Facebook hozzászólás
245

Jobb félni, mint megijedni! Csak óvatosan az elektronikus cigivel!

Szigorú szabályok bevezetését javasolja a Magyar Orvostársaságok Szövetsége az elektronikus cigaretták árusításával és reklámozásával kapcsolatban. Az óvatosságra azért is szükség van, mert hitelt érdemlően sehol, senki nem bizonyította a dohányzásról való leszokás erősítését.  

E-cigaretta, Kép: wikimedia
Kép: wikimedia

Az elektronikus cigaretta egy új, a dohánytermékek közé sorolt eszköz, amelynek az egészségre gyakorolt hatásai és népegészségügyi kockázatai nem ismertek pontosan. Az élvezeti cikkel kapcsolatos információk ellentmondásosak. Az elektronikus cigarettákban levő folyadék általában nikotint  – főként  dohányból származó és sok nikotinmentesnek jelzett termékben is észlelhető. Propilénglikolt, ízesítő-, színező- és egyéb kémiai anyagokat tartalmaz. Az összetevőkre, azok pontos koncentrációjára és a velük kapcsolatos egészségre gyakorolt hatásokra vonatkozó információk, figyelmeztetések nem olvashatók a termékeken, illetve csomagolásokon. Magán, az árucikkeken, illetve számos más helyen, a vízgőzt említik mint az egészségre veszélyes anyagokat is tartalmazó anyagot.

A Magyar Orvostársaságok Szövetsége felhívja a figyelmet arra, hogy bárki, aki elektronikus cigarettát kíván használni, tájékozódjon az e-folyadék összetételéről, azok esetleges rövid és hosszú távú egészségkárosító hatásáról, a folyadékban levő nikotin koncentrációjáról. Győződjön meg arról, hogy biztonságosan zárhatók-e az utántöltő flakonok, véletlenül se juthasson hozzá gyermek. Azt is tudja meg feltétlenül, hogy tesztelték-e az adott terméket, vagyis meleg állapotban belélegezve milyen hatást vált ki a szervezetben? 

A MOTESZ szigorú szabályozás bevezetését javasolja, hogy ezen termékek megfeleljenek a fogyasztóvédelmi előírásoknak. Amíg nem bizonyítható, hogy az eszköz valóban a dohányzásról való leszokást szolgálja, addig ezzel az indokkal ne reklámozhassák. Azzal a kampányfogással se lehessen élni, hogy a nem-dohányosok és a fiatalok is élhetnek vele, hisz egészségükre nem káros. Zárt köztérben, például éttermekben se lehessen használni.

Amit az e-cigiről tudnod kell!
Az elektronikus cigarettákat kb. 10 éve forgalmazzák, általában elemmel működtetett termékek, amelyek nikotint, ízesítőanyagokat és más adalékanyagokat tartalmaznak, és ezeket a használója által belélegzett aeroszollá alakítják. Az elmúlt években számos nagy dohánycég alakította ki az elektronikus cigarettát gyártó üzletágát, s ezeket a termékeket a hagyományos cigarettákra vonatkozó szabályozás használata nélkül gyárthatják, forgalmazhatják és reklámozhatják. Az utántöltő folyadékok a bennük levő nikotin koncentrációjában, biztonságosságában, árában és ízesítő- és egyéb adalékanyagaiban jelentősen különbözik egymástól. Számos alkotóanyagról ismert, hogy egészségkárosító hatású, így pl. a formaldehid, a nikotin és több ízesítő anyag. Hatósági vizsgálatok során igazolták, hogy több különböző rákkeltő hatású anyag, fagyállóként ismert anyag is előfordul egyes elektronikus cigarettát folyadékjában. Megtévesztő az elektronikus cigarettákkal kapcsolatos azon információ, miszerint ételízesítőként használt ízesítő anyagokat tartalmaznak, ezért biztonságos az alkalmazásuk. Az élelmezésbiztonsági információ CSAK arra vonatkozik, hogy az anyag élelmiszerként elfogyasztva, a tápcsatornába juttatva biztonságos, de nem ez jelenti azt, hogy az adott anyag felmelegítve, felhevítve belélegezve is biztonságos.

Tudtad, hogy a szájüregi daganat kialakításában az alkoholfogyasztásnak és a dohányzásnak óriási szerepe van? Olvasd el ezt is!  



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!