Facebook hozzászólás
297

Milyen nyílászárót érdemes választania lakásába?

Milyen nyílászárót érdemes választania lakásába?

A nyílászárók piacán elképesztő a választék. Az esztétikum, a hőszigetelő képesség vagy a betörés biztonság mind fontos szempontok lehetnek. De hogy döntjük el, hogy pontosan mire van szükségünk?

Egy hosszú élettartamú műanyag bejárati ajtóra vagy ablakra, vagy hatalmas felületű emelő-bukó teraszajtóra? Mik azok a szempontok, amiket érdemes szem előtt tartani, amikor nyílászárót választunk?

A nyílászáró funkciója

Mi alapján válasszunk nyílászárót? Első körben az a kérdés, hogy milyen funkciót szánunk az adott ajtónak, ablaknak? Bejárati ajtóra van szükségünk vagy két helyiséget szeretnénk összekötni egy ajtóval, esetleg teraszajtót keresünk? Az ablakok esetében sem mindegy, hogy a nappaliba, a fürdőszobába vagy a tetőtérbe keresünk nyílászárót?

Mekkora legyen?

Rögtön az első kardinális kérdés, hogy miként mérjük le a nyílászárót? Látszólag pofon egyszerű a kérdés, mégis sok buktatója lehet. Ha pontatlanul mérsz és végül túl kicsi lett az ablak akkor az optimálisnál nagyobb lesz a fal közötti beépítési hézag, ami mechanikai szilárdsági és hőszigetelési problémát is okozhat. Ha pedig túl nagy lesz az ablak, ajtó,

akkor csökken a beépítési hézag, ami megnehezíti a pontos beállítást. A falnyílás pontos mérete lesz az irányadó! Ehhez minden irányban 2-3 mérést el kell végezni. Sőt, átlósan is kell mérni, így derülhetnek ki olyan huncutságok, hogy esetleg nem derékszögű a falnyílás hosszabb és rövidebb találkozási pontja. Ha cserélni szeretnéd például az ablakokat, ajtókat, akkor a tok mérete lesz az irányadó. Lehet, hogy van takaróléc is, a pontos méréshez ezt is el kell távolítani.

Milyen anyagból legyen?

Komoly viták szoktak kialakulni a fa és a műanyag nyílászárók közötti különbségről. Nézzük, hogy mit tudunk róluk! A fa nyílászáró legfőbb erénye, hogy szép, természetes hatást sugall, jól illeszkedhet a ház arculatába és odafigyeléssel, megfelelő kezeléssel elég hosszú ideig megőrzi a minőségét, viszont ha valóban jó minőségű fa ablakot, ajtót szeretnénk venni, akkor mélyen a zsebünkbe kell nyúlni. A műanyag nyílászáróknak nagyon jó a hőszigetelő képessége, nem kell különösebb kezelésben részesíteni a felületet, tartós és kedvezőbb az ára a fánál. Egyedül az esztétikai szempontot szokták felhozni a műanyag nyílászáróval szemben, de ma már színezett kiszerelésben is megvásárolhatjuk ezeket az ablakokat, ajtókat. Ár-érték arányban jobban járunk egy minőségi műanyag nyílászáróval.

Milyen legyen a hőszigetelő képessége?

Ez is nagyon fontos szempont. Az ablakok esetében külön szokták mérni az üveg és az ablakprofil hőátbocsátó képességét. Ezt nevezik U értéknek, ami megmutatja, hogy egységnyi felületen (1 négyzetméter) mennyi energia távozik a zárt térből egységnyi idő (1 mp) alatt, 1 fokos külső hőmérséklet különbségnél. Ha ablakárak között kutakodunk, találunk 2, 3, 5, 6 sőt, akár 7 légkamrás ablakokat, minél nagyobb a szám, annál többe kerül a nyílászáró. Nagyban függ az ablak hőszigetelő képessége attól, hogy hány rétegből áll az üveg, vagyis hogy hány hőszigetelő légkamra védi a belső teret a külső hőmérséklettől. Egy kétrétegű üveg esetében egy légkamra (nem “levegővel”, hanem argon gázzal töltik fel a két üveg közötti területet) helyezkedik el. Nem az üvegréteget szokták megadni, hanem a légkamrák számát, minél magasabb a kamrák száma, annál jobb az ablak hőszigetelő képessége, annál nehezebb lesz a súlya és annál magasabb lesz a nyílászáró ára. Viszont kifejezetten fontos az ablakprofil hőszigetelő tulajdonsága! Ha a faprofilt, az acélprofilt és a műanyag profilt versenyeztetjük meg egymással, egyértelműen a műanyag profil kerül ki győztesen.

Mekkora a súlya?

Vegyük figyelembe az épület statikai szempontjait is! Egy több rétegű üvegszerkezet értelemszerűen jóval nehezebb lesz, mint egy szimpla vagy dupla üvegszerkezettel szerelt ablak. Mielőtt vadul megvásárolnánk a legjobb hőszigetelő adottságokkal rendelkező, vastag, nehéz ablakot, kérjük ki szakemberek tanácsát ebben az esetben is.

Hangszigetelés

A nyílászáró hangszigetelő képessége is nagyon lényeges, különösen akkor ha forgalmas helyen lakunk. Az ablakok hangszigetelő adottsága csak részben függ a rétegek számától, itt még szükség van arra is, hogy a rétegek között speciális hanggátló fóliát illesztenek. Természetesen a beltéri és kültéri ajtóknál is lényeges a hangszigetelési adottság, ezt decibelben megadott hanggátlási értékkel szokták jelölni.

Biztonság

A bejárati ajtónál nagyon lényeges a betörésbiztonság kérdése. De nem csak ott! Sokan nem tudják, hogy a betörések jelentős részét nem a bejárati ajtókon keresztül, hanem a teraszajtókon, ablakokon át hajtják végre. Fontos, hogy a nyílászárók cseréje esetén megfelelő RC-vel (resistance class, vagyis az ellenállóképesség osztályzása) jelzett ablakot szereljünk be. Az  RC 1 N, RC 2 N és az RC 2 osztály a statisztikák alapján a betörések 85%-át megakadályozza.

Ár

Az ár nagyban függ attól, hogy milyen méretű, funckiójú, hőszigetelő adottságú nyílászárót választunk. Emelkedhet az ár, ha további extrákkal szeretnénk ellátni az ajtónkat, ablakunkat, Az okosan végiggondolt nyílászárócsere egyben hatékony rezsicsökkentés is, tehát ezt is kalkuláljuk bele, amikor kiszámoljuk, mennyibe kerül az ablakcsere. Ha megfelelő az ablakaink hőszigetelése (és a házunk homlokzati, födém és aljzati szigetelése is jó), akkor csökkenni fog a fűtésszámlánk, kevesebb energiát használunk, így kevesebb lesz a háztartásunk károsanyag kibocsátása, vagyis környezettudatosabb, energiatudatosabb házban fogunk élni. A csere árába tehát érdemes ezt a megtérülést is bekalkulálni!

Természetesen nagyon fontos az eszétikai összhatás és az ablakok, teraszajtók esetében a fényáteresztő képesség is.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!