Facebook hozzászólás
739

Menő vagy? És nem tudsz aludni? Nem vagy egyedül!

Álmatlansággal, fáradtsággal jár a mindig pörgő, nem bölcsen élő menedzser élete. Az ok egyszerű, nem tudja leállítani egy-egy téma köré csoportosuló gondolatait. Egyszóval, hiába fekszik le pihenni, zavarja őt „saját kerekei zaja”. A jó hír, hogy van kiút! Nem vagy egyedül! Gondosan olvasd el a szakember véleményét!

Szajna naplementében, turistákkal, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A terület szakértője, Dr. Valló Ágnes orvos szerint többféle megoldás is létezik. Az első a megelőzés!

–       Nem lehet valamire nem gondolni, de másra, igen! Vegyük elő például egy régi, kellemes kirándulás emlékeit. Idézzük fel az utazás legapróbb részletit. Milyen járttal mentünk, milyen volt a szállodánk, az ágyneműnk, hol sétáltunk, melyik kávézóba ültünk be, milyen volt a francia újbor, a beaujolais íze, illata, pohara? Minél részletesebb képet festünk magunk elé, annál gyorsabban megy majd az alvás! –

Szorongás váltja ki legtöbbször az álmatlanságot – teszi hozzá a mediátor és egyben tréner is. Mint mondja, ez lehet alkati, de tanult is. A szorongást közvetlenül kiválthatja például, hogy kész leszek-e a feladatommal, mit fognak szólni a végeredményhez? A folyamat azonban sokkal korábbra vezethető vissza.

–       Óriási a szülők felelőssége a szorongás kialakulásában, hiszen a teljesítményekre alapuló elvárásokkal először komolyan az iskolában találkozik a gyerek. Ha már 7-8 éves korban folyamatosan csak a teljesítményt várják el a kicsitől, a megfelelési kényszer előbb-utóbb biztosan kifejleszti a szorongást! Pedig a teljesítményt az örömhöz kell kapcsolni, hiszen a tanulásnak örömöt kell okoznia! Mert tanulni mindig nagyon jó! Ezt az érzést nem szabad „kigyomláni” a lelkükből! –

A túlzott felelősségtudat okozza a szorongás kialakulását azzal, hogy negatív dolgokat vetít önmagában előre. Az idősebb korban jelentkező stressz is okozhat gondokat, de ekkor már okosabbak vagyunk! Nem is tudjuk, mennyire! És azt sem gondolnánk, hogy hiedelmeink mennyire befolyásolják cselekedeteinket. 

Erős idősek
Él ma is Amerikában egy indián törzs. Hitük szerint az öregedés nem egyenlő a teljesítménycsökkenéssel. Ennek a hitnek köszönhetően ez náluk így is működik! Valóban erős és tapasztalt tagjaikra pedig felnéznek, és tisztelik a törzs tagjai!

–       Először is tisztázni kell magunkban, hogy mi okozza az aggódást? Mi, vagy esetleg ki árthat nekünk? Ha például attól tartunk, hogy nem tudunk lépést tartani a fiatalabb kollégákkal, fel kell tenni a kérdést magunknak: és eddig sikerült? Ok! Akkor ezután is fog! Hinni kel magunkban! –

Jó recept, mondja Dr. Valló Ágnes, ha valamikor napközben kijelölünk magunknak egy aggódásra való félórát!

–       Bármikor is tör ránk a szorongás, nézzünk az órára, és programozzuk át magunkat. Jó, most még nincs itt az ideje, most a munkára vagy az alvásra kell koncentrálnom! Az a fontos, hogy az aggódásra kijelölt időpont semmiképp sem a lefekvés előtti időszakra essen, mert az gátolja az alvást! –

Egy nő két kezét kétoldalt halántékára feszíti, Kép: wikimedia
Kép: wikimedia

Sokan gyakran ébrednek fel hajnali 3-4 körül, és nem tudnak visszaaludni. A szakember szerint erre is van recept!

–       A figyelemelterelés a legfontosabb! Nem szabad az ágyban hánykolódni, mert az csak a nem alvást erősíti! Ilyenkor fel kell kelni, és hagyományos vagy internetes kártyával le kell játszani mondjuk egy – amúgy nem túl izgalmas – pasziánszot. Vagy elő lehet venni egy szintén nem túl izgalmas könyvet. Aztán letenni, és jöhet megint Párizs, a beaujolais, a kecskelábas asztal a kávézóban. Mindenkinek a saját ízlése szerint! –

Semmiképp sem izgalmas krimit ajánl az orvos, hiszen, ha például valaki eleve úgy ébred, hogy nem álmos, akkor az izgalom még csak ráerősít az érzésre, és akkor hiába jön Párizs…!

Az alvásproblémák egyébként általában időszakosak, nem kell félni, hogy ötökké tart! Lehetnek olyan élethelyzetek, például egy válás, egy munkahely elvesztésével járó félelem, vagy maga a kirúgás, amikor teljesen érthetően valaki nem tud aludni.

–       Nem ördögtől való ilyenkor bekapni egy gyenge, nyugalmat elősegítő pirulát. Ez még nem kóros! De csak egyet! Ha ez rendszeresen, minden este előfordul, akkor jó eséllyel rá is szokik az illető, és az már baj, az már függővé tehet. Mellesleg a túlalvás vagy az alvászavar már lehet a depresszió jele! –

A rendkívüli élethelyzetben ajánlatos felkeresni az orvost, hiszen az altatót ő írhatja fel a receptre, de lehet, hogy az alvászavaron „egyszerű” életmódváltással is lehet, sőt kell is segíteni!

Kajakozók, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A kulcsszó a mozgás! A sport nagyszerű gyógyszer az álmatlanságra. Az orvos szerint 35-40 körül heti minimum négy alkalom ajánlott! 60 körül pedig egyszerűen kötelező minden nap!

–       A mozgás a stresszoldás legnagyszerűbb eszköze. Teljesen mindegy, hogy mit választunk, a lényeg, hogy örömünket leljük benne, legyen az futás, úszás, kerékpározás! –

Az már jó, ha a menedzser jól érzi magát sportoláskor, de akkor jön a következő kérdés: hol van a család – teszi fel a kérdést a szakember?

–       A feleség ugyanis ezalatt ellátja a gyerekeket, mos, főz, takarít – egyedül, segítség, társ nélkül. Vele, velük mi lesz? A férj munka után jól kimozogja magából a stresszt, boldog, hogy jól alszik, mi több, jó apának is tartja magát. Csakhogy nem az! Ezt a magatartást bizony a család sínyli meg! –

100 évesek
Tudósok megfigyelték, hogy él a földközi-tengeri Szardínián, Japánban, Okinava egy szigetén és Kaliforniában egy kis közösség, ahol igen gyakran élik meg a százéves kort az emberek. Mint kiderült, ők nem arról híresek, hogy sokat sportolnának. Ezzel szemben rengeteg közös programot szerveznek közös célokért, és ezek gyakran járnak kemény fizikai munkával. Egy, a kaliforniai adventistákhoz tartozó 90 éves bácsi egyszer úgy döntött, új kerítést épít. Árajánlatot kért, de drágállta, és úgy döntött, annyi pénzért ő is meg tudja csinálni. Három napig lapátolt, méricskélt, téglát hordott. A negyedik nap a helyi kórház műtőjében találta magát. De nem azért, mert infarktust kapott, hanem mert ő műtött…

A terapeuta azt javasolja, hogy menjen mindenki vissza gyerekbe, ha tud! Ennél jobb stresszoldást még nem talált ki senki!

–       Az igazi családi hancúrozásnál nincs jobb! Remek hétvégenként együtt kerékpározni, kirándulni, labdázni! Hétköznap pedig, ha nincs sportra mód, kiváló terápia a társasjáték az egész családnak! Az ilyen együttléteknél nincs jobb gyógymód az alvászavarra. Ne tabletet vagy távirányítót adjunk a gyerek kezébe, hanem dobókockát! Vagy jöhet egy parti sakk – persze csak egyenlő feltételekkel! A menedzserapuka leveszi például a királynőjét meg két bástyáját, és akkor már jöhet az egyenrangú parti életre-halálra! –

A rohanónak nevezett hétköznapokban gyakran elveszünk a feladatokban, az elvárásokban, és nem gondolunk a mindennapi, nagybetűs JÓ-ra! Dr. Valló Ágnes szerint minden nap indítsuk és zárjuk a napot egy számvetéssel. Vegyük számba, hogy miért is vagyunk aznap hálásak, boldogok! Keljünk azzal, hogy milyen szerencsés vagyok, hogy van tető a fejem felett, hogy jó a kazán, meleg van a lakásban, és van két lábam, két szemem… Este az kell számba venni, hogy aznap milyen örömeim voltak! Csak gondolja át mindenki ebből a szempontból az életét! Már minden probléma másképp látszódik… A kerékzaj pedig lassan, de biztosan elcsitul!…

Statisztika!
– A férfiak 87, a nők 5 százaléka állítja, hogy életében a munka a legfontosabb.
– A háztartásbeli nők 25 százaléka elégedetlen a foglalkozásával, a munkahelyen dolgozóknál ez mindössze 7 %.
 – A tartós munkanélküliség a férfiaknál a négyszeresére, a nőknél csak másfélszeresére emelte az infarktus bekövetkezésének esélyét.
– Az elvált és özvegy férfiak halálozási mutatói 8-10 %-kal rosszabbak a házasságban élőknél. A nőknél ez az adat 2-3 százalék.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!