Facebook hozzászólás
324

Ne a laborlelettől várj diagnózist!

A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, ám a beteg mégsem érzi jól magát. Ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.

Kép: sxc

TSH: 8,59, T4:13,95, T3: 5,16 Anti-TPO: 371 Anti-TG:698 Ön szerint a tüneteimet pajzsmirigy betegség okozza? Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa gyakran találkozik ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel rendelésein és online fórumokon, szakértőként végzett munkája során.
– A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor- vagy ultrahang vizsgálat eredményeit, és az azokban szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek – mondja a szakember.

A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referenciatartományon kívül esik, és ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.

Nem árt ügyelni a pajzsmirigyünkre!
A mélyvénás trombózisnak számos oka lehet, ennek ellenére kevesen gondolnak arra, hogy pajzsmirigy-túlműködés is állhat a probléma hátterében. Milyen tünetek esetén érdemes a betegségre gyanakodni?

A pajzsmirigyproblémák változatos tüneteket produkálhatnak, amelyek könnyen összetéveszthetők más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata.
– A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tüneteikről. A kikérdezés során körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, amelyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében – magyarázza a Budai Endokrinközpont orvosa.

A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, illetve a pajzsmirigyhormonok FT3 és FT4  szintek  meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben  egyénre szabott, és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztők lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.

Nem kívánja a szexet? 
A szex a mindennapi élet szerves része, épp ezért okoz lelki és párkapcsolati gondokat az, ha valaki huzamosabb ideig nem kívánja. Bár gyakran a felek elhidegülésére vezethető vissza, azonban meglehet, hogy betegség húzódik a háttérben.

A pontos diagnózist segíti az ultrahangvizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nemcsak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. Alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű-biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó- vagy rosszindulatúságát.

Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nemcsak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

www.endokrinkozpont.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!