Tudod, mi a COPD?
Nem, ez nem egy szervezet rövidítése, hanem egy krónikus, nem gyógyítható betegségcsoporté. Lehet, hogy téged is érint? Vajon milyen vizsgálatokkal mutatható ki? Elmagyarázzuk…
A COPD krónikus, nem gyógyítható betegségcsoport, ami a hörgők krónikus gyulladásával, a légúti áramlás, így a légzési kapacitás fokozódó beszűkülésével jár – ismertette dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa. Elsősorban a dohányzók betegsége, de ritkábban nemdohányzóknál is előfordul. Kezdeti tüneteinek főleg a dohányosok gyakran nem tulajdonítanak jelentőséget, ám az egyre erősödő panaszok – terhelési nehézlégzés, krónikus köhögés, köpetürítés- fokozatosan rosszabbodnak, így előbb-utóbb orvoshoz viszik a beteget.
Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható?
A COPD diagnózis felállításához részletes tüdőgyógyászati vizsgálat szükséges, ami az általános kikérdezésen, tüneti socre megállapításán, fizikális vizsgálaton kívül kötelezően légzésfunkciós vizsgálatot is tartalmaz. A légzésfunkciós vizsgálaton észlelhető eltérések és tünetek alapján történik a betegség súlyossági besorolása, ami a kezelést alapvetően meghatározza.
Miért szükséges a kontroll vizsgálat?
A betegség kezelésére egyre jobb hatású- döntően direkt belégzéssel a légutakba juttatható gyógyszerek állnak rendelkezésre. Ezek kiemelt- 90%-os támogatással történő rendelhetősége rendszeres, legalább fél évente történő szakorvosi vizsgálathoz, légzésfunkciós állapotfelméréshez kötött. A legalább félévente történő kontroll az állapotváltozáshoz igazított terápia megítéléséhez- szükség szerint változtatásához is szükséges.
„Rendeletileg megszabott, hogy a COPD fenntartó speciális gyógyszerelése fél évente szakorvosi, légzésfunkciós felülvizsgálatot igényel. Enélkül az orvos nem írhat fel támogatásra gyógyszert. De ez a betegnek is fontos kell, hogy legyen a légzési tartalékainak minél további megtartása érdekében, hogy mindig az állapotához igazított kezelést kapja.”
Amikor nem szabad a kontrollra várni, hanem azonnal orvoshoz kell fordulni
A betegség jellemzője, hogy fellángolások következhetnek be- megfázás, légúti fertőzés, stb. miatt, ami kiegészítő kezelést is indokol. Tehát ha ilyen van, a panaszok fokozódnak a fenntartó gyógyszerek használata ellenére, soron kívül is orvoshoz kell fordulni, mert nem megfelelő kezelés mellett a fellángolás gyógyulása után már csak egy alacsonyabb szinten stabilizálódik a betegség.
Forrás: Tüdőközpont
Hozzászólás zárolva.