Facebook hozzászólás
429

Vérrögök: a leggyakoribb halálosztók

Számtalan halálesetről hallani a trombózis kapcsán, legyen szó fogamzásgátlót szedő fiatal lányokról, vagy hirtelen összeeső profi sportolókról. Statisztikák szerint minden 5. percben valaki meghal a vérrögök miatt, pedig megfelelő kivizsgálással és terápiával az életveszély esélye minimalizálható lenne.

Hogy miként lehet elkerülni a problémát, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
Statisztikák szerint évente 100,000-180,000 amerikai hal meg tüdőembóliában, mely a mélyvénás trombózis egyik rettegett szövődménye. Sajnos szinte az egész világon ilyen elkeserítő a helyzet – így Magyarországon is-, ezért a The Vascular Disease Foundation arra hívja fel az emberek figyelmét, hogy ismerjék meg a vérrögképződés rizikóját, és így meg tudják előzni a halálos végkimenetelt. Tény, hogy többen vesztik életüket megelőzhető trombózisban, mint mellrákban, AIDS-ben és közlekedési balesetben összesen!!!

Kell a mozgás is! Kép: Pixabay

A mélyvénás trombóziskor kialakult vérrög ugyanis a tüdőbe jutva életveszélyes tüdőembóliát okozhat, illetve rizikója még, hogy a thrombusok tartósan károsíthatják az ereket és PTS (posttrombotikus szindróma) alakulhat ki, mely során lábfájással, lábszárfekéllyel, további trombózissal is számolni kell.

„Magyarországon különösen súlyos volt helyzet az ezredforduló táján: háromszor annyian haltak meg tüdőembóliában, mint a környező országokban (társadalmi berendezkedéstől függetlenül). A 90-es években indult a Magyar Thrombosis és Haemostasis Társaság felvilágosító előadássorozata, amik évekig tartott, de 10 év múlva már javuló eredményről számolhattunk be. Most kb. ott tartunk, ahol ezek az országok 10 évvel ezelőtt- mondja prof. Blaskó György, aki hozzátette, hogy trombózisnak tekinthetjük az artériás trombózisokat is ,(miokardiális infarktus, stroke stb.) és ezeket is összeszámolva még súlyosabb a világhelyzet, hiszen ezek állnak a halált okozó statisztikák élén a fejlett nyugati országokban is!

Vajon Ön is a veszélyeztetett csoportba tartozik?

Látható tehát, hogy a trombózis igen súlyos szövődményekkel jár, így fontos tudni, hogy vannak olyan emberek, akiknél fokozott a vérrögök kialakulásának rizikója. Ilyenek például a genetika hajlammal, az ún. trombofíliával rendelkező emberek. Erre akkor érdemes gyanakodni, amikor a családban előfordult már trombózis, sorozatos vetélés, meddőség, illetve akkor, ha az illetőnél fiatalabb korban, esetleg szokatlan helyen alakult ki trombózis. Ennek meglétét egy egyszerű vérvizsgálattal gyorsan igazolni lehet, és adott esetben gyógyszeres kezelés válhat szükségessé.

5 tipp, hogy elkerüld az utazási trombózist
A nyári utazások rengeteg élményt és kikapcsolódást jelentenek, de a hosszabb utak bizony veszélyeket is rejtenek magukban. Vajon kire, milyen baj leselkedhet?

Növelik a rizikót még a fogamzásgátló tabletták, korábbi trombózis, különböző betegségek, mint pl. a súlyosabb visszeresség, vagy egyes daganatok, valamint a nem megfelelő életmód, így a dohányzás és a mozgáshiány is. Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a várandósság során az egészségeseknél is fokozódik a véralvadás, így a terhesség, és az azt követő gyermekágyi időszak is megnöveli a trombózis esélyét, csakúgy, mint bizonyos műtétek (pl. csípőműtét), valamint a tartós immobilitás (pl. fekvőgipsz, hosszú, 4-6 óránál tovább tartó utazás)

Ezeket tegye a biztonsága érdekében

Amennyiben a veszélyeztetett csoportba tartózik, úgy sok mindent tehet azért, hogy elkerülhesse a problémát. A legfontosabb az a gyógyszeres terápia – szükséges esetekben, orvosi javallatra), mely csökkenti a vér alvadékonyságát. Ezeket a készítményeket van, hogy a betegnek élete végéig szednie kell! – javasolja a szakorvos.

A gyógyszeren kívül nagy segítséget nyújtanak a kompressziós harisnyák, hiszen ezáltal csökken a vénás pangás, és javul a vérellátás. Ez különösen fontos visszerek esetén, illetve PTS, azaz posttrombotikus szindróma elkerülése érdekében! Mindezeken kívül érdemes odafigyelni a megfelelő életmódra is (dohányzásról való leszokás, mozgás, sok folyadékfogyasztás), még egészségesen is, hiszen ezáltal kisebb nem csak a trombózis esélye, de egyéb betegségek kialakulásának esélye is!

 

Forrás: Trombózisközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!