Facebook hozzászólás
907

Boszorkánylövés – nemcsak nőknek

Ez a népies neve a lumbágónak. A hát- és derékfájás, az ujjak zsibbadása, a kisugárzó fájdalom nem betegség, hanem jelzés, hogy a csigolyák elmozdultak, vagyis elindult egy folyamat, aminek következtében komolyabb problémák, sőt szövődmények is kialakulhatnak.

Lumbágó, Kép: statcflickr
Lumbágó, Kép: statcflickr

– Takarításnál, tornánál, bevásárlás utáni cipekedésnél, nagy súly emelésénél elég egy hirtelen, apró mozdulat, és ott a váratlan, heves fájdalom – a lumbágó (derékfájás) vagy isiász (ülőideg zsába) – mondja Dr. Mayer Ibolya, az Uzsoki Kórház Neurológiai osztályának főorvosa. Ez a merev, görcsös tartásba kényszerítő érzés a további mozdulatoknál nyilalló fájdalmat vált ki az alsó deréktájon, ami a keresztcsontnál alakul ki, és a rostos szöveteket, inakat, izmokat, szalagokat „bántja”. A lumbágó és az isiász önmagában nem betegség, de figyelmeztető jel.

– Bármely korosztálynál előfordulhat, véglegesen nem gyógyítható, de odafigyeléssel, gyógytornával, gyógyítással, karbantartható. Az isiászos fájdalmak nem csak a keresztcsontokra, hanem a fenéktájon át a végtagra, rosszabb esetben mindkét végtagra is kihatnak – mondja a főorvos.

A komplikációk elkerülése végett szükséges időben elkezdeni a gyógykezelést, ellenkező esetben egy porckorongsérv megjelenése az idegek nyomásával, bénulásos tüneteket, érzékelési, vizelési, székletürítési panaszokat okozhat, ezek miatt pedig műtét válhat szükségessé.

Az orvosi vizsgálatig segíthetünk magunkon. Például ne feküdjünk puha ágyba, hanem sima, kemény részt alakítsunk ki, a lábunkhoz pedig tegyünk összehajtogatott takarót vagy párnát, erre húzzuk fel a lábunkat, ezzel enyhíthetjük a fájdalmat. Ha fordulunk, óvatosan, lassan tegyük. Kemény felszínen aludjunk, erre akár a padló is alkalmas.

Lehet külsőleg használandó izomlazító krémet vagy oldatot is kenni a fájdalmas testfelületre, amelyek a bőrön át felszívódva fokozzák a vérellátást, ezáltal mérséklődik a fájdalom és könnyebb lesz a mozgás. Az első, heveny szakaszban, pár napig se meleg, se hideg, se masszázs, se más kezelés nem javasolt, kizárólag az orvos utasításait kövessük.

A főorvos asszony felhívja a figyelmet, hogy

1 ) Felesleges súlyunktól szabaduljunk meg, ezzel hátgerincünket kímélhetjük.

2.) Amikor nehezebb súlyt emelünk, egyenes derékkal tegyük. Csípőnket, térdünket hajlítva ereszkedjünk le a tárgyért, ne a hátunkat, karunkat görbítsük be.

SMS-nyak, az új betegség!
A mobiltelefonok és a laptopok elterjedésével, egyre többet panaszkodunk nyak-és válltáji fájdalmakra. Sajnos ez az állapot kezelés hiányában akár maradandó ízületi károsodáshoz is vezethet. Hogyan lehetséges ezt a betegséget kezelni és a fájdalmakat megszüntetni? Kattints ide a részletekért!

3.) Ne üljünk sokáig görnyedten, legalább óránként álljunk fel, és mozgassuk meg tagjainkat, csináljunk nyújtózkodó mozdulatokat.

4.) Válasszunk olyan széket, amely a csípő fölött támasztja meg a hátat. De kapható székre helyezhető, felfújt gumiülőke, amely ülés közben biztosítja az egyenes tartást.

5.) Ne álljunk sokáig egy helyben, rendszeres időközönként mozogjunk helyben is.

6.) Ne erőltessük túl magunkat nagy súly emelésével vagy mozgatásával.

7.) Kerüljük a hideg, nedves levegőt, és a huzatot.

8.) Sportolás előtt melegítsünk be, erősítsük a hátizmunkat.

Dr. Mayer Ibolya azt is kiemeli, hogy kérjük gyógytornász segítségét ahhoz, hogy az otthonunkban a valóban megfelelő gyakorlatokat végezzük a lumbágó, és az isiász okozta fájdalmak enyhítésére. A főorvos asszony tanácsait Szigethy Emma jegyezte le.

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!