FEHÉRKÖPENY-HATÁS
A vérnyomásmérés 11 pontja
A vérnyomás mérését hitelesített mérőeszközzel, szabályosan és megfelelő körülmények között végezzük. Gyakran előfordul, hogy az orvosi rendelőben mért vérnyomásérték magasnak bizonyul olyan személyeknél is, akiknek a rendelő küszöbén kívül teljesen normális a vérnyomásuk.
Ezt a jelenséget „fehérköpeny-hatásnak” nevezzük. Éppen ezért, annak tisztázására, hogy vérnyomásunk csak az orvos láttán emelkedik-e meg, vagy a rendelő falain túl is, érdemes otthoni körülmények között is megmérni a vérnyomásunkat, magunk is ellenőrizhetjük!
Az otthoni vérnyomásmérés szabályai:
- Mindig azonos időpontban (a nap azonos órájában) mérjen!
- A mérést megelőző egy órán belül ne dohányozzon, és ne kávézzon!
- A mérés előtt két-három percig üljön nyugodtan!
- Ne mérjen vérnyomást erős vizelési kényszer esetén!
- A mérés előtt olvassa el a vérnyomásmérő használati utasítását!
- A mérés alatt a mandzsetta a szív magasságában legyen!
- A mérés alatt ne mozogjon!
- A mérés alatt ne beszéljen!
- Két mérés között legalább egy percet várjon!
- A mért értékeket írja be a vérnyomásmérő naplóba!
- Rendszeresen mérje vérnyomását!
Magas a vérnyomásod? Így tervezz nyaralást!
Nemcsak a láblógatás ideje a nyaralás, hanem az utazás, az új ízek és az ezzel járó stressz időszaka is. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás- és érkockázat specialistája szerint a magasvérnyomás-betegeknek külön is érdemes felkészülniük ezekre a hetekre.
A digitális vérnyomásmérők mandzsettáját előírásszerűen, a szív magasságában kell elhelyezni. A mérést lehetőleg ülő helyzetben, hátunkat megtámasztva, ellazított izomzattal végezzük, miközben a karunk legyen mindig a szív magasságában megtámasztva, a könyök enyhén behajlítva, a lábak ne legyenek keresztezve. A két karon mért vérnyomásérték között lehet különbség, de az nem haladhatja meg a 10-15 Hgmm-t. Az egyes napszakokban mért vérnyomásértékek között jelentős különbség lehet.
Hozzászólás zárolva.