Facebook hozzászólás
429

Megfejtettük Catherine Zeta-Jones titkát

Nemrégiben látott napvilágot az a hír, miszerint a marokkói kormány több, mint 200 ezer hektárnyi argánfa ültetését tűzte ki célul. Mi sem bizonyítja jobban az argánolaj töretlen előretörését a kozmetikai piacon, minthogy az egyre növekvő kereslet miatt az őshaza ilyen komoly figyelmet fordít újabban a növényre. Már Magyarországon is lehet kapni argánolajjal készült termékeket. 

Catherine Zeta-Jones, Kép: wikimedia
Catherine Zeta-Jones, Kép: wikimedia

Argánolaj a celebek nagy kedvence!

Nap mint nap újabb hírek látnak napvilágot arról, hogy a celebek is argánolajjal szépülnek! Catherine Zeta-Jones például lefekvés előtt pár csepp argánolajjal keni be az arcát, míg Matthew McConaughey főként borotválkozás után használja. A világsztárok jól választottak, hiszen  az olajban található telítetlen zsírsavaknak köszönhetően táplálja a száraz, repedezett bőrt, eredményesen halványítja a régi hegeket, ráncokat, hatékonyan alkalmazható a faggyútermelés szabályozására is és természetesen jól hidratálja a bőrt.

Az afrikai nők felemelkedésének egyik kulcsa!

Marokkóban az argánolajat főként családi gazdaságokban termesztik és szüretelik, elsősorban a nők dolga az argándió feldolgozása. Ezzel a bevételi forrással a nők megélhetéshez jutnak, függetlenítve magukat anyagilag a férfi-családtagoktól. A gazdasági szakértők szerint a natúrkozmetikai igények növekedésével ezek a mini vállalkozások egyre fontosabb részei lesznek a gazdaságnak, a benne dolgozó hölgyek pedig elismert és egyenrangú tagjai a társadalomnak.

Kecskék az argánfán, Kép: staticflickr
Kecskék az argánfán, Kép: staticflickr

Az argándiót kecskékkel szüretelik!

Az argándiót egyrészt kézi erővel gyűjtik be a fákról igen nehézkesen, lévén, hogy a fák több méter magasra nőnek! A gépek helyett a termést a legkönnyebben a híres famászó kecskék segítségével lehet leszüretelni, amik akár tíz méteres magasságból is lelegelik kedvenc csemegéjüket, az argándiót, amelynek magját kiköpködik.

Az argánfa az élet fája!

Az argánfa (Argania Spinosa) szinte kizárólag Marokkó dél-nyugati részén őshonos. Az ott vasfának vagy éppen életfának nevezett növény önmagában is csodaszámba megy, hiszen olyan körülmények között nő akár 7 méter magasra is, ahol más növények életképtelenek. Mindezt az akár 5 méteres mélységbe is lenyúló gyökérzete és meglepően alacsony vízszükséglete teszi lehetővé: míg a magasabb vízigényű gyümölcsök termesztéséhez körülbelül 10-12 köbméter víz szükséges egy évben, addig az argánfa akár 200 literrel is vígan növekszik.

Az argánfával megállítható az elsivatagosodás!

A marokkói kormány nemcsak gazdasági szempontok miatt döntött úgy, hogy több ezer argánfát ültet az elkövetkező 10 évben, hanem azért is, mert ezzel megállítható az elsivatagosodás. Az argánfák mély gyökerei ugyanis vizet gyűjtenek egybe, illetve stabilizálják a talajt, így a homok nem tud újabb és újabb területeket meghódítani. A tervek szerint a sivatagi határterületeken egyfajta élő védelmi függönyként telepítik majd sorban az argánfákat.

Készül az argánolaj, Kép: wikimedia
Készül az argánolaj, Kép: wikimedia

Az argánolaj ehető!

Sokan csak a kozmetikai tégelyekből ismerik az argánolajat, pedig őshazájában komoly szerepet játszik a konyhában is. Főként az olivaolaj helyett használják magas hőmérsékleten való sütéshez, főzéshez, mivel sokkal stabilabban viselkedik mediterrán rokonánál. Jellegzetes illata és íze miatt kedvelt édességalapanyag, a híres mézes marokkói csokoládé legfontosabb alapanyaga.

Az argánolajjal gyógyulhatsz is!

Szintén az afrikai hagyományokra épül az argánolaj egészségügyi felhasználása. A marokkói berberek évszázadok óta ezzel kezelik a bárányhimlős kiütéseket, illetve rendszeres fogyasztásával jótékonyan befolyásolható a koleszterinszint is. A diabéteszes és ízületi gyulladással küzdők is illesszék be az étrendjükbe ezt a csodálatos olajat, hiszen segít a betegségük kordában tartásában. Külsődlegesen használva pedig, gazdag E-vitamin tartalma az ekcéma, a pikkelysömör és a legkülönbözőbb bőrbetegségek kezelésére is alkalmassá teszi.

Újjáépíti a töredezett, fénytelen hajkoronát!

Talán a  leggyakrabban hajápolásra használják a folyékony aranynak is nevezett argánolajat. Egyszerűen felkenhetjük natúr változatát a hajszálakra, még lemosni sem kell, vagy argánolajjal készült samponokkal és balzsamokkal kényeztethetjük a kiszáradt, töredezett hajszálakat. Magas hidratáló hatásának köszönhetően táplálja a töredezett hajat és enyhíti a száraz fejbőr viszketését.

7 egyszerű tipp a gyönyörű dekoltázsért
Bár az arc és a nyak bőrén talán korábban mutatkoznak az idősödés jelei, a dekoltázs is olyan terület, amely hamar elveszti korábbi feszességét. Sutka Beáta, az Oxygen Medical Ultherapy szakértője olyan módszerekről beszélt, amelyek akár a mellfelvarrás helyett, előtt is beválhatnak.

Az argánolaj ma már mindenki számára elérhető!

Bár évekkel ezelőtt a Marokkóba utazók kiváltsága volt az argánolaj használata, ma már egyre több kozmetikai cég veszi fel a kínálatába a különböző argánolajjal készült termékeket. Több biokozmetikumokat forgalmazó cég palettája szinte a teljes arc-, test- és hajápolás területét lefedi: arckrémeket, különleges arcápolókat, tusfürdőt, testápolót, sampont és hajbalzsamot egyaránt kínál. Sőt létezik már alumíniummentes golyós deó is. .

Az argánolaj az egyik legnépszerűbb kozmetikai alapanyag!

Való igaz, hogy az argánolaj az egyik legnépszerűbb kozmetikai alapanyaggá vált. Hatását főként a natúrkozmetikumokban képes kifejteni leginkább, amelyek nem szennyezik parabénekkel, kőolajszármazékokkal, mesterséges habzó- és illatanyagokkal, műanyag mikrogyöngyökkel és egyéb kémiai vegyületekkel ezt a tiszta, értékes összetevőt. Az elmúlt évben Marokkóban az argánpiac teljes forgalma elérte 6.5 millió dollárt és ezzel a turizmus mellett az ország egyik fő bevételi forrásává vált!

(Forrás: Dr. Organic)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!