8 fontos dolog a magas vérnyomásról, amit neked is tudnod kell!
Azt gondoljuk, hogy mindent tudunk a magas vérnyomásról, ám számos tévhit él még vele kapcsolatban. Öröklődik? Hozzájárul a túlsúly? Sportolhatunk vele? Ihatunk kávét? Most ezekre a kérdésekre is megkapod a választ!
A magas vérnyomással kapcsolatos nyolc fontos kérdésre dr. Telegdy Margit,az Oxygen Medical belgyógyásza válaszol.
1. Örökölhető-e a magas vérnyomás?
A magasvérnyomás-betegségre való hajlam közel 40 százalékban meghatározott a génekben. De az, hogy ez felnőttkorban meg is jelenjen, erősen függ azoktól a kockázati tényezőktől, amelyeket befolyásolhatunk. Ilyenek a dohányzás, a stressz, a koleszterinszint, valamint a cukorbetegség. Igaz, hogy az 1. típusú diabétesz mutathat családi halmozódást, de a 2. típusúnak elsődleges rizikófaktora az elhízás.
2. Van kapcsolat az elhízás és a magas vérnyomás között?
Az elhízás komoly rizikófaktora a magas vérnyomásnak. Bizonyított tény, hogy már 5 kiló fogyás is csökkenti a vérnyomást. A cél eléréséhez a leghatásosabb eszköz az életmódváltás, amely jóval kevesebb zsír, vörös hús, zsíros tejtermék fogyasztására, több nyers gyümölcs, zöldség és rost bevitelére, valamint mozgásra épül.
3. Valóban emeli a só a vérnyomást?
A só, pontosabban a benne lévő nátrium valóban emeli a vérnyomást, éppen ezért ajánlatos visszafogottan alkalmazni. Ilyen szempontból vigyázni kell az instant ételekkel, a rágcsálnivalókkal és a felvágottak egy részével is. Az erősebb ízek eléréséhez próbáljuk ki a karakteres ízű fűszernövényeket!
4. Hogyan hat az alkohol a vérnyomásra?
Az alkohol – de a tea és a kávé is – rövid ideig felnyomja a vérnyomást, de utána az hamar vissza is zuhan. Vagyis az alkalmankénti mérsékelt alkoholfogyasztásnak nincsenek tartós következményei. Ám a rendszeres, nagyobb mértékű alkohol tartós vérnyomás-emelkedést is előidézhet, így ezzel a szokással – több szempontból is – érdemes felhagyni.
5. Magas vérnyomással tilos sportolni?
Erről szó sincs. Az egészen biztos, hogy bármiféle megerőltető tevékenység előtt ki kell kérni az orvos tanácsát, de az tény, hogy a rendszeres testmozgás vérnyomáscsökkentő hatású. A kitartóan, nem túl nagy intenzitással végzett kocogás, úszás, kerékpározás vagy akár az edzőtermi edzések tekinthetők ebből a szempontból ideálisnak, hetente legalább háromszor fél órán át.
6. Miért lehet magasabb a vérnyomás, amikor az orvos méri?
Magas vérnyomásról 138/85 Hgmm felett beszélünk, ezt kezelni kell. Az úgynevezett fehérköpeny-szindrómáról van szó, ha a rendelőben 138/85 felett van a vérnyomás, és otthon normális. (A fehérköpeny-szindrómások idővel valódi magas vérnyomásos betegekké válnak.) A célvérnyomás a 138/85 alatti érték! Az ideális vérnyomás 120/70 Hgmm, az életkilátások ennél az értéknél a legjobbak, de ennek megvalósítása sok esetben nehéz vagy lehetetlen.
7. Az orrvérzés is a magas vérnyomás jele?
Mivel az orrban lévő nyálkahártya nagyon finom, és vérrel jól ellátott erek futnak benne, a nagyobb nyomás hatására ezek valóban elpattanhatnak, vagyis állhat a jelenség mögött magas vérnyomás. De nem kell megijedni, hiszen például egy nátha, menstruáció, jóindulatú érdaganat is okozhat orrvérzést. Kivizsgáltatni mindenképpen érdemes.
8. Egészségesebb-e az alacsony vérnyomás?
Az alacsony vérnyomású embereknek valóban kevésbé kell tartaniuk az agyvérzéstől vagy infarktustól, hiszen ebben az esetben a szív és az erek kevésbé vannak leterhelve, mint a magasnál. Ugyanakkor a túl alacsony érték okozhat szédülést, fáradtságot, koncentrációs nehézségeket, gyengeséget és fejfájást is. (Forrás: www.oxygenmedical.hu)
Hozzászólás zárolva.