Facebook hozzászólás
2 639

Cukorbetegek! Csak óvatosan a zabkásás reggelivel!

A cukorbetegek és az inzulinrezisztensek speciális diétát követnek a napi étkezések mindegyikén. Már a reggelinél is figyelniük kell, hogy milyen felszívódású ételt  fogyasztanak, amellett hogy az laktató is legyen, és hosszan energiával lásson el. Mi a helyzet a zabkásával? Tényleg problémás reggeli lehet?

Sárga Dianát, az Életmód Orvosi Központ dietetikusát arról kérdeztük, hogy vajon a zabkása ideális választás-e az említett betegségben szenvedőknek?

Érdekesség…
A zabpehely az egyéb pelyhekkel szemben csak a nevében pehely, mert előállítás során mechanikailag lapítják a zabszemeket, így nem gyorsul a felszívódása. Minél inkább feldolgozott formájában vesszük, annál gyorsabban emészthetővé válik – ennek következtében jobban megemelkedik a vércukor szintje. Éppen ezért diabetes és IR (inzulin rezisztencia) esetén lehetőleg minél alacsonyabb feldolgozottságú, nagyobb szemű terméket válasszunk!

A zabpehely – és az abból készült zabkása- sokáig elfeledett ételnek számított, azonban az utóbbi időkben újra nagy népszerűségnek örvend, hiszen egészséges, laktató és számtalan variációban felhasználható.
A boltok polcain található zabpelyhet csupán pár percig szükséges főzni, utána jól magába szívja a folyadékot, így gyorsan megpuhul. Az egészséges életmód hívei előszeretettel fogyasztják zabkásaként, hiszen gyümölcsökkel, olajos magvakkal, igazán ízletes reggelit lehet belőle készíteni- természetesen akkor, ha nem eleve ízesített, cukrozott fajtát választunk.

Hogyan fogyasszák a cukorbetegek?

Kép: Pixabay
Gyümölcsökkel, olajos magvakkal ízesíthetjük Kép: Pixabay

A cukorbetegek és inzulinrezisztensek kénytelenek nagy figyelmet fordítani arra, hogy mit is esznek, különösen a szénhidrátok tekintetében, ugyanis ahogy már említettük, minél gyorsabb felszívódású egy szénhidrát, annál inkább megemeli a vércukorszintet.
Mivel reggelente a legrosszabb a szervezet inzulin-érzékenysége, ezért ekkor külön tekintettel kell arra lenni, hogy csakis alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasszunk!
A teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek kitűnően megfelelnek erre a célra, hiszen összetett szénhidrátok lévén tele vannak rostokkal és fontos ásványi anyagokkal, ráadásul hosszú időn keresztül energiával látják el a szervezetet. Még jobb, ha ezek mellé fehérjék és növényi eredetű zsírok is kerülnek, ugyanis ezek még tovább lassítják a szénhidrátok felszívódását.

A zabpehely jó oldala, hogy magas rosttartalma miatt, nemcsak, hogy lassan szívódik fel, de megfelelő mennyiségű folyadékkal elfogyasztva hosszú időn keresztül teltségérzetet biztosít. Amennyiben zabkását készít, hatását fokozhatja, ha dúsítja olajos magvakkal. Fontos, ha reggelire szánja, tehéntej helyett használjon vizet, illetve kókusz-vagy mandulatejet, amely szénhidrát tartalmával nem kell számolni.

„Mivel ekkor a legrosszabb a szervezet inzulin-érzékenysége, kerülni kell a gyorsan felszívódó szénhidrátokat, így a tejet is. Ugyanez vonatkozik a gyümölcsökre is, így aki a gyümölcsös zabkását kedveli, fogyassza inkább tízórainak vagy uzsonnaként, természetesen a szénhidrát-tartalommal számolva- mondja Sárga Diana, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa.

Számoljon az egyéni érzékenységgel is

Habár a zabpehely kiváló reggeli lehet, és megfelelően elkészítve, szénhidrát tartalmával számolva a cukorbetegek és inzulinrezisztensek is fogyaszthatják, ám nem elhanyagolható az egyéni érzékenység kérdése. Mivel minden szervezet más és más, ezért előfordulhat, hogy míg valaki gond nélkül el tudja fogyasztani reggelire, addig valakinek panaszt, magasabb vércukor emelkedést okoz a zabpehely. Ebben az esetben javasolt inkább tízóraira, vagy uzsonnára elkészíteni! (Forrás: Életmód Orvosi Központ)

Belőled is lehet cukorbeteg!
Magyarországon ma több mint hétszázezer diagnosztizált cukorbeteg él, és körülbelül félmillió azoknak a száma, akik már cukorbetegek, de még nem tudnak róla. A kilátások még riasztóbbak, hiszen 10 év múlva a 20-70 év közötti korosztályban már minden tizedik ember cukorbeteg lesz nálunk! Nagyon fontos tehát, hogy megfelelő információval rendelkezzünk erről az eleinte észrevétlen, de szövődményeit tekintve igen súlyos betegségről.

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!