Ha valaki megnézi Németh Dorottya régebbi képeit rögtön látja a szembeötlő különbséget az akkori és a mostani énje között. És most nem csak a külső megjelenésére gondolok. Mióta édesanya lett és elfogadta magát minden adottságával együtt, csak úgy sugárzik róla a boldogság, a harmónia. Az idáig vezető út azonban egyáltalán nem volt könnyű. De erről inkább meséljen ő maga.
Fitneszversenyzőként kerültél be a köztudatba, hogyan jött ez az életedbe?
Én még 11 éves koromban kezdtem el fitneszezni, azaz akkor még Fit-kidezni, és azóta is a sportág szerelmese vagyok. Ez nem változott.
Számos versenyen részt vettél akkoriban, két világversenyt is megnyertél, rendkívül eredményes voltál. Hogyan emlékszel vissza arra az időszakra?
A fitnesz volt az életem értelme, a tanulás mellett. Ez tette ki 100 százalékban a mindennapjaimat.
16 évesen, a gimi mellett már a TF-re jártam, fitneszoktatónak tanultam, és teljesen egyértelmű volt, hogy érettségi után, itt szeretném folytatni a tanulmányaimat. Testnevelő-edző szakra készültem, hogy később ne csak, mint versenyző, hanem, mint edző is ebben a világban maradhassak. A fitnesz által világot láthattam, találkoztam például a maláj királynővel, amikor átadta nekem az első világbajnoki trófeámat. És valóra vált minden álmom, amit kislányként dédelgettem, sőt, annál sokkal több is. Az élsport megtanított küzdeni, alázattal, kitartással harcolni az álmaimért, soha fel nem adni, legyőzni minden korlátot, ami a fejemben volt, kilépni a komfort zónámból, minden mélypontról felállni, és erősebben menni tovább. A sport volt a mankóm, a mentsváram, a biztonsági hálom. Hiába a sok egészségügyi probléma, amiket az eszetlen versenydiétáknak köszönhetek, egyetlen egy percet sem bánok. Inkább hálás vagyok, hogy ennyi csodában lehetett részem a sport által.
Így utólag úgy tűnik nem voltál akkoriban igazán boldog, pedig több világversenyt is nyertél. Végül miért hagytad abba a versenysportot?
Ha arra gondolsz, hogy őszintén felvállalom az élsport és a versenyfelkészülés árnyoldalait is, a hibákat, amiket tinédzser koromban az edzőim elkövettek. Illetve, hogy mennyire megterhelő volt egy-egy versenydiéta, a napi 3-4 edzés, az nem egyenlő azzal, hogy nem voltam boldog. Azt, hogy a világon a legjobb legyél valamiben, nem adják ingyen. Meg kell tanulj a komfortzónádon kívül élni, rengeteg áldozatot hozni, legyőzni a kimerültséget, nem érezni a fájdalmat stb. Hetekig,hónapokig készülsz egy napra, arra teszel fel mindent, hogy azon a napon, te legyél a legjobb. De az a pár perc, amikor kimondják a nevedet, és érted szól a magyar himnusz, minden könnycseppet megér. Nem a trófea miatt, amit a magasba emelhetsz, hanem az út miatt, amit bejártál addig, hogy kiérdemeld az a díjat. Azt viszed tovább az életben, amit az úton tanultál, magadról, az életről, a "lehetetlenről". Európa-, 2x-es világ és 6x-os magyar bajnokként vonultam vissza. Elfáradtam a 15 évnyi élsportban, családra vágytam, és finom ételekre.
Ha ma megnézzük a fotóidat, mintha egy másik ember lennél. Most teljes mellszéleséggel támogatod a body positive irányzatot. Azt vallod a testünk nem sanyargatást, hanem odafigyelést, törődést érdemel. Mesélsz arról a folyamatról, melynek eredményképpen eljutottál ide?
Amíg versenyző voltam, addig csak "eszközként" tekintettem a testemre a céljaimhoz, amit kényem-kedvem szerint formáltam, sanyargattam, a végletekig kihajtottam. Mindig elégedetlen voltam magammal, mindig csak a hibákat láttam. Emellett kislánykoromtól testképzavarral küzdöttem, mert akcelerált lánykényt már 9 évesen elkezdtem menstruálni, ezáltal nőiesedni, és kilógni a kortársaim közül. Én csak akkor éreztem magam elég jónak, értékesnek, szerethetőnek, amikor kihajtottam magamból az utolsó szuszt is, és végigcsináltam a felkészülést. Ehhez a fitnesz, és a versenyek nekem pont kapóra jöttek.
Aztán anya lettem. A várandósságom előhozta azt az anyagcsere zavart, aminek a sok jojózással korábban megágyaztam. De mégis képes voltam otthont majd életet adni a testemmel, és ez örökre megváltoztatta a saját testemmel való viszonyomat. A hiperinzulinémia megtanított odafigyelni a testem szabályaira, az anyává válás folyamata pedig, tisztelni és szeretni a testemet, ami nem egy eszköz; hanem az otthonom és a gyermekeim otthona. Egész életemben az adottságaim ellen harcoltam és megerőszakoltam a testemet, hogy másmilyen legyen. Nem akartam többet így élni. Elfogadtam magamat, úgy ahogy vagyok, azzal a csomaggal amit kaptam, és ma már igyekszem úgy kihozni belőle a maximumot, hogy az kívül-belül a legjobb legyen.
A környezeted hogyan reagált a benned és körülötted lezajló változásokra?
Rengeteg támogatást és szeretetet kapok a közvetlen környezetemtől és a "kis" közösségem tagjaitól, akik a social mediaban követnek. Az elmúlt egy év, amióta elkezdtem a #realbodyprojectet bebizonyította, hogy igenis beszélni kell olyan fontos témákról, mint az önelfogadás, testképzavar, evészavar, "vagy a „gyűlölök a testemben élni" érzés. Több ezer komment jött a képeim alá, elindult egy folyamat, melyben én is gyógyultam. S ahogy egyre bátrabban kezdték el a követőim is a saját történetekeit elmesélni, láttam, ahogy egymást segítik és támogatják az emberek. Azóta ez egy igazi kis mozgalommá nőtte ki magát, amire borzasztóan büszke vagyok.
Úgy érzed, most megtaláltad önmagad? Ez vagy te valójában?
Abszolút. Persze mindig van hova fejlődni, de az biztos, hogy jó úton vagyok.
View this post on Instagram
Ki az, aki legfőképpen támogatott ezen az önismereti úton?
A legnagyobb támaszom a Szerelmem. Ő a Férjem, aki egyben a legjobb barátom, a bizalmasom, a Társam, az én háttéroszágom.
Időközben rengeteg követőd lett, saját módszert és étrendet is kialakítottál, hogy segítsd azokat, akik jobban szeretnék magukat érezni a bőrükben. Mennyire sikeres mindez?
Az én módszerem az, hogy abból indulok ki: nincs olyan módszer, ami mindenkinek beválik. Hisz annyira különbözőek vagyunk, miért is működne mindenkinek ugyanaz?! Én a sport-egészséges táplálkozás-terápia hármasában hiszek. Az étkezés vonalat elindítottam lassan egy éve, egy szuper nemzetközi diétás applikáció nagykövete lehetek, ahova a másik 17 módszer mellé én is összeállítottam egy étrendet, amit mindenki teljesen magára tud szabni, legyen bármi is a célja: fogyás, izmosodás, kismamaként a pocaklakó optimális fejlődésének támogatása, vagy szoptatás közben a legjobb minőségű anyatej előállítása. De persze, aki vegán, gluténérzékeny, vagy anyagcsere zavarral küzd, esetleg valamilyen ételintoleranciája van, annak másra lesz szüksége. Pont ezért szuper ez az applikáció, mert mindenki megtalálhatja a számára legoptimálisabb étrendet.
De gondolom ezzel még nincs vége. Mesélsz kicsit a további terveid a jövőt illetően?
A sport-egészség-terápia szentháromság következő lépcsőjén dolgozunk a kineziológusommal, Domanyek Zsófiával, akivel hamarosan elindítjuk a Mybody Mymind workshopjainkat. Ebben én a test külsejéért, Zsófi pedig a belső egyensúlyért fog felelni. Pontosabban én a résztvevők testét fogom edzeni és megtanítok nekik minden ezzel kapcsolatos dolgot, ő pedig a lelkünket fogja trenírozni, ha kell blokkokat feloldani, segíteni az önelfogadásban, megtalálni a testképzavar gyökerét, megszelídíteni a belső démonokat. Ezen kívül minden héten lesznek egy adott témában live beszélgetéseink az Instagrammon, melyekhez bárki tud csatlakozni. Nagyon szeretnénk minél több embernek segíteni megtalálni a helyes utat önmagukhoz, kihozni magukból a maximumot, hogy igazán boldog és teljes életet tudjanak élni.
Ez is érdekelhet:
"Szeretem a szőlőm" -interjú Lenkey Géza szólóbirtokossal