előfordulhat.
Az oltás védelmet nyújt
Elsősorban az öt éven aluli kisgyerekeknek, a terheseknek, az időseknek és a hat hónaposnál idősebb krónikus betegségben szenvedőknek ajánlott az influenza elleni védőoltás. Az aktív korú, munkába járó embereknek is előnyös, mivel a betegség megelőzésével nem kell kiesniük a munkavégzésből, emellett nemcsak önmagunkat, hanem környezetünket és hozzátartozóinkat is védjük az influenza ellen. A védőoltás elölt vírust tartalmaz, így nem okozhat influenzás megbetegedést. Gyakorlatilag mellékhatás nélkül zajlik az oltás utáni időszak, legfeljebb hőemelkedés, a beadás helyén enyhe fájdalom vagy duzzanat, bőrpír jelentkezhet.
Hozzászólás zárolva.