Néhány népszerű fejlesztési irány és jellemzőik
A Six Sigma hibaközpontú, a szűk keresztmetszetek elmélete (TOC) nevéből adódóan a rendszerek szűk keresztmetszeteire fókuszál, amíg a lean szemlélet egyszerre az emberek és folyamatok fejlesztését célozza.
A Six Sigma szerint a vállalat minőségi problémáinak megoldásához csökkenteni kell a folyamatok teljesítményének ingadozásait az ötlépéses ciklus szisztematikus gyakorlásával: meghatározás, mérés, elemzés, fejlesztés, ellenőrzés. Mivel csökken a variancia, ezért jellemzően javul a minőség és csökken a hibák és a hibalehetőségek száma. Analitikus gondolkodók, mérnökök és tudósok számára könnyen követhető és elfogadható gondolkodási módszer. Hátránya az lehet, hogy összetettsége miatt a frontvonalban dolgozó munkatársak nehezen vonhatóak be a fejlesztésekbe, az ő elköteleződésük így nem valósulhat meg.
A TOC független folyamatok sorozataként látja a rendszert. Ez a rendszer olyan mint egy lánc, amelyben egymástól független láncszemek dolgoznak együtt. Az egész lánc olyan erős, mint a leggyengébb láncszem, így a szűk keresztmetszetet a leggyengébb láncszem jelenti. Célunk tehát, hogy ezt a láncszemet fejlesszük. Ezt követően egy újabb láncszemből lesz a leggyengébb, így ott folytatódik a fejlesztés.
A lean projektek során a munkafolyamatban előforduló veszteségek azonosítása és eltávolítása van középpontban. Elsőként az értékteremtő tevékenységekre, azután az értékfolyamat meghatározására kell fókuszálni, majd a tevékenységek folyamatos áramlását kell kialakítani, amit a vevői igény vezérel.
Ha a folyamatban csökkennek a veszteségek és megvalósul az áramlás, a minőség javulni, a teljesítmény pedig növekedni fog. Cél, hogy a fejlesztésbe minél több dolgozót vonjunk be, ezáltal elkötelezettebbé válnak, máshogy tekintenek munkahelyükre, az általuk előállított termékre vagy szolgáltatásra. A folyamatos fejlődés érdekében a folyamatot időről időre felül kell vizsgálni, nap mint nap törekednünk kell arra, hogy jobbak legyünk.

Hogyan válassz?
A fentiekből is jól látszik, hogy a Six Sigma és a TOC inkább a folyamatokra, a technológiai lépésekre, műveletekre fókuszál. A lean szemlélet ezzel szemben egy vállalati transzformációt jelent mikro- és makroszinten egyaránt. Egy lean környezetben a folyamatok mutatóinak javítása mellett az emberek problémamegoldó képességeinek fejlesztése legalább annyira fontos. Sőt utóbbin keresztül érjük el az előbbit. Mindezt pedig a vezetők napi szintű támogatásával, az ő megfelelő vezetői rutinjaik kialakításával tehetjük fenntarthatóvá.