A hirtelen halál jelei a felső végtagokban
Végtagfájdalom, elszíneződés és a végtag bedagadása: ezek a panaszok leginkább a lábaknál jelentkeznek, így sokan nem is gondolnak trombózisra, ha ezek a karok esetében, vagy esetleg a koponyán belül fordulnak elő. Milyen jelek figyelmeztetnek a vérrögök kialakulására?
Halállal végződhet, ha nem kezelik időben
A mélyvénás trombózis akkor fordul elő, amikor a vérzékenység és a véralvadás egyensúlya valamilyen oknál fogva az utóbbi irányába tolódik el. A keletkezett vérrögök akadályozzák a véráramlás útját, ráadásul, ha ezek egész vagy egy-egy darabkája leszakad, és a vérkeringésbe kerül, úgy könnyen a tüdőbe juthat, ahol embóliát okoz. Attól függően, hogy milyen károsodást szenved az illető, az állapot könnyen hirtelen halállal is végződhet!
Éppen ezért fontos, hogy az emberek ismerjék a trombózis tüneteit, hiszen jelentkezésükkor életmentő lehet a probléma gyors felismerése és kezelése (sajnos olykor előfordul néma trombózis is, melynek során nincs semmilyen panasz) – magyarázza prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
A trombózis tünetei
- a végtag livid elszíneződése
- ödéma
- fájdalom
- meleg tapintás
Karban is kialakulhatnak vérrögök
Bár a mélyvénás trombózis inkább a lábakat érinti, ám ha a karjában tapasztalja a fent említett tüneteket, akkor se dőljön hátra, ugyanis a felső végtagokban is kialakulhatnak vérrögök!A szakember szerint bár ez ritkább, ám nem kizárt, hogy szokatlan helyeken keletkezik thrombus. A szokatlan, ritka helyeken előforduló trombózisok főleg az un. trombofiliásoknál (az öröklött véralvadási zavarok a véralvadást gátló mechanizmusokban) fordul elő. Ilyenek röviden az ún. V faktor Leiden mutáció, a prothrombin gén mutáció, továbbá az antithrombin, a Protein C, Protein S alacsony szintje és még pár ritkább eltérés.
Amennyiben a karban lép fel mélyvénás trombózis, akkor mindenképp érdemes laborvizsgálatokat végezni trombofília irányába, hiszen általában genetikai hajlam esetén fordul elő a felső végtagokban vérrögösödés- mondja a szakértő, aki hozzátette, hogy a szűrést abban az esetben is célszerű elvégeztetni, ha az illető családjában előfordult már trombózis, akár a lábban, akár máshol.
Ugyanolyan terápiát igényel
A kezelés szempontjából mindegy, hogy a karban, a lábban, esetleg máshol alakult ki vérrög, hiszen első lépésben a kórházban történő akut terápia a legfontosabb, majd később az újabb trombózis profilaxisa. A PTS (poszttrombotikus szindróma) megelőzése a cél. Hogy milyen kezelési módot kell alkalmazni, az egyén-, és eset-függő, Ezt ugyanis befolyásolja többek között az, a beteg trombofíliájának fajtája, az milyen súlyos, hogy milyen egyéb betegségei vannak, életkora, testtömege, esetleges immobilitás, egyéb betegségei, hogy volt-e korábban trombózisa, és ha igen, akkor mikor.
Ezeket figyelembe véve szakember által meghatározott ideig véralvadásgátló terápia szükséges, valamint fontos az előirányzott életmód betartása is, amely a túlsúly leadását, a dohányzásról való leszokást és a rendszeres mozgást foglalja magában. Továbbá bizonyos ideig a felső végtagra való kompressziós karharisnya viselése szükséges.
Forrás: Trombózisközpont
Hozzászólás zárolva.