A kemoterápia mellékhatásai
Míg a kemoterápia célja a gyorsan szaporodó rákos sejtek elpusztítása, a normális testi sejtek is sérülnek, pusztulnak. Ez enyhébb-súlyosabb mellékhatásokat okozhat, melyek általában átmenetiek és minden embernél mások. Összeszedtük a legfontosabbakat!
Fáradtságérzet: Ez általános jelenség. Néhányan extrém fáradtságot éreznek még elegendő alvás, vagy pihenés után is – ennek oka a vérszegénység, a felszívódási zavar, a máj-és vese erős terheltsége.
Rossz közérzet és fájdalom. A kemoterápia okozhat idegrendszeri problémákat és égő, zsibbadó, bizsergő, vagy szúró fájdalmat a végtagokban. A gyógyszerek némelyike szájüregi gyulladást, fájdalmat, fejfájást, izomfájdalmakat és gyomor-bélproblémákat válthat ki: pl. görcsöt, hasmenést, erős puffadást – mert a normál baktériumflóra tönkre megy. Ezek célzott vitaminkúrával és a baktériumflóra regenerálásával rendezhetők.
Bőrelváltozások: A kemoterápiát kapó betegek bőre pirossá, érzékennyé (főleg napon), vagy irritálttá válhat. Azoknak, akik sugárkezelést kapnak a kemoterápia előtt, bepirosodik, felhólyagosodik és hámlani kezd a bőrük. Ezek a sugárkezelés legismertebb mellékhatásai. Ezért kemo és besugárzás idején csak természetes anyagú kozmetikumokat és testápolókat használjon. Szedjen sok bőrvédő béta-karotint és E-vitamint, valamint omega-3 zsírsavat.
Hajhullás és fejbőr problémák: Sokan elveszítik a hajukat. A haj egyre vékonyabbá válik, majd teljesen, vagy csomókban kihullik. Néhányan az összes szőrüket elveszítik, a fejről, arcról, végtagokról, hónalj alól és az ágyéki területekről. A legtöbb betegnél 6-9 hónapon belül visszanő a haj és a szőrzet is – ezt hajgyökértápláló vitaminokkal serkentheti.
Szájüregi-, fogíny- és garatsebek, fekélyek: A kemoterápia fekélyesedést idézhet elő a szájban és a torokban, vagy irritálttá és vérzővé teheti a fogínyt. Különféle szájöblítőkkel, ecsetelőkkel enyhíthető a fájdalom, a kiszáradás és az irritáció. Vannak, akiknek elromlik vagy ki is hullik a foguk. Ezért a fogászati kontroll is nagyon fontos. Gyógynövényes és lenolajos szájöblítéssel mérsékelhető ez is, ill. gyorsítható a gyógyulás.
Gyomorproblémák: legáltalánosabb panasz az émelygés, hányinger, hányás és étvágytalanság. Van, aki napokig inni is alig tud a hányinger miatt. A széklet is megváltozhat. Lehet, hogy laza lesz, de az is előfordulhat, hogy székrekedése lesz a betegnek. Hámregeneráló gyógyteák, homoktövis magolaj, gyógygombák és béta-karotinok segítségével ez is rendezhető. Székletrendezéshez rostos béltisztítókat és filmbevonatot képző indiai utifűmag őrleményét javasolhatjuk.
A központi idegrendszer problémái: A kemo néhány embernél átmeneti zavartságot, vagy apátiát, depressziót okozhat. Ezen a nagy dózisú vitaminkúra és néhány gyógynövény is segíthet, pl. citromfű, orbáncfű, B-vitaminok, triptofán…
Vese és hólyagproblémák: több gyógyszer irritálhatja, vagy roncsolhatja a húgyhólyagot és a vesét, ettől emelkednek a vesefunkciós értékek, romlik a vizeletkiválasztás, és hólyaghurut is kialakulhat.
Májfunkciós károsodás: Mivel a máj a legfőbb méregtelenítő szervünk, ezért nagyon fontos, hogy a kemoterápia alatt kellő támogatást kapjon, hiszen itt bomlik le a legtöbb gyógyszer. Vannak, akiknél a májenzimek annyira megemelkednek, hogy a kezelést szüneteltetni v. abba is kell hagyni. Védelemre a máriatövis-magolaj, a Q10-vitamin, a karnitin, és többféle aminosav javasolható.
Keringési gondok: szédülés, vérnyomás ingadozás, szívritmuszavar sem ritka. Ezen pl. a bő folyadékbevitel, vitaminok és nagy adag magnézium enyhíthet.
Vérszegénység: A kemo roncsolja vörösvérsejteket, gátolja azok képződését, ettől a vörösvérsejtek alacsony száma. Vas-és B-vitaminpótlással lehet mérsékelni és a regenerálódást segíteni. Javasolt még a céklalé, a vörös szőlőlé, a lila és vörös bogyósok ill. a csalántea fogyasztása.
Vérzékenység: A kemoterápiás szerek egy része csökkenti a vérlemezkék termelődését, és roncsolja a meglevőket. Mivel a trombociták a vér alvadásáért felelősek, hiányuk vérzékenységet okoz. A legkisebb sérülés is könnyen és sokáig vérzik, és hamar alakulnak ki véraláfutások. A lucernakivonat enyhíthet rajta.
Fokozott fertőzésveszély: aki kemoterápián vesz részt, annak legtöbbször a fehérvérsejt száma is alacsonyabb lesz. A fehérvérsejtek az immunrendszer részei, és segítenek legyőzni a fertőzéseket. A kemoterápián résztvevő páciensek esendőbbek lesznek a fertőzésekkel szemben. Legyengült immunrendszerük miatt fontos, hogy elkerüljék a tömegeket, és ne érintkezzenek olyanokkal, akikről tudják, hogy valamilyen fertőzésük van, például megfázás, vagy nátha . Nagyon fontos az immunerősítők szedése és a megfelelő higiénia is.
Hosszú távú mellékhatások
Mivel a kemoterápia hosszú távú mellékhatásokat is okozhat, nehéz döntés, hogy a rákos betegek elfogadják-e a kemoterápiát. Sajnos többször előfordul, hogy a kemoterápia miatt legyengült immunrendszer következtében gyorsabban újul ki a megoperált daganat v. a meglevő áttétek robbanásszerűen szóródnak. Vannak olyanok is, akiknél a lezárult kezelések után 1-4 évvel később teljesen más szövettani típusú másik daganat képződik…
A hormongátló kezeléseknél nem ritka a szövődményes méhtestrák kialakulás. Ezért aki ilyen kiegészítő kezelést is kap, annak nagyon szorosan kell kontrollálni a méhnyak és a méhtest állapotát is.
Akiknek volt rákos betegségük, és kaptak kemoterápát, rendszeres szív- és tüdővizsgálatra, vérvételre és pajzsmirigyvizsgálatra kellene járniuk.
Mivel védje magát a kemoterápia alatt?
A cikk folytatása itt olvasható… ( Forrás: balaicza.hu)
Hozzászólás zárolva.