A probiotikumok nem csak az emésztést segítik
Tavaszra nemcsak a szervezet vitaminraktárai merülnek ki, de a téli antibiotikum-kúrák, hasmenéses betegségek is nyomot hagynak a szervezetben. Éppen ezért érdemes probiotikumokat szedni, amelyek jótékonyan hatnak a bélflóránkra, és így a közérzetünkre is.
A probiotikumoknak, ezeknek a vastagbélben élő hasznos baktériumoknak számos jótékony hatásuk van. Többek között segítenek a normál bélflóra fenntartásában azzal, hogy gátolják a kártékony baktériumok elszaporodását, vitaminokat termelnek, segítik az ásványi anyagok felhasználását és a nemkívánatos anyagcseretermékek lebontását. Elszaporodásukkal megakadályozzák a kórokozó patogén baktériumok megkötődését a bélfalon, ennek következtében hatékonyan alkalmazhatók a hasmenéses betegségek megelőzésére és kezelésére. Az immunrendszerre is kedvező hatást gyakorolnak: hosszú távon segítségükkel csökkenthető a légúti fertőzések száma, emellett fontos szerepet játszanak az allergiás betegségek – különösen az atópiás ekcéma – megelőzésében és kezelésében is.
A probiotikumok hatékonyan alkalmazhatók a bélfóra megváltozott összetételével összefüggő betegségek kezelésében is. Dr. Polgár Marianne, gyermek-gasztroenerológus, az Allergiaközpont főorvosa szerint az olyan funkcionálisnak nevezhető betegségek, mint az irritábilis bélszindróma vagy krónikus bélbetegségek – mint a Crohn-betegség vagy krónikus vastagbél-gyulladás – esetén nagyon fontos, hogy a sérült bélflóra helyreállítása megtörténjen. A probiotikumok szedése akkor is hasznos lehet, ha a betegnek csak enyhébb, de visszatérő panaszai vannak, segítségükkel a székletproblémák, a haspuffadás is enyhíthető, és kezelhető a stressz miatt megváltozott bélflóra is.
Mindezek mellett a probiotikumok szedése egyéb esetben is hasznos lehet. Ma már az egész világon elterjedt, hogy probiotikumokkal kombinálják – mintegy megelőzés céljából is – az antibiotikumok szedését. A téli időszakban leginkább a gyakori légúti fertőzések kezelésére szedett készítmények ugyanis nemcsak a káros, hanem a jótékony, hasznos baktériumokat is elpusztítják a szervezetben, emiatt szedésük során kellemetlen mellékhatásként hasi panaszok, hasmenés jelentkezhet. Ennek megelőzésében a probiotikumok segíthetnek. Télen a fertőzéses eredetű, hányással, hasmenéssel járó megbetegedések is nagyobb számban fordulhatnak elő, s a regeneráció során szintén jótékony hatású a probiotikumok szedése.
A probiotikumok szedését gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt érdemes elkezdeni – javasolja az Allergiaközpont főorvosa. Tavasszal mindenkinek érdemes helyreállítania az esetleg betegségekkel és gyakori gyógyszerszedéssel teli hónapoktól megviselt bélflórát. A felsorolt panaszok enyhítésére huzamosabb időn át is biztonsággal alkalmazható készítményekről van szó, amelyek patikai készítmények formájában is elérhetők. Ez utóbbi esetben ismert törzsek meghatározott csíraszámban szedhetők, gyakorlatilag mellékhatásuk nincs.
Az egészséges bélflóra fenntartását táplálkozásunkkal is segíthetjük. Probiotikumban különösen gazdag források a savanyított tejtermékek: a joghurt és a kefír.
www.allergiakozpont.hu
Hozzászólás zárolva.