Miért jó még teherbe esés előtt ellenőriztetni a vércukorszintet?
A tervezett teherbeesés előtt nem csak a diagnosztizált cukorbetegeknek érdemes ellenőriztetniük a vércukorszintjüket. A fel nem ismert diabétesz kockázatokat rejt, és egy előzetes vizsgálat sok mindenre fényt deríthet. Hogy mire? Most elmondjuk!
A vércukorszint ellenőrzését a cukorbetegségre fokozott kockázattal rendelkezők számára ajánlatos már a terhesség tervezésekor elvégeztetni. A vércukorvizsgálatokat a kockázati tényezőkkel rendelkezők esetében a kiszűrésre irányuló kérdőívekkel, az ismert kockázati tényezőkkel rendelkezőknél diagnosztikus tesztekkel ajánlott elvégezni – mondja dr. Bibok György, a Budai Endokrinközpont főorvosa.
A cukorbetegség szűrése különösen azok számára fontos, akiknél örökletes tényezők miatt fokozottan magas a betegség kockázata. Ha szénhidrát-anyagcsere zavar igazolható, akkor a már a fogantatás előtt elvégzett vér- és vizeletvizsgálati eredmény ismeretében a szükséges kezelés megkezdhető. 2-es típusú cukorbetegség esetén az enyhébb anyagcserezavar megfelelően összeállított étkezéssel és rendszeres mozgással is normalizálható lehet, így szerencsés esetben akár igen rövid idő alatt sikerülhet elérni a normál vércukorértéket. Fontos, hogy a fogantatás bekövetkeztekor az anya megfelelő szénhidrát-anyagcsere állapotban legyen, mert a cukorbetegséggel járó kockázatok így nagyobb valószínűséggel kivédhetők.
Azok esetében, akiknél a gyermekvállalás már igazolt cukorbetegség mellett történik, fontos, hogy a tervezett teherbeesés előtt – lehetőleg már fél-egy évvel – konzultáljanak diabetológus kezelőorvosukkal, mert szükség lehet a gyógyszeres kezelés módosítására. Várandósság időszakában orális antidiabetikus kezelés a hazai ajánlás szerint nem javasolt. A terhesség alatt inzulin, személyre szabott diéta- és mozgásprogram megtartása mellett érhető el a vércukorszint normalizálása.
A fel nem ismert 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség egyaránt gátolhatja a teherbeesést, és az első három hónapban növelheti a vetélés kockázatát. A magzat fejlődésének szempontjából legfontosabb időszak az első három hónap. Ha az édesanyánál ebben az időszakban a vércukor nincs egyensúlyban, az súlyos fejlődési rendellenességeket okozhat.
A magas vércukorszint a terhesség későbbi szakaszában a magzat súlyának nagymértékű emelkedéséhez vezethet. Az átlagosnál jóval nagyobb súlyú – 4 kiló feletti – baba világra hozatala egyaránt nagy kockázatot jelent az újszülöttre és a mamára nézve, gyakrabban kerül sor császármetszésre is. Ha a családban előfordult már 4 kiló feletti születési súly, az szintén a terhesség alatti cukorbetegség fokozott kockázatára hívhatja fel a figyelmet. Ilyen esetben már a tervezett terhesség előtt javasolt a kivizsgálás, valamint a következő terhesség esetén ezek a kismamák fokozott ellenőrzést igényelnek. Cukorbetegség esetén a koraszülési gyakoriság is magasabb.
További problémát okozhat az is, ha a magzat hasnyálmirigye a szükségesnél több inzulint termel az anyai vér emelkedett cukortartalma miatt, akkor nemcsak növekedéshormon-szerű hatása révén okoz nagyobb magzati méreteket, hanem a születés után hirtelen csökkenti az újszülött vércukorszintjét, ami súlyos rosszullétet, úgynevezett hypoglykaemiát okozhat, és ez kezelés nélkül akár végzetes következményekhez is vezethet, vagy maradandó károsodást okozhat. Fontos megemlíteni még, hogy a magas vércukorszintek az anyánál különféle fertőzésekre hajlamosítanak, ilyenek a húgyúti fertőzések és a gombás eredetű nőgyógyászati fertőzések. Ezek szintén fokozott ellenőrzést igényelnek.
A terhességi cukorbetegség olyan magas vércukorszinttel járó anyagcserezavar, amely a terhesség során kezdődik, vagy akkor ismerik fel. Szűrésére kötelező jelleggel a második trimeszter idején kerül sor, a 24–28. terhességi hét között. A szűrést 75 gramm három deciliter vízben feloldott szőlőcukor (glükóz) alkalmazásával végzik el, 2 óra elteltével pedig megmérik a vércukorértéket, valamint előzőleg az éhgyomri értéket is. Kórosan magas értékek esetében a vércukorszint normalizálása terhességi csökkentett szénhidráttartalmú diéta segítségével történik. Amennyiben ez nem elegendő, szükség lehet inzulin alkalmazására is. Terhességi diabétesz esetén a vércukorérték a szülés után rendszerint normalizálódik, a későbbiekben azonban mindenképp javasolt az édesanya rendszeres, lehetőség szerint évenkénti szűrése. Az egészséges népességhez viszonyítva ugyanis 3-4-szeres a szülést követő 5–15 éven belül a diabétesz kialakulásának veszélye azon nők körében, akiknél terhességi cukorbetegség állt fenn. (Forrás: www.endokrinkozpont.hu)
Hozzászólás zárolva.