Itt az ideje, hogy megvizsgáljuk a férfiasságod!
Novemberben bajusznövesztéssel hívja fel a figyelmet a prosztataszűrés jelentőségére a Movember mozgalom. Hogyan történik a prosztata vizsgálata, mit derít ki a szűrés, és mit egyenek a férfiak a védelem érdekében? Szakembert kérdeztünk.
Amerikai kutatók kimutatták, hogy a D-vitamin befolyásolja a jó- és a rosszindulatú prosztatasejtek növekedését és differenciálódását. A Clinical Cancer Research című szaklap cikke szerint az alacsony D-vitaminszint előre jelezheti az agresszív prosztatarák megnövekedett rizikóját. A megállapítás alapját egy négy éven át tartó kutatás szolgáltatta, amelyben 548 férfit vizsgáltak, akiknek emelkedett volt a PSA szintjük. Valamennyiüknél biopsziát végeztek, és 168 férfi kapott prosztatarákról szóló diagnózist. Náluk bizonyos vérvizsgálatokból megállapították a D-vitamin szintjét is és összefüggést fedeztek fel az alacsony D-vitamin szint és az agresszív prosztatarák kockázata közt – különösen az afro-amerikaiaknál.
Hogyan vizsgálható a prosztata?
Szinte minden esetben szükséges a vérvizsgálat, amely során elsősorban a PSA szintet (prosztata tumor specifikus antigén) elemzik. Ez az érték a jóindulatú megnagyobbodás esetén is nagyobb lehet, így mindenképpen fontos mérőszám. Egyes esetekben felmerülhet még a számítógépes vizeletáramlás vizsgálat is. Ezeken a diagnosztikus módszereken kívül fontos még az ultrahang vizsgálat, amely a prosztata megtekintése céljából telt húgyhólyag mellett hason át vagy a végbélen keresztül is történhet. A vizsgálat előnye, hogy gyorsan zajlik, és inkább csak kellemetlen, de nem fájdalmas. Már igen kis elváltozások is láthatóvá válnak, azt azonban nem lehet megállapítani, hogy ezek jó- vagy rosszindulatúak. Tehát bármit fedeznek fel, azt további kivizsgálásoknak is követniük kell.
45-50 év felett évente minden férfinak érdemes szűrésen részt vennie, zavaró tünetek esetén természetesen már korábban is. Ilyen lehet a gyakori, sürgető vizelési inger, az éjszaka többször jelentkező vizelési inger, a vizeletürítési nehézség, esetleg vizeletelakadás, a szakaszossá váló vizelés és az utócsepegés.
Probléma esetén síkosított gumikesztyűben a végbélnyíláson keresztül megtapintjuk a prosztatát, és szükség esetén nyomással egy kis folyadékmintát is kipréselünk. Ezt később bakterológiailag elemzik, esetleges gyulladást okozó kórokozók után kutatva. A vizsgálatkor jelentkező érzékenység eleve gyulladásra utalhat – ismerteti Dr. Szűcs László, az Oxygen Medical urológusa.
Prosztatavédelem természetesen
Számos kutatásban vizsgálták már az élelmiszerek prosztatára gyakorolt hatását. Bebizonyosodott, hogy van néhány olyan természetes anyag, amelyek gyógyhatásai bizonyítottak a prosztatavédelem terén. Íme, a legfontosabbak:
- A tökmag, a tökmagolaj és az ezt tartalmazó szerek.
- Mogyoró, dió, és telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajak (például olíva, szezám).
- A keresztesvirágúak (brokkoli, kelbimbó, kelkáposzta) védőanyaga a diindolmetán, a szójáé pedig a genisztein. Ezek az anyagok olyan fehérjék termelődését, amelyeknek kémiai kölcsönhatása hozzájárul a prosztatarákot okozó sejtek terjedéséhez.
- Tengeri alga, tengeri halolaj, magas jód és szeléntartalmuk miatt.
- A paradicsom magas likopintartalma miatt a prosztatavédelem egyik eszköze.
- A törpepálma a legtöbbet kutatott, prosztata-megnagyobbodás kezelésére alkalmas gyógynövény. A gyógynövény 50 százalékkal csökkentette az éjszakai vizelések számát és 42 százalékkal mérsékelte a hólyagban maradó vizelet mennyiségét is.
- A csalán kivonata gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaz, amelyek csökkenteni képesek a prosztatasejtek anyagcseréjét és növekedését, s ezzel a gyulladások és a megnagyobbodás rizikóját is. A törpepálmával kombinálva hatása megsokszorozódik. Forrás: oxigenmedical
Hozzászólás zárolva.