Facebook hozzászólás
150

A tüdőgyulladás tünetei

A tíz vezető halálok között van a tüdőgyulladás világszerte, pedig azt gondolhatnánk, hogy manapság egy ilyen betegség könnyen gyógyítható. A gyógyuláshoz az idejében megkezdett kezelés fontos lenne, a betegek többsége azonban nem fordul orvoshoz, amíg nem tapasztal súlyosabb tüneteket. Pedig a betegség nem minden esetben okoz erős köhögést, vagy magas lázat, sokszor csak enyhe, meghűléses panaszok jelentkeznek.

Felnőttkori tüdőgyulladás
A tüdőgyulladásnak több típusa létezik, és a tünetek életkoronként is eltérhetnek – magyarázza dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Budai Tüdőközpont orvosa. A baktériumok – például a pneummococcus – által okozott tüdőgyulladások általában produkálják a köztudatban élő tipikus tüneteket: hirtelen kialakuló, magas láz, gyakran hidegrázás, köhögés és rossz általános közérzet. Súlyosabb esetekben nehézlégzés, szapora pulzus, illetve magas légzésszám, zavartság alakulhat ki.

Tipikus tünetek az általános rossz közérzet Kép: Pixabay

Nem jellegzetes tünetek
Leginkább a középkorú korosztályban fordul elő a Mycoplasma pneumoniae, vagy Chlamydia pneumoniae által okozott tüdőgyulladás. Az előzőekhez képest az ilyen, ún. atípusos baktériumok által okozott tüdőgyulladás alattomosan jelentkezhet: hőemelkedés, fáradékonyság, száraz köhögés, esetleg ízületi fájdalmak bevezető tüneteivel, majd nehézlégzés kialakulásával.

Időskori és csecsemőkori tünetek
Idősebb korban, legyengült immunrendszerű egyéneknél, csecsemőkorban, vagy koraszülötteknél különösen veszélyes lehet a tüdőgyulladás, mert gyakran a jellegzetes és látványos tünetek nélkül fejlődik ki. Az újszülöttkori tüdőgyulladás során az étvágy romlása, hőemelkedés, esetleg a testhőmérséklet csökkenése, sápadtság, és szapora szívműködés észlelhető, a baba elesett benyomást kelt.
Az idős emberek tüdőgyulladása esetén  is gyakran hiányzik a magas láz. Ha egy idős ember ismert ok nélkül az ágyában marad, gyenge, esetleg félrebeszél vagy zavarttá válik, mindig gondolni kell tüdőgyulladásra.

Megelőzés: védőoltás és életmód
A tüdőgyulladás szempontjából rizikócsoportba tartoznak az újszülöttek, 5 év alattiak, 65 év felettiek, illetve azok, akiknek valamilyen egyéb, krónikus betegségük van. A kisgyermekek védelmét segíti a pneummococcus elleni védőoltás, amely 2014 óta már kötelező, 2 éves kor alatt mindenkinek meg kell kapnia.

Nátha vagy influenza? Antibiotikum vagy mézes tea?
Kaparó torok, rossz közérzet, levertség, láz. A náthára vagy influenzára utaló kellemetlen tünetek jelentkezésekor sokan nem fordulnak egyből orvoshoz, inkább igyekeznek házi praktikákkal kezelni azokat.

Természetesen ezt az idősebbek is kérhetik, emellett ajánlott az influenza elleni védőoltás is, hiszen – különösen idősebbeknél – a betegség gyakori szövődménye a tüdőgyulladás.
A nem rizikócsoportba tartozóknál is csökkenthető a betegség kockázata a dohányzás elhagyásával, emellett fontos a helyes táplálkozás, amely minden betegség megelőzésének egyik alappillére; a másik pedig a mozgás, amelynek segítségével a tüdő működése is javítható.

 

 

 

 

 

 




Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!