Facebook hozzászólás
223

Mindenki érintett a küzdelemben!

A rák továbbra is a vezető halálokok között szerepel a fejlett országokban, így Magyarországon is. Az orvostudomány fejlődésével egyre többet tudunk a különböző típusú rákos megbetegedések kialakulásának okairól, és egyre korszerűbb eszközök állnak a rendelkezésünkre ahhoz, hogy a betegség minél korábban felismerhető legyen, és a beteg mielőbb elkezdhesse az esélyt adó terápiát.

Cigaretta, hamutartó: Kép wikimedia
Kép: wikimedia

Magyarországon a daganatos megbetegedések csoportja jelenti a 3. leggyakoribb halálozási okot. A tüdőrák a daganatos betegségeken belül a halálozások egynegyedéért felelős. Évente több mint tízezer új tüdőrákos megbetegedést regisztrálnak Magyarországon.

A fenti megdöbbentően nagy számok miatt különösen aktuálisnak tűnik az idei Rákellenes Világnap egyik fő üzenete, miszerint mindenki érintett a rák elleni küzdelemben. A betegen kívül érintettek a családtagok, a barátok, az ismerősök, vagy a kollégák, hiszen a kór felismerése után alapvetően megváltozik a beteg viszonya a környezetéhez, és rendkívül fontos, hogy a beteg minden támogatást megkapjon a környezetétől a betegség elleni harchoz, az életesély növeléséhez, vagy akár a betegség alatti életminőség javításához.

De széles körű érintettségről beszélhetünk a betegség kialakulása előtt is. Számos olyan kockázati faktor ismert, amely növeli a daganatos betegségek kialakulásának esélyét, és sokat tehetünk a rák elleni küzdelemben, ha ezekkel a kockázati tényezőkkel tisztában vagyunk, és egymást is figyelmeztetjük ezekre. Gondoljunk csak arra a szintén riasztó adatra, hogy a tüdőrákos megbetegedések több mint 80%-a dohányzás következményeként alakul ki.

Gyilkos pötty
Magyarországon évente 2000 új melanomás megbetegedést diagnosztizálnak. Kevesen tudják, hogy ez a daganatos betegség az esetek többségében genetikai eredetű, és korra, nemre való tekintet nélkül bárkinél előfordulhat. Pánikra azonban nincs ok, hiszen ha időben felfedezzük, 100%-ban gyógyítható és túlélhető. Dr. Horváth Béla bőrgyógyász szakorvos, a MelanomaMobil bőrgyógyászati szűrőközpont vezetője segítségével összefoglaljuk a legalapvetőbb tudnivalókat.

Az idei Rákellenes Világnap másik üzenete, hogy mindenki tehet valamit a rák elleni küzdelemben. Egy témába vágó hiteles cikk megosztása ismerősökkel, vagy egy barát, rokon figyelmének felhívása a szűrővizsgálatok fontosságára, mind olyan lépések, amelyek segítségével megvan az esélye annak, hogy valakinél éppen ezeknek köszönhetően dignosztizálják  időben a betegséget.

Országonként eltérő a végzetes kimenetelű daganatos betegségek aránya a felismert daganatos betegségeken belül, és ezeknek az eltéréseknek az egyik fő oka az, hogy egy adott környezetben általában mikor ismerik fel a kórt, és az adott környezetre jellemző egészségügyi ellátó rendszer és egészségügyi kultúra mennyire támogatja a korai felismerést.  A tüdőrákban szenvedők életesélyeit növelő új, modern készítmények hatékonysága szintén függ attól is, hogy a betegség mely szakaszában kezdődik meg a terápia.

A Rákellenes Világnap igyekszik tudatosítani azt, hogy mindenkinek van lehetősége a cselekvésre, és a korai felismerés alapvetően befolyásolja a daganatos betegségben szenvedők életesélyeit.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!