Facebook hozzászólás
1 743

CSODAGYÓGYSZER

Mézédes boldogság?

A méznek számos jótékony hatása van. Úgy tartják, hogy kiváló baktériumölő, jót tesz az emésztésnek, nyugtat, fertőtlenít, és a fájdalomcsillapító hatása sem elhanyagolható. Ám mégsem ajánlott mindenkinek a fogyasztása, és nem mértéktelenül. A virágporra, vagy valamely összetevőjére allergiásoknak például kifejezetten tilos, de a kisgyermekek is csak bizonyos kor után fogyaszthatják biztonsággal. Miért nem ehetnek a babák mézet és mikortól javasolt?

– Mint minden élelmiszernél, a méznél is elmondható, hogy csak a nagyon jó minőségű, jól kezelt méznek van jótékony hatása. Minél sötétebb egy méz, annál jobb, gazdagabb értékes flavonoidokban, ásványi anyagokban és vitaminokban. Használjuk édesítőként, teákba, kávékba, süteményekbe, valamint megfázás esetén olykor mézes teával gyógyulunk. Mindeközben azért ne feledkezzünk meg energiatartalmáról, mely szinte megegyezik a kristálycukoréval, illetve viszonylag gyorsan megemeli a vércukorszintet is. Hiába gondoljuk, hogy a méz „csodagyógyszer”, azért azt tartsuk szem előtt, hogy egy cukorbomba, és az ajánlások szerint is kerülni kell a cukrok fogyasztását, ez alól pedig nem kivétel a méz sem. Mivel hiszünk a gyógyító erejében, szívesen alkalmaznánk akkor is, amikor gyermekünk náthás, vagy köhög. Ám jó, ha tudjuk, hogy egyéves koruk alatt tilos a fogyasztása, ugyanis fennáll a kockázata, hogy úgynevezett csecsemőkori botulizmus alakul ki. A csecsemők immunrendszere még fejletlenebb a felnőttekénél, illetve a gyomor pH-juk még nem elég savas. Így a mézben található spórákból kifejlődhetnek a toxint termelő baktériumok, amik a babák idegrendszerére nézve veszélyesek – mondta Wolher Veronika, a Budai Egészégközpont dietetikusa.

Mézes üveg és lép, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A csecsemőkori botulizmus tünetei között szerepelnek:

  • gyengült szopási reflex
  • izomgörcs
  • izomgyengeség
  • légzési nehézség
  • izombénulás

 

A betegség kialakulásának rizikóját csökkenthetjük, ha ellenőrzött forrásból vásárolunk mézet, illetve, ha betartjuk a gyermekek táplálására vonatkozó javaslatokat. Ha a botulizmus tüneteit tapasztaljuk, forduljunk azonnal orvoshoz, a betegség a megfelelő ellátás mellett nagy eséllyel gyógyítható.

 

Milyen panaszokat okozhat ezen kívül még a táplálkozásba korán bevezetett méz?

  • emésztési problémák
  • étvágytalanság
  • székrekedés
  • egyéb allergiás reakciók

 

A magas fruktóztartalma miatt a fruktóz emésztési zavarban szenvedőknek szintén ki kell zárniuk a mézet a táplálkozásukból. Illetve pollenallergiák, és méhcsípés-allergia esetében keresztallergia léphet fel, ez esetben is célszerű kerülni.

Van 19 tippünk, hogyan szépülj, gyógyulj mézzel!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!