Zsibbad az ujjad? Ne tűrd!
Azokat a megbetegedéseket, amelyek a munkavégzéssel egyértelműen összefüggésbe hozhatók, foglalkozási betegségeknek nevezzük. Ilyen kórkép például a kéztőalagút szindróma, amely a számítógéppel dolgozókat, a fodrászokat, a kozmetikusokat, a varrónőket, a masszőröket, tehát a kezüket intenzíven használókat érinti a leggyakrabban. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomcsillapítás specialistája segít abban, hogy hogyan lehet tartósan megszüntetni ezt a kellemetlen, nagyon gyakran a munkavégzést is megnehezítő, fájdalmas problémát.
Mi ez a szokatlan nevű betegség?
A csukló tenyér felőli oldalán a csontok és a szalagok egy alagutat határolnak, amelyben az ujjakat hajlító inak futnak. Itt található a nervus medianus (középideg) is, az a gerincből érkező érző- és mozgató ideg, amely felelős az egyes ujjak, ujjpercek kisizmainak érzékeléséért és mozgatásáért.
Ha valami miatt az inak, idegek tartósan nyomás alá kerülnek – például hosszas megerőltetés miatti krónikus gyulladás, vérömleny következtében, vagy terhességkor, illetve egyes betegségekben a vízvisszatartás miatti ödéma, esetleg anatómiai rendellenesség okán – az alagút túl „szorossá” válik, és az ott található ér- ín- és idegképletek összenyomódhatnak, sérülhetnek.
A nyomásfokozódás következtében zsibbadás, fájdalom, súlyos esetben, a hüvelykujji párna izmainak, inainak sorvadása léphet fel. Ezt a betegséget kéztőalagút szindrómának nevezzük, amely elsősorban a 45-64 év kor közötti nőket érinti, leginkább azokat, akik olyan munkakörben dolgoznak, ahol a csukló és az ujjak hajlító izmait tartósan megerőltetik. Kutatások szerint, a férfiak kevésbé hajlamosak a betegség kialakulására.
A kéztőalagút szindróma tünetei
- ujjak zsibbadás, bizsergése (főleg a hüvelyk/mutató/középső ujj)
- fájdalom
- éjszakai égő érzés, zsibbadás
- gyengeségérzés, a kar erejének gyengülése
- érzészavar, érzés kiesés,
- nyomás-érzékenyég a csukló tenyéri felszínén
Megoldást az aktív fájdalomcsillapítás nyújthat
Amennyiben a fenti tüneteket észleli magán, érdemes minél előbb orvoshoz fordulnia, hiszen ha elhanyagolja, a fájdalom egy idő után olyan méreteket is ölthet, hogy akár a munkavégzését is gátolhatja. A mielőbbi kezelés azért is fontos, mert a legrosszabb esetben műtét válhat szükségessé, ám a legtöbb esetben aktív fájdalomcsillapítással gyorsan orvosolható a probléma.
– Miután a fájdalom gyökerét felmértem, helyileg, szteroid mentes, természetes összetevőkből álló hatóanyaggal, aktív fájdalomcsillapítással kezelem a gyulladást, amely nagyon hatékonyan és gyorsan csökkenti a fájdalmat. Miután ez utóbbi tünet enyhült, illetve megszűnt, akkor kezdődhet a gyógytornász által felügyelt funkcionális gyógytorna, amely segít az izmok-inak-ízületek funkcióinak, és a normál mozgástartománynak a visszaállításában – tudjuk meg a kezelés menetét Dr. Arnold Dénes Arnoldtól.
(Forrás: Fájdalomközpont)
Hozzászólás zárolva.