Facebook hozzászólás
4 823

Van megoldás a fülzúgásra! Erre figyelj!

Állandó sípolás, zakatolás, megmagyarázhatatlan hangok – több mint fél millió ember tudna Magyarországon mesélni a fülzúgás őrjítő erejéről. Márpedig ha nem fordulunk idejében orvoshoz, akár életünk végéig elkísérhetnek a hangok. A korai kezelés ez esetben rendkívül fontos.

Képzeljük el, mi történne, ha egyik nap arra ébrednénk, hogy minden ésszerű ok nélkül cseng a fülünk? Legyintenénk, és várnánk, hogy elmúljon, majd végigszenvednénk a napot az állandó zaj mellett, este pedig teljesen kimerülve bújnánk ágyba abban reménykedve, hogy másnapra nyoma sem lesz a hangnak. Ha másnap is megismétlődne ugyanez, még mindig bíznánk az idő gyógyító erejében, és csak hetek, hónapok után mennénk el szakorvoshoz.

Korántsem az idősebb korosztály betegsége, egyre több fiatalnál jelentkezik a panasz – Kép: Wikipedia

A probléma az, hogy ekkorra a teljes felépülés esélye jelentősen csökken. Ezt bizonyítja az a közel félmillió ember is, aki ma Magyarországon tinnitustól – fülzúgástól – szenved, és akinek az állandó zaj megkeseríti az életét.

A fülzúgás különböző formákat ölthet: egész nap hallhatjuk az állandó sípolást, vagy csak időközönként térhet vissza a megmagyarázhatatlannak tűnő hang. Az idegesítő zaj és a kétes eredetű jelenség feszültté teszi az embert, így alig tud koncentrálni, nehezen alszik el este, és állandóan azon jár az esze, mikor szűnik már meg az elviselhetetlen sípolás.

Zúg a füled? Lehet, hogy ezért!
A fülzúgás megközelítőleg félmillió ember életét keseríti meg hazánkban. A betegség hosszú távon nagymértékben befolyásolja az életminőséget: alvásproblémákhoz, depresszióhoz és tartós fáradtsághoz is vezethet.

„A fülzúgás sajnos nemcsak az idősek körében lép fel, a fiatal generációt is egyre gyakrabban érinti. Legtöbben pont életkorukra hivatkozva nem veszik komolyan a problémát, hiszen remélik, hogy fiatal szervezetük hamar legyőzi a kellemetlen tünetet, és a zaj egy-két nap után, esetleg egy kis pihenés hatására elmúlik – fejti ki dr. Szolnoki Nikolett, a Hiperbár Centrum orvosigazgatója. – Pedig az egy-két napnál hosszabb ideig tartó fülzúgással már érdemes orvoshoz fordulni. Míg a fülzúgás kialakulásától számított első három hónapban a gyógyulási arány 80%-os, addig a fél évnél régebb óta fülcsengéstől szenvedő betegek esetében már alig lehet tenni valamit az állandó sípolás leküzdésére.”

A tinnitus kiváltó oka legtöbb esetben gyulladás, a belső fül keringészavara vagy akut zajártalom. A beszűkült, elzáródó hajszálerek ugyanis a szükségesnél kevesebb vért, azzal pedig kevesebb oxigént és  tápanyagot tudnak a belső fül csigaszervében található és a hangok feldolgozásáért felelős érzékeny szőrsejtekhez szállítani.  Ennek javításában, a vér- és ezáltal az oxigénellátás növelésében, hajszálér-regenerációban nyújt hatékony segítséget a hiperbár oxigénterápia.

A kezelés során a betegek egy speciális kialakítású nyomásálló kamrában – úgynevezett keszonkamrában – a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100%-os oxigént lélegeznek be. A terápia hatására a gyenge vérkeringésű területek oxigénellátása jelentősen megnő, így a szőrsejtek oxigénszintje akár -6-szorosára emelkedik, és kezelés után egy órával is 60%-kal magasabb, mint azelőtt. A kezelés ezen kívül segít a gyulladás megszüntetésében is. Ezeknek köszönhetően a fülzúgás gyorsan csökken, vagy akár teljesen meg is szűnik.

Cseng a füled? Igyál egy kávét!
Csengés, zúgás, zümmögés, suhogás – egy friss kutatás szerint a naponta több kávét is fogyasztó nők kisebb eséllyel hallanak ilyen nem külső forrásból származó hangokat. A fülzúgástól Magyarországon félmillióan szenvednek.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!