Így szabadulj meg az ínhüvelygyulladástól!
Van, aki pusztán kikapcsolódásként nyomogatja a billentyűzetet, de legtöbbünknek fontos munkaeszköze a számítógép. A napi nyolcórás munka persze sok esetben kellemetlen problémákhoz vezethet, ilyen többek között az ínhüvelygyulladás. Vajon mit lehet tenni ellene? Segítünk…
A számítógép-billentyűzet használatából adódó egyoldalú mozgás megterhelő az ujjaknak és a kéz egészének is. Az adott területen lévő inak begyulladhatnak, valamint az itt lévő kenőanyag mennyiség csökken, ami nagyfokú fájdalmat okoz. A gond első hallásra banálisnak tűnhet, ám kezeletlen esetben akár a munkavégzést is befolyásolhatja.
„A tendinitisek, vagyis az íngyulladások oka leggyakrabban az ismétlődő jellegű kisebb energiájú terhelés, illetve a nagy erejű mozgás, de lehet mögötte valamilyen fel nem ismert krónikus gyulladás is. Ezenkívül bizonyos betegségekben – például diabétesz, reumatoid arthritis, kristály okozta arthritisek – is jellemző elváltozás lehet” – mondja dr. Váradi Éva, a Fájdalomközpont főorvosa, az aktív fájdalomcsillapítás specialistája. A probléma diagnózisa egyszerű fizikális vizsgálattal és a beteg panaszaiból könnyen felállítható. Ínhüvelygyulladáskor ugyanis az illető nagyfokú fájdalomra, a csukló és az ujjak mozgásának beszűkülésére, illetve „hóropogásszerű” hangokra panaszkodik, amelyek egyértelműen erre az állapotra utalnak.
Enyhe esetben pihentetéssel és jegeléssel kezelhető a gond, ám ha súlyosabb méreteket ölt, vagy elhúzódik, akkor érdemes szakemberhez fordulni, főleg azért, mert az ínhüvelygyulladás akár hetekig, hónapokig is megkeserítheti az ember életét. A probléma legfontosabb következménye a fájdalom és a funkciókiesés, de krónikus esetben akár szakadás is felléphet, ami már sebészi kezelést igényel.
A szakértő szerint konzervatív módszerek (rögzítők, pihentető gipszsín) mellett aktív fájdalomcsillapítással az ínhüvelygyulladás hatékonyan orvosolható. Ilyenkor, megkeresve a probléma kiindulásának pontos helyét, helyi injekció alkalmazásával a gyulladás megszüntethető, illetve a mozgáskorlátozottság javítható. Segítségével a fájdalom rövid időn belül megszűnik, és az illető visszatérhet a mindennapi tevékenységéhez. A gyógyulás felgyorsítható többek között fizikoterápiával, gunaterápiával, valamint ultrahangos kezeléssel is.
Forrás: Fájdalomközpont
Hozzászólás zárolva.