Tudod mi az a subár? Itt most megnézheted!
Bábtáncoltató betlehemek, a regölések vagy a háromkirály-járás megmaradt tárgyi emlékei és fotói is láthatók a Balatoni Múzeum vasárnap nyíló kiállításán, amely több, mára szinte teljesen elfeledett karácsony környéki hagyományokat mutat be. Például a lányverés eszközeit is…
Időszaki tárlat nyílik vasárnap Szép jelen, szép csillag… – Karácsonyi ünnepkör a Balaton környékén címmel, amely több mint száz éves keszthelyi múzeum néprajzi gyűjteményének eddig rejtett anyagát tárja a látogatók elé – adta hírül az MTI.
Az 1898-ban alapított múzeum egykori munkatársai a 19-20. század fordulóján még össze tudták gyűjteni azokat a tárgyakat, amelyek a már akkor is kihalófélben lévő, azóta pedig szinte elfeledett népszokásokhoz, hagyományokhoz kapcsolódnak.
Kizárólag Zala déli részén és Somogy megye Balaton környéki településein például nemcsak hagyományos, hanem bábtáncoltató betlehemesek is járták a házakat. A három pásztor, a két angyal és a beköszöntő ugyanis nem egy kisméretű betlehemet vitt magával, hanem olyan nagyobb paravánt és nyeles bábokat, amelyekkel el is játszották a mondókát. Ezek a bábjátékok pedig már nemcsak a bibliai figurákkal, hanem emberekkel, vidám szereplőkkel is kiegészültek.
A leghíresebb és legrégebbi bábtáncoltató betlehemek Vörsről és Balatonszentgyörgyről származnak, ez utóbbi az 1880-as évekből maradt ránk.
A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósult kiállításon bemutatják az aprószenteki korbácsolás eszközeit is, vagyis azokat a fűzfavesszőből font félméteres virgácsokat, amelyekkel a lányokat „verték meg” gyógyító célzattal. A Dél-Zalában subárnak nevezett korbácsokat a 19-20. század fordulóján Keszthelyen még az utcán is használták, egymást püfölték vele a járókelők.
Szerencsére megmaradt a január 6-án, vagyis vízkereszt idején szokásos három király-járás sajátos csillagainak három példánya is. Ezek szitából készültek, s egy rugóval hosszabbra nyújtható botra kerültek rá. Sajnos a 20. században már szinte teljesen elhalt ez a szokás is, mint ahogy a regölések hagyománya, amelyeknek láncos, csörgő botjai ugyancsak megtekinthetők a keszthelyi tárlaton. A kiállítást múzeumpedagógia órák és más programok is kísérik. A látogatók megtekinthetik például a bábtáncoltató betlehemesek bemutatóját, de a régi karácsonyokat megidéző programok sorában kézműves foglalkozásokon is részt vehetnek.
Hozzászólás zárolva.