Szeretem ahogy ír. Évek óta rendületlenül teszi. Segít, felvilágosít, utat mutat vagy egyszerűen csak megérint. Király Eszternek nemrég jelent meg legújabb könyve „A kapcsolat amiért megéri címmel. Ennek apropóján beszélgettem vele.
A leggyakrabban párkapcsolati szakértőként emlegetnek téged, de emellett író és mentálhigiénés szakember is vagy. Melyik volt az eredeti szakmád?
Legelső és eredeti végzettségem középiskolai angoltanár. Sok évvel ezelőtt a gimnáziumban tapasztaltam meg először, hogy a segítő pálya az én utam. A diákok gyakran és bizalommal kerestek fel lelki problémáikkal, ha nem volt bátorságuk megtenni, akkor levelet küldtek, tanácsot kértek, vagy csak beavattak aktuális nehézségeikbe. Azt gondolom, empátiával tudtam feléjük fordulni, igyekeztem segíteni. Ezután jött a mentálhigiénés képzés, melyet családterapeuta képzéssel fejlesztek tovább. Az író titulus az első könyvem megjelenése után érkezett az életembe.
Hihetetlen népszerűségnek örvendenek az írásaid, melyek kizárólag a szerelemről, a kapcsolatokról szólnak. Hogyan lett belőled párkapcsolati szakértő?
Egészen egyszerűen hiszem és tudom, hogy minden múltban szerzett sérülésünk, kommunikációs nehézségeink, érzelmi gátoltságunk javítható, gyógyítható és kezelhető. Az önismereti út végtelen, két ember együtt fejlődése, “ úton levése” is folyamatos, egy párkapcsolat sosincs kész. Egy kapcsolat addig tart, amíg a felek úton vannak. “ - írja Popper Péter. Ehhez hozzátenném, azt a fontos szót, hogy döntés. Egymás mellett a döntést meghozzák, és ezen az úton bevárják egymást.
Külön idézetes gyűjteményre is rábukkantam a neved alatt, mennyire tartod fontosnak ezeket a velős üzeneteket?
Ha külön idézetes gyűjtemény létezik a nevem alatt, akkor ezek a rövid, közérthető üzenetek fontosak és szívhez szólóak, elérik céljukat: a segítést, a tükörtartást, a változás útjára való lépést.
Azt vallod magadról, hogy a hagyományos értékek híve vagy, mit jelent ez pontosan?
A hagyományos értékek számomra is az alapvető értékeket jelentik, a hűséget, egymás megbecsülését, a monogámiát, a kapcsolatok felvállalását. Olyan hagyományos értékeket, mint a család, a férfias és nőies szerepviselkedés, a felelősségvállalás önmagunkért és egymásért.
View this post on Instagram
Számomra hihetetlen az a magabiztosság, amellyel állítasz dolgokat. Például arról, hogy milyen az igazi férfi vagy nő, mennyire kell akarni, illetve nem akarni egy szerelmet, stb. Soha nem kételkedsz a mondandóban? És honnan ez az erő?
Az erő és magabiztosság onnan jön, hogy hiszek a kapcsolatok erejében. Tudom, és tapasztalataim igazolják, hogy az érzelmi kommunikáció megtanulható a párok között, a rossz kommunikáció miatt egy párkapcsolatnak sem szabadna széthullania. Persze nem mindenáron van úgy, hogy a két ember jobb, ha szeretetteljesen elengedi egymást.
Több könyved is megjelent már, a legújabb "A Kapcsolat, amiért megéri" címet viseli. Mi egy kiegyensúlyozott kapcsolat titka ma a 21. században, egy zavaros, túlélőkkel teli világban?
A jól működő, bátor és szelíd érzelmi kommunikáció a jól működő kapcsolatok fontos titka. A hosszútávú szerelem, a boldog kapcsolatok titka tehát nem a konfliktusmentes élet. Mert az elfojtott feszültség ott bujkál majd alattomosan minden jóreggeltben és jóéjszakátban, minden mozdulatban, és minden látszólag ártalmatlan megnyilvánulásban. A párkapcsolat legnagyobb ellenlábasa a csend, a megfagyott, üres kommunikáció. A konstruktív veszekedés elfújja a rossz, becsontosodó rutinokat, kiszellőzteti a kapcsolatot, friss levegőt, életet visz bele.
Megtépázottnak látom ma az embereket. Te hogy érzed, mi jelenti a legnagyobb, leggyakoribb problémát az emberi kapcsolatokban?
Az érzelmi éretlenséget, és az őszinteség hiányát tartom a legégetőbb problémának. Az őszinteség azt jelenti, hogy kezdettől fogva van bátorságunk önmagunkat adni, felfedni. Egy éretlen ember pedig a "használd és dobd el" tárgyakra vonatkoztatott, modern időkben trendivé vált értéktudatot viszi át a párkapcsolataiba, mintha mindig csak egy pozitív tulajdonságokkal felruházott ideált látna. Így kapcsolatról kapcsolatra vándorol, mert szerinte azok mindig "sikertelenek", kihűlnek valamiért, és elvesztik varázsukat. Az érett szerelem nem azt jelenti, hogy mindig minden tökéletes. Hanem éppen, hogy dinamikája van, van benne közeledés, távolodás, meg kell élnünk mélységeket és magasságokat is együtt.
https://www.youtube.com/watch?v=bKav2lMZLH8
Az ember azt gondolja, aki ennyi mindent tud az érzelmekről, annak biztosan teljesen rendben van a magánélete? Mennyire igaz ez rád?
Azt gondolom, egy segítő szakember nem attól lesz hiteles, hogy soha nem szerzett sebeket, kapcsolati sérüléseket, és nem élt át kríziseket. Attól is hiteles lesz, hogyan képes ezeket a sebeket, sérüléseket gyógyítani, a saját lelki erőforrásaira támaszkodva a kríziseivel megküzdeni. Én magam is éltem át kríziseket, szereztem sebeket a múltban. Így talán mélyebb empátiával és feltétel nélküli elfogadással fordulok azok felé, akik kapcsolódni kívánnak hozzám.
Három gyermek édesanyja vagy. Mennyire jön elő belőled a szakember, ha róluk van szó?
A gyermekeim életét csak anyai mivoltomban terelhetem jobb irányba, segítőjük nem lehetek, segítő szerepembe nem léphetek át. Három gyermekem közül kettő már nagykorú, sokszor fáj a szívem és aggódom, ha nem úgy döntenek, cselekednek, ahogyan én azt helyesnek látnám. De tudom, hogy meg kell lépniük a felnőtt felelősségvállalás szintjeit, hibázniuk is kell, hogy azokból okuljanak. Azt is tudják, bármi történjék, mi itt vagyunk egymásnak.
Még több interjú:
R. Kövér Balázs, az angyali üzenetek tolmácsa