Mit jelent az alagút szindróma és milyen egyéb oka lehet végtagjaink zsibbadásának? Mutatjuk!
Kézen fekvő nyomás: alagút szindróma
A kéztő alagút szindróma tünetei egyre gyakrabban tapasztalhatóak a mindennapi telefon és számítógép használat miatt. Kiválthatja irodai munka vagy sportolás - például tenisz, fallabda, súlyemelés, fekvőtámasz - közben gyakran előforduló, ismétlődő, megterhelő mozdulatsor, de genetikai hajlam, sőt, nőknél akár a terhesség is okozhatja. Az alagút szindróma tipikus tünetei a zsibbadás és fájdalom, mivel az ínakkal határolt úgynevezett Carpalis‑alagút, amelyben a nervus medianus nevű ideg fut, beszűkül és ezáltal az ideg nyomás alá kerül.
Ritkábban, de alagút szindróma a könyök, sőt az alsó végtag területén is előfordulhat.
A kezelés attól függ, milyen stádiumban fordulunk orvoshoz. Eleinte a nyugalomba (sínbe) helyezés is segíthet, de szükség lehet gyulladáscsökkentőkre és végső soron műtétre is, melynek során felszabadítják a terhelt perifériás idegeket.
Rendben van-e a gerinc?
Ha végtagzsibbadást tapasztalunk, fontos megfigyelni, hogy egyoldalon vagy mindkét oldalon jelentkezik-e a tünet. Az egyoldali zsibbadásnak gyakran porckorongsérv áll a hátterében. A kéz(ujjak), láb(ujjak), comb, kar zsibbadását okozhatja átmeneti idegbecsípődés, isiász vagy meszesedés is. A gerinc két oldalán lévő izomköteg erősítése sok kellemetlenségtől kímélhet meg bennünket hosszú távon és – ha nem igényel drasztikusabb beavatkozást az elváltozás – a gyógytorna, a rehabilitáció része is a gerincet stabilizáló izmok erősítése.
A gerinctorna nem csupán végtagzsibbadás megelőzésére vagy gyógyítására ajánlott, hanem javasolt beiktatni a mindennapi életbe akkor is, ha tünetmentesek vagyunk, hiszen számos más szerv működésére hatással van. Ha a tartásunk megfelelő, a légzésünk és a keringésünk is megváltozik, valamint a hasüregi szervek működését is kedvezően befolyásolja.
Nem idegi eredetű okok
Ha a neurológiai probléma teljesen kizárható, tovább kell kutatni, mi lehet a háttérben, ugyanis zsibbadást a legkülönfélébb dolgok okozhatnak, amelyekre laikusként nem is gondolunk. Ilyen lehet például a keringési zavarok, elzáródások miatt fellépő oxigénhiány, bizonyos nyomelemek hiánya, táplálkozással, felszívódással kapcsolatos anyagcsere‑betegségek. Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat zsibbadás. Vérnyomásproblémák, cukorbetegség, pajzsmirigyprobléma is kiválthatja. Akár valamilyen daganat is lehet a háttérben.
A felsorolást még lehetne folytatni, az alapos egyéni kivizsgálás éppen ezért mindig indokolt. A tartós zsibbadást, érzékvesztést mielőbb diagnosztizálni és kezelni kell.
Összegzés
Vegyük komolyan, ha tartós végtagzsibbadást érzékelünk, mert az elváltozás mindig egy figyelmeztetés arra, hogy valami nem jól működik. Ha a zsibbadás idegrendszeri eredetű, vagy a keringési rendszer megbetegedése miatt a végtagok nem jutnak megfelelő tápanyagellátáshoz, hosszabb távon akár izomgyengeség, izomsorvadás is kialakulhat. Ne várjuk meg, amíg esetleg visszafordíthatatlanná válik ez az állapot, forduljunk mielőbb szakemberhez!