Csak tiszta forrásból
Bolygónk jelenti mindannyiunk hazáját, minden egyes alkotóeleme kapcsolatba kerül velünk, tehát a mi felelősségünk gondoskodni élőhelyünk tisztaságáról, fenntarthatóságáról. Pont ezen elgondolásnak köszönhetően indult útjára pár évvel ezelőtt az úgynevezett Zöld kozmetikumok térhódítása. Ezek a kozmetikumok elsősorban növényi alapokra építkeznek, állatkísérletektől mentesen készülnek, nem tartalmaznak mesterséges, nehezen lebomló összetevőket, jó esetben a csomagolások is újrahasznosítás során készül. Céljuk az, hogy alkalmazásukkal egyénileg is vissza tudjuk szorítani ökológiai lábnyomunkat, hogy minél inkább mentesítsük háztartásunkat a mesterségesen előállított anyagoktól. Ezzel nem csak a Földnek, de magunknak is jót teszünk, hiszen a tiszta kozmetikumok használatával testünket is kevésbé mérgezzük. A zöld kozmetikumok táborába készülnek a 100 százalékban növényi alapanyagokból származó termékek, a Bio- kozmetikumok, a csomagolás mentes és újratölthető termékek is.

Kék és még kékebb
A Zöld kozmetikumok után, pedig megjelentek a Kék kozmetikumok is. De miben is különböznek ezek egymástól? A Kék kozmetikumok előállításakor a gyártok már arra is odafigyelnek, hogy az elkészült produktum összetevői az óceánok védelmét is biztosítsák. Ezeknek az összetevőknek újrahasznosíthatónak, lebomlóknak és újrafelhasználhatónak kell lenniük, így biztosítva azt hogy nem szennyezik tovább vizeinket. Ha egy Kék kozmetikum csomagolása tartalmaz mondjuk műanyagot, akkor biztosan lehetünk benne, hogy azok az óceánok, tengerek tisztításából származnak vagyis újrahasznosítottak és a termék árának bizonyos százalékát is az újrafelhasználásra költik majd. Ezek az adatok általában jól láthatóan fel is vannak tüntetve a kozmetikumokon. Fontos továbbá, hogy a gyártás során is szem előtt tartsák azon elveket melyek maximális mértékben védik, illetve kímélik környezetünket és vizeinket is.

Kis összetevő ismertető
Ha valaki nem tudja eldönteni, hogy az általa használt szépségápolás termékek vajon megfelelnek-e a kék vagy zöld kozmetikumok besorolásának, annak itt egy kis segítség. Összeszedtük, hogy melyek is a legkártékonyabb összetevők.
-Mikro-műanyagok
Az idő múlásával újabb és újabb olyan problémával kell megküzdenünk, melyek megléte bizony csak magunknak köszönhető. Egyre többet hallani például a ma már mindenhol megjelenő mikro- műanyagokról. Rengeteg cikket és tanulmányt lehetett olvasni mostanában arról, hogy ezek a lebomlásra képtelen részecskék sajnos mindannyiunk szervezetében megtalálhatóak, sőt tudósok már az anyaméhben is kimutatták jelenlétüket. Sajnos a rengeteg műanyag csomagolás az oka, annak hogy mindent elleptek ezek a nehezen kimutatható, apró részecskék. Kozmetikumok terén például a glitterek, a csillogást fokozó és elősegítő termékek, a mikró-gyönygyökkel dúsított termékek tartalmaznak ebből a legtöbbet. Az ilyen sminkszerek, testápolók, naptejek, samponok használata által rengeteg nem lebomló mikro-műanyag jut vizeinkbe. Egyes halfajokat, tengeri élőlényeket és madarakat, pedig kifejezetten vonzanak ezek a csillogó, a vízben lebegő, ámde mérgező részecskék, melyek sokszor okozzák az állatok halálát.
- Szilikonok
Jócskán hozzájárulnak az állóvizek elszennyeződéséhez, ráadásul rengeteg beauty termékben megtalálhatóak. Ezek a mesterségesen előállított polimer műanyagok amellett, hogy csak hosszú évek múlva bomlanak le még minket is becsapnak, hiszen ténylegesen nem szívódnak fel a bőrre vagy a hajra felkenve, viszont lemosásig megadják a puhaság, selymesség illúzióját. Vagyis nem csak a környezetre károsak, de különösebb hasznuk sincs. Szerencsére egyre több gyártó tünteti fel termékén, hogy szilikont nem tartalmaz, ha ezt nem látjuk érdemes gyanakodnunk és átböngészni az összetevők listáját.

- Növényvédőszerek, permetek, műtrágyák
Talán ezt a kategóriát a legnehezebb kiszűrni vásárláskor, hiszen nem közvetlenül a termék tartalmazhatja, hanem a gyártás során felhasznált növényi anyagok. Viszont a jelenlétük nagyban veszélyezteti az óceánok fenntarthatóságát. A legegyszerűbb módszer, ha a bio-összetevőkre koncentrálunk, így biztosak lehetünk benne, hogy környezetbarát anyagokat használtak fel a növények nevelése során is.