Facebook hozzászólás
696

Te is focizol? Akkor erre a sérülésre készülj fel!

Az egyik leggyakoribb és legsúlyosabb sérülés, ami egy futballistát érhet, az a térdsérülés. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a kezelési lehetőségekre és a szakszerű ellátás, rehabilitáció döntő jelentőségére világított rá. 

Mi történhet a pályán?

A játék lényegéből adódóan a focisták egyik legsérülékenyebb pontja a térde. Akár ficamról, térdszalag szakadásról, akár porcsérülésről, vagy leválásról van szó, a térdet könnyen érheti baleset, ráadásul a komoly terhelés mellett a porckopás is jóval előbb jelentkezhet, mint egy nem sportolónál. Tehát a sérülés vagy a krónikus betegség kezelésének nem csak a lehetőségekhez képest gyorsnak, de valóban hatékonynak kell lennie, az ellátáson gyakran a játékosok egész karrierje múlhat. A futballhoz való visszatérésben tehát a konkrét kezelésen kívül az utókezelés, a rehabilitáció is döntő jelentőségű.

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay
A 4 leggyakoribb sportsérülés – így kerülheted el!
Akár az edzés közben szerzett sportsérülések, akár csak egy esés komoly zúzódásokat, bevérzéseket és erős fájdalmat okozhat. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd orvosa a friss sérülések természetes kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Az egyik legkomolyabb sérülés

A focin kívül a kézlabda, a kosárlabda és a síelés azok a sportágak, amelyek jelentősen veszélyeztetik a térdet rögzítő szalagokat. Egy-egy csavarásos sérülésnél leggyakrabban a belső oldalszalagok és az elülső keresztszalagok sérülhetnek, szakadhatnak el.
Amikor a sportoló – akár meccs közben – éles fájdalmat érez a térdében, azt tapasztalja, hogy nem tud guggolni, futni, esetleg instabillá válik a térde, mindenképpen felmerül a térdszalag szakadás gyanúja. Még súlyosabb esetben a porc is beszakadhat, ilyenkor a térd elakad.

Mikor szükséges a műtét és mi segíthet még?

A konzervatív kezelés tulajdonképpen a duzzanat és fájdalom csökkentésére, külső térdrögzítő viselésére, mobilizációs gyakorlatokra és gyulladáscsökkentő gyógyszerekre, eljárásokra épül.
– A diagnózis után az egyik első eszköz lehet a kezünkben az orvosi kollagén injekció, ami jelentősen javítja az ízület mozgathatóságát. Az eljárás nagy előnye, hogy nincs ismert mellékhatása és szinte fájdalommentes, bárki által jól tolerálható.

Porcleválás, a sportolók réme
A köznyelv porcleválásnak ismeri, az ízületben található porcgyűrűk (meniscusok) sérülését, ami nemcsak a profi, hanem a hobbi sportolókat is érintheti. Mi áll ezeknek az eseteknek a hátterében, valamint, hogy hogyan kezelhető és gyógyítható ez a károsodás?

Ha a sérülés kicsi, a fájdalom, duzzanat elmúltával erősítő gyakorlatokat szoktunk javasolni, ami a későbbiekben a megelőzés egyik alapvető eszköze. A porc sérülése után végzendő gyakorlatokat feltétlenül gyógytornász irányítása mellett kell betanulni és végezni, mert a helytelenül végzett mozgás károkat is okozhat! Ha a szakadás kiterjedtebb, arthroscopiával állapítható meg a sérülés nagysága és állítható helyre az állapot.
Amennyiben az elülső vagy a hátsó keresztszalag szakadt el, a szalagot sokszor rekonstruálni kell. Mivel az ínnak nyilvánvalóan be kell épülnie, így még ez után a korszerű beavatkozás után is körülbelül hat hónapra van szükség, amíg a játékos visszatérhet a futballpályára. Nagy előny viszont, hogy jóval kisebb a térd műtét alatti terhelése, az operáció utáni fájdalom, így hamarabb elkezdhető a gyógytorna, gyorsabb a rehabilitáció és kisebb a szövődmények veszélye is – ismerteti dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos.
A megfelelő mozgásterápia azonban egyik esetben sem kerülhető el, hiszen csak ezzel állítható vissza a stabilitás, az erő és a mobilitás, sportolók esetében pedig a teljes értékű edzésmunka. (Forrás: Budai Fájdalomközpont)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!