5 önbizalomgyilkos szokásunk
Önbizalomhiánnyal küzdesz, és önsorsrontó szokásaid vannak? Szeretnéd magabiztosabbnak érezni magad? Lássuk, hogyan kerekedhetsz felül néhány nehéz akadályon, ami meggátol abban, hogy ezt elérhesd!
Ha tudatosan fókuszálsz a régi szokásaid megváltoztatására, áthuzalozhatod az agyad, és képessé válhatsz arra, hogy boldog és sikeres életet élj. A legjobb út efelé, ha észreveszed azokat a gondolati és érzelmi automatizmusokat, amik károdra válnak, és elsajátítasz egy magaddal jobban együtt érző és életigenlőbb viselkedés- és gondolkodásmódot – tanácsolja Szekeres Kristóf pszichológus.
-
A bűntudat egy olyan érzelem, amit gyakran gyerekként tanulunk meg. „Edd meg az összes ételt! Indiában éheznek!”, vagy „Halálra dolgozom magam, hogy gondoskodjam rólad és te még panaszkodsz?!” Felnőttként belsővé tesszük ezeket az üzeneteket és gyakran úgy érezzük, sosem vagyunk elég jók, sosem teszünk eleget. A bűntudat hasznos lehet, amikor meggátol minket abban, hogy szándékosan ártsunk másoknak, vagy megsértsük belső értékrendünket, de a túl sok bűntudat bénító hatású lehet és kiölheti az örömöt az életből. Tanulj a múlt hibáiból és igyekezd érdemesnek érezni magad azokra az ajándékokra, amiket az élettől kaptál!
- Te vagy saját magad legszigorúbb kritikusa? Semmi, amit teszel, nem tud megfelelni az általad támasztott magas elvárásoknak? A perfekcionizmus egy olyan merev gondolkodásmód eredménye, ami meggátol abban, hogy az elvárásaidat a helyzethez igazítsd. Ez azonban nagyon káros hatással van testre és lélekre egyaránt! Igyekezz ne csak fekete-fehérben látni a dolgokat! Tekintsd érdemnek már azt is, ha próbálkozol! Ne tekintsd a hibákat katasztrófáknak! Ne engedd meg magadnak, hogy újra és újra ellenőrizd a munkádat!
- Megbánást akkor élünk át, amikor magunkat hibáztatjuk valamilyen rossz eredményért, mikor a „mi lett volna, ha…” veszteségérzete ránk nehezedik, vagy mikor azt kívánjuk, bár visszacsinálhatnánk egy korábban meghozott döntésünket. Ha azonban nincs rá mód, hogy változtassunk a helyzeten, a megbánás krónikus önmarcangolásba és önostorozásba csaphat át. A megbánás leküzdésében segíthetnek az olyan stratégiák, amik lehetővé teszik, hogy a figyelmedet a jelenre összpontosítsd. Ahogyan Jack Kornfield meditáció-oktató mondta bölcsen: „Minden reggel újjászületünk. Az számít a leginkább, amit ma teszünk.”
-
A kisugárzás titka: élvezd a tested!A szépség belülről fakad, tarja a mondás, és ez így is van. Ha nem érezzük jól magunkat a bőrünkben, ha hiányzik az önbizalom és harmónia, akkor hiába a legszebb öltözet, vagy szexi fehérnemű. A test és lélek kölcsönösen hatással van egymásra, így ha az egyiket rendbe tesszük, a másik is hozzá idomul.Mit tehetünk érzéki kisugárzásunk visszanyeréséért?
Gyakran hasonlítjuk magunkat másokhoz és ez alapján hozunk ítéletet arról, hogy mennyire megy jól a sorunk és mennyire vagyunk sikeresek. Mikor ez az összehasonlítás felfelé irányul, vagyis olyanokkal vetjük össze magunkat, akik látszólag jobban boldogulnak, sikeresebbek, gazdagabbak és jobb megjelenésűek nálunk, rosszul kezdjük érezni magunkat a bőrünkben. Ilyenkor azonban valójában a saját belsőleg megélt életünket hasonlítjuk össze azzal, amilyennek másoké kívülről látszik. Sokkal jobb összehasonlítási alap, ha azt veted össze, mit tudsz és teszel ma, ahhoz viszonyítva, amit egy hónappal, vagy egy évvel ezelőtt tudtál és tettél. Így az egyéni körülményeidet és képességeidet veszed számításba.
- Az, ha folyton igyekszel mások kedvére tenni, eredhet abból, hogy azt akarod, hogy mindenki szeressen és a saját időd, energiád és önbecsülésed kárára túlértékeled mások véleményét. Lehet, hogy nárcisztikus, érzelmileg bántalmazó, depressziós, vagy szerhasználó szüleid voltak, és a pszichológiai túlélés érdekében megtanultad, hogyan tégy a kedvükre. Az azonban, hogy képes vagy rá, nem jelenti azt, hogy így is kell tenned! Gondolj arra, milyen költségekkel jár számodra ez a viselkedés, mennyi stresszt okoz, és hogyan térít el attól, hogy a saját céljaidat kövesd! Tanulj meg nemet mondani a kérésekre! Igyekezz egyensúlyban tartani mások szükségleteit a sajátjaiddal!
Hozzászólás zárolva.