Facebook hozzászólás
455

„A céljaim megkövetelik, hogy minden téren a legjobb legyek”

Tóth Márton Európa-bajnoki ezüstérmes válogatott vízilabdázó nagy célokat tűzött ki maga elé. Idén világbajnokság, jövőre pedig Európa-bajnokság és olimpia. A sportoló mindenhol kiválóan szeretne teljesíteni, ezért a versenyekre rendkívül tudatosan készül. A céljait csak akkor tudja elérni, ha szellemileg és fizikailag is folyamatosan csúcsformában van. Van mit tanulnunk tőle, főként tudatosságban!

Mesélnél a kezdetekről?

4 évesen kezdtem el úszni. Öten vagyunk testvérek, a bátyámmal rendkívül energikus gyerekek voltunk, amit muszáj volt valahogy levezetni, így édesanyám levitt minket az uszodába. A vizet, mint közeget nagyon megszerettem, azonban az úszást, mint mozgásformát túl monotonnak találtam, illetve az alkatom sem passzolt hozzá igazán. 10 éves koromban tettem le a voksomat a vízilabda mellett, 18 éves korom óta pedig profi játékos vagyok. Az elmúlt években több egyesületnél is játszottam, jelenleg a Szolnoki Dózsa-Közgép centere vagyok.

Mik azok az eredmények, amikre igazán büszke vagy?

Öt magyar bajnoki győzelem és három kupa győzelem van mögöttem. Idén az Európa-bajnokságon ezüstérmesek lettünk, ráadásul abban a medencében játszottunk, ahol a korábbiakban edzettem. 2013-ban Kazanban elkönyvelhettünk egy Universiade győzelmet is, ez egy olyan eredmény, ami igazán jól jellemez engem. Az Universiade egy nemzetközi sportesemény, amit egyetemi sportolók számára szerveznek több sportágban, és az az üzenete, hogy a sport és a tanulás nemhogy nem zárják ki egymást, de kiválóan megférnek egymás mellett. Ez az én személyes hitvallásom is.

Milyen célok motiválnak jelenleg?

A fő cél Rio, az alapjaiban meghatároz mindent, de addig még számos részcél van kitűzve. Szeretnék Bajnokok Ligáját nyerni, és jó lenne újra magyar bajnokságot is nyerni. Jövőre Kazanban világbajnokság, 2016-ban Belgrádban pedig Európa-bajnokság.  Rióban egyértelműen érem a cél, hiszen olimpia esetében a magyar vízilabdázó aranyban gondolkodik, de ehhez természetesen még rengeteg mindennek kell teljesülnie.

A vízilabda milyen edzésmunkát igényel?

Az attól függ, hogy klubszezonban vagy válogatott szezonban vagyunk, az előbbi szeptembertől június elejéig, az utóbbi pedig június közepétől augusztus végéig tart. Edzésmunka tekintetében mindkét időszakban nagyjából ugyanazt csináljuk, viszont a klubszezont megelőző alapozó időszakban hosszabb távokat úszunk, keményebbek és hosszabbak a konditermi edzések, illetve nehezebb súlyokkal dolgozunk. A válogatott szezon edzésterve pedig függ az aktuális versenytől, ott általában 1-2 hét kemény munkára van idő, utána pedig inkább gyakorlás van. A szárazedzések alkalmával van gimnasztika, nyújtás, törzsizom erősítés, gyógytorna, ahol erősítjük a vállat és az ízületeket, de olyan mostanában divatos mozgásformákat is végzünk, mint a TRX, a kettlebell vagy a jóga, illetve én futni is szoktam.

Mit teszel még a fittségedért?

A céljaim megkövetelik, hogy minden téren a legjobb legyek, vonatkozik ez a táplálkozásra is, hiszen az nagymértékben határozza meg a sportteljesítményt. Ezen a téren pedig semmilyen rést nem szerettem volna hagyni a pajzson, ezért dr. Fritz Péter dietetikus segítségét kértem, aki összeállította az étrendemet, melyben komoly szerep jut a táplálék-kiegészítőknek. Folyamatos segítséget kapok a BioTechUSA szakértőitől, Németh Sándor táplálék kiegészítő specialistától és Silye Gabriella sporttáplálkozás szakértőtől. (A szakértők nekünk is segítenek! Kaptunk például egy diétás palacsinta receptet, amit te is kipróbálhatsz!)

Hogy néz ki ez az étrend közelebbről?

Ez alapvetően egy nagyon szigorú étrend, amit hosszú távon azért nehéz lenne az utolsó betűig betartani, így inkább egy alapnak tekintem, egy váznak, amire építeni tudok. Napi 5-7 étkezést jelent, előírja, hogy mit fogyasszak közvetlenül felkelés után, reggelire, edzés előtt, közben és után, ebédre, uzsonnára, vacsorára. Van benne gyümölcs, zöldség, sovány húsok, hal, hüvelyesek, teljes kiőrlésű pékáru, megfelelő mennyiségű folyadékbevitel különböző formákban, illetve táplálék-kiegészítők, pl. fehérje shake. A dietetikusommal másfél havonta konzultálok, az étrendet az aktuális célok mentén mindig újrahangoljuk. Az étkezés legnehezebb eleme a bevásárlás, kijárni a piacra, hogy mindig friss alapanyagból készülhessenek az előírt ételek. Minden nap főzök, egyrészt mert szeretem csinálni, másrészt pedig azért, hogy kontrollálni tudjam, mit viszek be a szervezetembe. Hiszem, az vagy, amit megeszel. Amióta ezt az étrendet követem, azóta nem voltam beteg és a sérülések is elkerültek, a testösszetétel arányom pedig sokkal pozitívabb lett. Az izomzatomban sokkal több lett a robbanó izom a kötött izomzat helyett, a pihenésem pedig optimálisabbá vált, könnyebben elalszom és pihentebben ébredek.

A magánéletben is ilyen tudatos vagy?

Az életemben a sport mellett a tanulás is mindig ugyanolyan hangsúlyt kapott, törekedtem arra, hogy piacképes tudásra tegyek szert, több lábon álljak, hiszen a sportolói pályafutásom egyszer véget ér. A Vendéglátó Főiskola idegenforgalom és szálloda szakán végeztem, illetve egyetemi diplomát szereztem a Szent István Egyetem pénzügy szakán. Idén aranykalászos gazda lett belőlem és OKJ-s vízilabda edzői végzettségem is van. Jelenleg leginkább a főzés érdekel, ezért is jelentkeztem az RTL Klubon futó A Konyhafőnök című főzős műsorba. Ez egy nagy kihívás volt számomra, ami inspirált, büszke vagyok rá, hogy a harmadik helyet sikerült megszereznem. Szerettem volna népszerűsíteni a sportágamat, illetve megmutatni magam egy teljesen más szemszögből is. Megmutatni, hogy a vízilabdások igenis sokrétűek, egy sportoló ugyanis nemcsak a sportra tud koncentrálni, hanem a tanulásra és a hobbijaira is, esetemben a főzésre, ezek erősítik, kiegészítik egymást. A műsor kapcsán rengeteg használható vendéglátós trükköt sajátítottam el, amiket most már a gyakorlatban is alkalmazok, illetve rajtam keresztül a barátnőm is sokkal nyitottabb lett a főzésre. Szeretek biciklizni, horgászni, bár erre most sajnos nemigen van időm, futás közben zenét hallgatni, filmet nézni, olvasni. Bízom benne, hogy az olimpia után majd több időm jut a magánéletre, és bevallom, lassan szívesen kipróbálnám magam apuka szerepben is.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!