Facebook hozzászólás
919

Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!!

A rendszeres testmozgás mindenkinek elengedhetetlen az egészséges életmódhoz, de a trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi – nyilatkozta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.

A sportolás és a trombózis kapcsolata egy sokrétű probléma. Jelenleg a trombózis molekuláris okainak csupán majd 60 százalékát tudjuk pontosan leírni, a többi még ismeretlen, felderítése a kutatás feladata.

Séta, barátnők, semleges, Kép: pixabay
Séta, barátnők, semleges, Kép: pixabay

Annak ellenére, hogy pontosan, molekuláris szinten nem ismerjük a trombózis hátterét, kezelnünk kell! És a kezelésben jelentős szerepe van a mozgásnak, a fizikai aktivitásnak, kezdetben mindenképpen szakember közreműködésével, annak tanácsaival – hangsúlyozza Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont orvosa.

A betegség után az alsó végtag izmainak mozgása, az úgynevezett izompumpa nagyon fontos. Minden, ezzel kapcsolatos mozgástevékenység hasznos lehet (pl. futás, gyaloglás, úszás, tenisz, squash, pingpong stb.).

Hányszor, hogyan?

– Többször kérdezik betegek, hogy mennyit mozogjon. Figyelembe véve társadalmunkat, heti 2-3 x 1-1,5 óra lenne az optimális. Ezt azonban jó lenne évekig folytatni. A terhelést ajánlatos igen fokozatosan végezni, kezdetben pár kilométer séta, majd kocogás következzen – tanácsolja a professzor.

Nemcsak a húszéveseké a világ!
Nem mozgunk eleget! A mozgásszervi megbetegedések, a fájdalom és számos időskori probléma hátterében ez áll! Csupán minden ötödik magyar sportol rendszeresen, a 60 év felettieknél pedig még rosszabb ez az arány. Ennek következtében a nyugdíjasok 80%-ának fáj a mozgás! A terápiás lehetőségekről és a megelőzésről beszélt Dr. Zolnay Péter reumatológus, fizioterápiás szakorvos, aki a Szenior-mozgásprogram szakértője.

Miért fontos az aktivitás?

– A sportoknak/mozgásnak gyógyhatása van – részben a trombózis elkerülése, részben annak kezelése szempontjából – mondja a Trombózisközpont orvosa. Így történhet meg, hogy súlyos genetikai elváltozást hordozó emberek nem kapnak trombózist sokáig, ha megfelelően sportoltak. A kialakult trombus felszívódásában is van ennek szerepe. Ráadásul a mozgásnak számos jótékony hatása ismert: elősegíti a testsúly normalizálását, a cukorbetegség megelőzését és gyógyítását, valamint a szív- és érrendszer egészsége érdekében is nélkülözhetetlen.

Van, ami veszélyes!

Bizonyos sportok űzése veszélyes lehet azokra, akinek már volt trombózisuk, vagy még nem volt, de genetikailag veszélyeztetettek: ilyen pl. a futball és a küzdősportok (bármilyen formában, amelyet ütéssel, rúgással űznek).

(Forrás: Trombózisközpont)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!