Facebook hozzászólás
782

Mitől fáj a nyakunk?

Nem fordul, megfeszül, lemerevedik, nyikorog. A fájdalom sokszor ok nélkül jön, s aztán megy, vagy makacsul tartós marad. Vajon mitől fáj a nyakunk? A szerteágazó okokról és kezelésükről kérdeztük a szakértőt.

Alig van felnőtt, aki ne tapasztalta volna a nyakfájdalmat, amelynek okai sokfélék lehetnek. Dr. Pál Mónika, az Oxygen Fájdalomcentrum reumatológusa az eredőkről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

Az izmok erős megfeszülése is nyaki fájdalmat okoz
Kép: Pixabay

A fájdalom jellemzően a nyak középső szakaszán, vagy az egyik oldalon jelentkezik és előfordul, hogy lesugárzik a vállba, a lapockákba, a mellkas felső területére. Az úgynevezett tenziós fejfájás során is jelentkezhet fájdalom a fej hátsó részén, a szemek mögött vagy a fülben. Ha idegbecsípődés áll a háttérben, jelentkezhet zsibbadás vagy fülcsengés, csökkenhet a karok és ujjak érzékelése. Gyakori tünet még a merevség, amely általában romlik hosszú fekvés vagy egy testhelyzetben való ülés után. Járhat izomgörccsel vagy nyaki spondylosissal, amikor a beteg elveszítheti a mozgásképességét. Bár sokan a fej mozgatása közben jelentkező recsegést, nyikorgást is betegségnek tudják be, de ez többnyire általános tünet, amelyet azonban nem árt kivizsgáltatni.

Honnan ered a fájdalom?
Gyakran előfordul, hogy a fájdalom konkrét ok nélkül jelentkezik, és ilyenkor a kellemetlenség pár nap alatt magától megszűnik. Nyakcsigolya-ferdülés esetén azonban a fájdalom tartós, ugyanis az elvékonyodott porcok miatt a csigolyák közötti tér csökken, közelebb érnek egymáshoz. Így kialakulhat az arthritis nyakcsigolya-ferdülésnek nevezett formája, ami látszik a röntgenképen is. Mivel a problémás területen duzzanat nyomja az idegpályákat, ez zsibbadást vagy fájdalmat vált ki a karban is az akadozó vérellátás miatt. Gyakori még a feszülés is mint tünet. Ennek oka, hogy a hát és a nyak izmai állandóan dolgoznak, máskülönben a fejünk előreesne ülés vagy egy helyben állás közben. Amikor ezek az izmok túlságosan erősen megfeszülnek – ez stressz következménye is lehet –, nyakfájdalom és görcsös fejfájás léphet fel. Természetesen meg is sérülhet a nyakcsigolya, amit feltétlenül kezelhetni kell, még akkor, ha csak kisebb fájdalmat vagy gyengeséget tapasztalunk.

Mi van, ha a karodat sem bírod felemelni?
Testünkben a csontok, izmok és az inak közt úgynevezett bursák, azaz nyáktömlők vannak, amelyek az izmok és az inak csontokon való könnyed mozgását biztosítják. Ilyen nyáktömlő található a vállízület-karok mozgásában központi szerepet játszó rotátorköpeny vállcsúccsal való találkozási pontjánál.

Hogyan csillapíthatjuk? 
Ha a fájdalom nem múlik el magától pár nap alatt, esetleg fokozódik, vagy kisugárzik a karba, feltétlenül fel kell keresni az orvost.

A nyakproblémák diagnosztizálásához nem szükséges speciális berendezés vagy teszt. Fizikai vizsgálatok, esetleg röntgenfelvételek készítése után általában pontosan behatárolható, mi okozza a panaszokat, esetleg egyoldalú izomfeszülés vagy porckorong-bántalom, vagy akár kisízületi arthritis áll-e a háttérben. Speciális esetekben szóba jöhet az MRI is mint képalkotó eljárás, de a kezelés épülhet fájdalomcsillapítókra, masszázsra, a helyes testtartás megtanulására és alternatív gyógymódokra, mint például a Guna Bioterápia. Ez a kezelés javítja a szövetek működését és felépülését, azonnali fájdalomcsillapító hatást képes kiváltani. Ugyanakkor a meglazult szalagrendszer erősítésével stabilizálhatja a laza, hipermobil ízületeket, csökkenti a mozgásszervi tünetek okozta fájdalmat és mozgáskorlátozottságot, ezáltal jelentősen javítja az életminőséget. (Forrás: oxygenfajdalomcentrum.hu)

Beállt a nyakad? Megszüntethető a fájdalmad!
Ülőmunka során, ha valaki görnyedt testtartást vesz fel, akkor nemcsak a háta, de bizony a nyaka sem lesz megfelelő pozícióban. Ilyenkor ugyanis a fej kissé előrébb kerül, ami a nyak izmainak állandó feszülését okozza. Az állandósult feszültség úgynevezett triggerpontokként összpontosul. Ezek a fájdalmas, sokszor gyulladásban lévő csomók nyomhatják a környező idegeket, így kisugározhatnak a környező részekre is. Ha a nem változtatunk rossz szokásainkon, akkor újabbak is keletkezhetnek.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!