„Ébresztő, kispajtás, a pénz nem alszik!”
A pénz a létünk alapja. Mégis keveset tudunk arról, hogyan bánjunk vele. Ki ne szeretne sok pénzzel rendelkezni, s anyagilag független lenni? De valójában, hogyan tehetjük ezt meg? Az egyénnek milyen pénzügyi feladatai vannak?
„Ébresztő, kispajtás, a pénz nem alszik!” – A tőzsdecápák című filmből származik az idézet, mikor a fiatal titán brókert tanítja a guru, Michael Douglas, s többször figyelmezteti erre az alapigazságra. Nekünk is fel kell ébrednünk, nem lehet a fejünket a homokba dugni, s az államtól várni a megoldást, hogy rólunk gondoskodjon. Új dolgokat kell megtanulni, új gondolkodásmódot kell elsajátítani, hogy boldogulni tudjunk. A magas fizetés nem jelenti az anyagi függetlenséget, s a gondtalan életet. Számomra az anyagi függetlenség azt jelenti, hogy nem függök a pénztől, nem az irányítja az életemet. Nem kell güriznem érte, mert elegendő áll a rendelkezésemre. Bármit megvehetek, amit szeretnék. S van szabadidőm, amit a kedvenc időtöltésemre fordíthatok. Kiegyensúlyozott vagyok, s jól érzem magam. Nos, őszintén, kik, a társadalom hány százaléka él így? Nem lenne jó az, ha ezt megtanulhatnánk, elsajátítanánk a gazdag, sikeres emberek technikáit? Már vannak olyan tanfolyamok, könyvek, amelyek ezt tanítják:..
„De szeretnék gazdag lenni”- írja József Attila, „Ha én gazdag lennék” – szól a dal a hegedűs szájából. A pénz egy olyan téma, mely mindenkit érint. A pénzről mindenkinek van véleménye. Van, aki elutasítja, s szeretné kizárni az életéből. A többség azonban minél többet szeretne belőle. Tagadhatatlan, hogy az emberi civilizáció legfőbb mozgatója. A legtöbb ember életének központi eleme. Pénz nélkül nem lehet élni. Az nagyon jó dolog, ha nem a pénz irányítja az életünket, de kik azok, akik valójában függetlenek a pénz hatalmától?
De mi is a pénz? Hogyan bánjunk vele? Hová fektessük? Hogyan viszonyuljunk hozzá? A piacgazdaságban pénzügyi tanácsadók tevékenykednek, s látnak el bennünket jó tanácsokkal, jó pénzért, vagy haszon reményében. Hol nyissunk bankszámlát, hová tegyük a spórolt pénzünket, milyen biztosításunk legyen, így bolyongunk a pénzügyi világ útvesztőiben. A bankok, biztosítók is segítenek, de nem érdektől mentesen. Mennyivel jobb lenne, ha mindenki a maga pénzügyi menedzsere lenne, és sikeresen szaporítná, jól kufárkodna vele. Ehhez azonban az kellene, hogy legyen pénzügyi műveltségünk, amit már gyermekkorban elkezdenénk gyarapítani. A jövőben még jobban meg fog mutatkozni a pénzügyi alapismeretek hiánya.
Hozzászólás zárolva.