Érdemes tehát elektromos fogkefére váltani. Ha kellő információ birtokában döntünk egyik vagy másik készülék mellett, biztosan nem nyúlunk mellé. Összegyűjtöttük, amit mindenképpen érdemes tudni róluk.
Mindenekelőtt arról kell döntést hoznunk, hogy milyen típusú készüléket szeretnénk használni. A magyarországi kereskedelmi forgalomban kétféle megoldás terjedt el: a forgófejes és az úgynevezett szónikus változat. Egyikről sem mondható el, hogy jobb vagy rosszabb lenne a másiknál, de a fogmosási szokásaink alapján érdemes lehet előnyben részesíteni az egyiket.
A forgófejes fogkefék esetében a sörték egy gömbalakú fejen helyezkednek el, ennek köszönhetően képesek egyidejűleg forgó és oszcilláló mozgást is végezni. Ez a működési tulajdonság hatékony fogmosást tesz lehetővé. Mivel maga a fej kialakítása kifejezetten apró, ezért kiválóan alkalmas a nehezen elérhető helyek tisztítására is. Az ilyen kefék abban az esetben is alapos tisztításra képesek, ha kevésbé figyelünk a helyes fogmosásra.
A szónikus fogkefék is kiváló hatékonyságra képesek, viszont esetükben nagyobb alaposság szükséges. A működésüket a kefe rendkívül gyors oldalirányú mozgása biztosítja, vagyis a megfelelő szögben történő tartásra némileg nagyobb figyelmet kell fordítani, mint a forgófejes változatok esetében.
Amikor új elektromos fogkefét szeretnénk vásárolni, számos tulajdonságra érdemes figyelnünk. Mindenképpen érdemes figyelmet fordítani két hasznos tartozékra. Az egyik a kétperces időzítő, ami félpercenként rezgő- vagy hangjelzéssel tudatja velünk, hogy ideje másik körnegyedre váltani. Így elkerülhetjük, hogy egyes részekre sokkal kevesebb idő és figyelem jusson. A másik rendkívül hasznos funkció a nyomásérzékelő, ami képes leállítani a kefe mozgását, ha esetleg túl nagy erővel nyomjuk a kefét a fogsorunkhoz. A funkciónak köszönhetően elkerülhetjük a kisebb-nagyobb hámsérüléseket, amelyek fájdalmas gyulladások okozói lehetnek.
Hasznos, ha olyan készüléket választunk, ami különböző fejek használatát teszi lehetővé. Egyes fejek intenzív tisztítást tesznek lehetővé, mások kíméletes mosást biztosítanak az érzékeny fogínnyel rendelkezők számára, de fehérítést segítő változatot is találhatunk.
Ne feledkezzünk meg a legtriviálisabb tulajdonságokról sem! Érdemes előnyben részesíteni azokat a fogkeféket, amelyek nyele megfelelő barázdákkal rendelkezik. Noha nem tűnik fontos tulajdonságnak, a víztől és fogkrémtől csúszóssá vált nyél tartása igencsak kényelmetlenné válhat. Illetve érdemes figyelmet fordítani az akkumulátor üzemidejére is.
A jobb készülékek nagyjából 14 fogmosást tesznek lehetővé, a gyengébb akkumulátorokkal rendelkező változatok ennél kevesebbet. Ajánlott szem előtt tartani azonban, hogy a gyenge akkumulátor miatt akár már a második napon jelentősen gyengülhet a kefe mozgási intenzitása, így gyakorlatilag minden másnap töltőre kell helyeznünk. Persze az erősebb akkumulátor esetén is gyengülésre kell számítani, de esetükben több napos használat lehetséges töltés nélkül. Ha odafigyeléssel választunk készüléket, biztosan elégedettek leszünk vele.