Milyen az élet fogszabályozóval?
Akinek szanaszéjjel – vagy akár csak nem katonás rendben – állnak a fogai, és szeretne egy megnyerő mosolyt is magának, az a manapság oly divatos fogszabályozó használatához fordul. A száj- és fogápolás azonban ettől kezdve speciális technikát és fogápolási eszközöket is igényel. Melyek ezek? Szakértőnk segít!
Aki szabályoztatni szeretné a fogait, annak minden esetben teljes körű fogászati felmérésen kell részt vennie. Csak akkor lehet belevágni a szabályozásba, ha a fogak és a száj teljesen rendben van, vagyis egészséges a fogíny, be vannak tömve a lyukas fogak, és a szakember eltávolította a fogköveket.
Azzal is számolnia kell a páciensnek, hogy rögzített fogszabályzó készülék viselésekor könnyebben maradhat ételmaradék a szájban, és sokan a nehézségek miatt el is hanyagolják a szájhigiéniát. Ez pedig természetesen elősegítheti a fogszuvasodás kialakulását. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a páciens elsajátítsa a megfelelő szájtisztítási és fogápolási módszereket – ismerteti dr. Ameri Sahar, az Oxygen Fogászat szakorvosa, esztétikai fogászati specialista. Ennek eredményességét időről időre ellenőrizni kell, ugyanis az öntisztuló folyamat ebben az esetben korlátozottabb, tehát a fogmosásnál kicsit más technikát kell alkalmazni: körkörös mozgásokkal kell a kefét mozgatni, és feltétlenül szükséges speciális eszközöket is használni, mint az egészen kicsi, üvegmosó kefékhez hasonlatos kefécskék, a fogselyem és a szájzuhany. Minden étkezés után ajánlatos fogat mosni, és kerülni kell a szemcsés élelmiszereket, például az olajos magvakat.
Bár a fogszabályozásnak még mindig az általa nyerhető esztétikai előnyök jelentik a vonzerejét, a rendezetlen fogsor veszélyeket is rejt magában. Mivel a torlódott fogazatot nehezebb tisztán tartani, a megmaradó lepedék hosszú távon savas erjedést okozhat, és fogszuvasodáshoz vezethet. Ráadásul a szájban végbemenő rothasztó folyamatok miatt fogínygyulladás alakulhat ki, amely kezeletlenül akár a fogak kilazulását és elvesztését is eredményezheti.
Még felnőttkorban is eredményesen kezelhető, ha rések vannak a fogak között, illetve, ha bizonyos fogak a kelleténél előrébb, hátrébb vagy ferdén állnak. A fogszabályozás megelőzheti az olyan rendellenességeket, mint a mély- és a keresztharapás okozta állkapocs-ízületi problémák, amelyek erősen megnehezítik például a rágást. A felnőttkori szabályozás előkészítheti akár a fogpótlásokat is, és optimális feltételeket teremthet a későbbi fogpótlások kivitelezéséhez.
Tény, hogy a még fejlődésben lévő szervezetnél a szövetek és a csontok gyorsabban képesek reagálni, de a felnőttkori fogszabályozás is remek eredményeket hozhat mind esztétikailag, mind a fogak egészségét illetően. Aki rászánja magát a kezelésre, annak évekkel kell számolnia, amíg megmutatkozik a várt eredmény. A rögzített szabályzónak legalább egy évig kell fent lennie, azután jöhet az éjszakai, kivehető változat, amelynek hordási ideje szintén egy–másfél év. Feltétlenül be kell tartani a viselési szabályokat, hiszen ha elhanyagoljuk, könnyen visszacsúszhatnak a nagy nehezen helyükre igazított fogaink. Az áldozat azonban szép, egészséges mosolyt eredményezhet.
Hozzászólás zárolva.