Facebook hozzászólás
137

Mi köze a fogmosásnak a stroke-hoz?

Bár az ínygyulladás egyik legveszélyesebb következménye a fogvesztés, a szájban keletkező baktériumok bejuthatnak a véráramba is. A gyulladáskeltő anyagok az agyba eljutva a neuronok pusztulását és így memóriaromlást is okozhatnak, elősegíthetik a lerakódások megtapadását a szív ereinek falán. Súlyos esetben akár infarktus is bekövetkezhet, a stroke kockázata a duplájára nő.

Az ínygyulladás és szív-érrendszer állapota közti összefüggés már régóta vizsgálják. A Kolumbia Egyetemen folyt kutatás során a tudósok 420 felnőttet vizsgáltak, és összesen 5008 minta alapján térképezték fel  a periodontális fertőzések helyzetét. A kutatás eredménye szerint a javuló szájhigiénia – különös tekintettel a fogíny egészségére – lassítja az érelmeszesedés tüneteinek megjelenését.

Kép: Pixabay

Tizenegy, valóban fogágybetegségeket okozó baktériumtörzset és hét másik baktériumtörzset vizsgáltak kontrollként. Az érelmeszesedés és az artériák állapotáról speciális ultrahang segítségével kaptak képet. A hároméves utánkövetéses időszakban bebizonyosodott, hogy ha sikerült javítani a fogágy, az íny egészségét, és csökkenteni a fogágy betegségeit okozó baktériumok számát, az lassítja az érelmeszesedés folyamatát. Az összefüggés fordítva is megfigyelhető: a rosszabb szájhigiénia felgyorsította az erek szűkülésének folyamatát.

A születendő baba és a szájhigiénia
Még mindig kevéssé közismert, hogy összefüggés van a szájhigiénia és a terhesség kimenetele közt. A parodontális betegségekkel küzdő nőknél megnő az esély többek közt a koraszülésre és az alacsony súlyú baba születésére is. A terhes nőknek érdemes fokozottan figyelni a szájhigiénia jelentőségére.

Az ínygyulladás egyik legveszélyesebb következménye a fogvesztés. Bizonyított, hogy a gyulladáskeltő anyagok az agyba eljutva a neuronok pusztulását és így memóriaromlást is okozhatnak.  Az már korábban kiderült, hogy a gyulladás során a szájban keletkező baktériumok bejuthatnak a véráramba is, és elősegíthetik a lerakódások megtapadását a szív ereinek falán. Ezekből pedig akár alvadékok is keletkezhetnek, amelyek megakadályozzák a vér szabad áramlását, aminek következtében a szív nem jut annyi tápanyaghoz és oxigénhez, amennyire szüksége lenne. Súlyos esetben akár infarktus is lehet mindenek a végső következménye. Egyes kutatások szerint az ínygyulladás majdnem megduplázza az érbetegségek, a stroke kockázatát is.

Míg az ínybetegségek következményei visszafordíthatatlanok, a további romlás megfelelő fogápolással megelőzhető – állítja dr. Záborszky András, az Oxygen Fogászat fogorvosa. A szakember szerint a legalapvetőbb higiénia részét kellene képezze a napi kétszeri alapos, legalább két percig tartó fogmosás, valamint a speciális eszközök, így például a fogköztisztító kefe, a fogselyem használata. A fogorvost pedig nemcsak probléma esetén kellene felkeresni, de a rendszeres, évenkénti ellenőrzésen is. A szakember akár orvosi megoldásokkal is visszafordíthatja a már kialakult gyulladást.

www.oxygenfogaszat.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!